Artikkeli kuva

Eurokriittisten menestys ajaa Saksan valtapuoluetta ahtaalle

24.09.2014 |21:44

Eurovastaisen Vaihtoehto Saksalle (Alternative für Deutschland, AfD) -puolueen puheenjohtaja Bernd Lucke ripitti kovin sanoin Euroopan keskuspankin pääjohtajaa Mario Draghia liian löysästä rahapolitiikasta. Draghi oli maanantaina Euroopan parlamentin kuultavana. Lucke kertoi arvostetun brittilehti Telegraphin mukaan, että euroalueella on jo riittävästi likviditeettiä deflaatiouhan torjuntaan. Liian löysä rahapolitiikka vain kasvattaa arvopaperikuplia, mutta ei auta euroalueen taloutta.

Telegraph kuvaa AfD:n kannatusnousua “tyrmääväksi”. Puolueen kasvava suosio on omiaan kaventamaan Angela Merkelin kristillisdemokraattien liikkumavaraa. Luottoluokitusyhtiö Standard & Poor’s:n Euroopan pääanalyytikko Moritz Kraemer totesi saksalaisen Handelsblattin haastattelussa, että liittokansleri Merkel voi joutua koventamaan kantaansa EKP:n rahapolitiikan suhteen hillitäkseen äänestäjäpakoa AfD:hen. Tämä voisi tietää euroalueen reunamaiden valtiolainojen hinnoittelussa uutta käännettä.

Handelsblattin mukaan AfD:n ohjelmassa vaaditaan EKP:n pidättäytyvän roskalainojen ostoista, sillä inflaatio ei saa syödä kansalaisten säästöjä. Lisäksi AfD vaatii, ettei Saksan paluu D-markkaan saisi olla tabu.

Kraemer listaakin tukun euroalueen riskejä: kansantuote on edelleen kriisiä edeltävän ajan alapuolella, valtiot ovat pahoin velkaantuneita, kasvu on vaisua ja työttömyys on liian korkea.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman

10.03.2025 |20:47
3.
Suomen uutiset logo

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”

13.03.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein

12.03.2025 |17:04
6.
Suomen uutiset logo

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”

12.03.2025 |14:34
7.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset Opiskelijat: “Maahanmuuttajakiintiöt eivät kuulu korkeakoulujen yhteishakuun”

12.03.2025 |18:35
8.
Suomen uutiset logo

Melko erikoista: Vieraskielisille oma väylä korkeakouluun – ”Yliopiston on pystyttävä vastaamaan muuttuviin osaamisvaatimuksiin ja muutoksiin väestörakenteessa”

10.03.2025 |13:19
9.
Suomen uutiset logo

Saksalta puuttuu sotilaita, aseita ja maanpuolustustahtoa – rämäkuntoinen armeija halutaan panna kuntoon satojen miljardien velkarahalla

13.03.2025 |20:52
10.
Suomen uutiset logo

40 vuoden taistelu on ohi ja terroristijärjestö PKK laski aseensa – Suomen 16 000 kurdille avautui toivo paluusta kotiin

11.03.2025 |16:36

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää