

Saksan valtiovarainministeri Wolfgang Schäuble. Arkistokuvaa. / Lehtikuva
Saksa syyttää EKP:tä eurokriittisen puolueen noususta
Saksan valtiovarainministeri Wolfgang Schäuble kritisoi Euroopan keskuspankin löysää rahapolitiikkaa ja toteaa, että se on lisännyt Vaihtoehto Saksalle -puolueen kannatusta. Saksalaispolitiikot ovat sen lisäksi huolissaan myös alhaisista koroista. Heidän mukaansa se tuhoaa tallettajien säästömahdollisuudet ja vaikeuttaa siten heidän eläköitymissuunnitelmiaan.
Schäuble kertoi, että EKP vastaa vaihtoehtopuolueen kasvusta 50-prosenttisesti. Euromaiden rahapolitiikkaa kritisoiva vaihtoehtopuolue vaati aikanaan Saksan euroeroa.
Lisänostetta puolue on saanut turvapaikkakriisin myötä. Puolue sai maaliskuussa edustajiaan läpi kolmeen uuteen Saksan osavaltioon. Sillä on eudustajia nyt kahdeksassa osavaltiossa. Erityisen hyvin puolue onnistui itäisessä Saksi-Anhaltissa, siellä AfD keräsi siellä peräti 24,2 prosenttia äänistä nousten toiseksi suurimmaksi puolueeksi.
–Tietoisuus lisääntyy siitä, että liiallinen likviditeetti on enempi syy kuin ratkaisu ongelmaamme, Scäuble totesi talouslehti The Wall Street Journalille.
Eläkesäästöt jäävät mitättömiksi
Myös muut saksalaispolitiikot ovat kritisoineet EKP:n harrastamaa keveää rahapolitiikkaa. Liikenneministeri Alexander Dobrindt muistuttaa säästötilitallettajien säästöjen kärsivän alhaisista koroista. Hänen mukaansa EKP:n politiikka on hyvin riskialtis.
Saksan toinen hallituspuolue SPD on kritisoinut keveää rahapolitiikkaa, mutta puheenjohtaja Sigmar Gabriel ei syytä tästä EKP:tä. Hän sysää vastuun löysästä rahapolitiista euromaille. Ne eivät ole Gabrielin mukaan onnistuneet tukemaan Euroopan talouskasvua riittävästi.
EKP:n pääekonomisti Peter Praet on torjunut saksalaispolitiikkojen kritiikin. Kyse on myös EKP:n itsenäisyydestä. Tämä tarkoittaa, ettei eurojäsenmaat saisi puuttua EKP:n määrittelemään rahapolitiikkaan. Myös Saksan keskuspankin johtaja ja EKP:n johtokunnan jäsen Jens Weidmann on torjunut saksalaispolitiikkojen kritiikin.
”Helikopterirahoitus” huolestuttaa saksalaisia
Saksalaispolitiikkojen huolenaiheena on se, jos EKP alottaisi ”helikopterirahoituksen”. Tämä rahoitus tulisi suoraan joko euromaiden kansalaisille tai valtioille. Termi on saanut nimensä kuvannoillisista helikoptereista, joista keskuspankkiirit kylvävät taivaalta setelirahaa kenen tahansa noukittavaksi.
EKP ei ole pitänyt ajatusta kuitenkaan todennäköisenä. Se ei tosin ole rajannut ideaa kokonaan pois. Helikopterirahoitus on noussut esille arveltaessa, jos EKP ei pystyisi muuten nostamaan Euroopan talouskasvua vankemmalle pohjalle.
Analyytikot arvelevat Saksan poliittisen johdon pyrkivän vaientamaan keskustelut helikopterirahoituksesta.
Henri Myllyniemi
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Saksan eurovastainen ”professoripuolue” AfD levittäytyy länteen

Saksalaismedian uskottavuus koetuksella – kiistää salailevansa tietoja turvapaikanhakijoiden tekemistä rikoksista

Saksalaisten huippuyritysten johtajat: rajat kiinni, sillä turvapaikkakriisi tulee kalliiksi

Saksalaiset äänestivät vaihtoehtoa – Merkelin avoin linja pakolaiskriisissä söi ääniä

EKP huolissaan uudistusten hidastumisesta – hidas talouskasvu onkin nyt populistien syytä
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista
Perussuomalainen kaupunginvaltuutettu Vilhelm Junnila vaatii Turkua perumaan suunnitellun islamilaisen kulttuurikeskuksen tonttivarauksen ja eväämään hankkeelta kaiken taloudellisen tuen. Junnila varoittaa jättimoskeijan luovan riskejä rinnakkaisyhteiskunnan syntymiselle ja poliittisen islamin vaikutusvallalle. Perussuomalaisten valtuustoryhmä muistuttaa Helsingin suurmoskeijahankkeen kariutumisesta ja vaatii hankkeen ulkomaisen rahoituksen sekä luokkahuoneiden opetussisältöjen perusteellista selvittämistä.

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Psykologi selittää woken sekä maahanmuuttosokeuden – narsismi mädätti kulttuurin ja some nuorten aivot
Uutuuskirjassaan Liisa Keltikangas-Järvinen pohtii, miksi voimme huonommin kuin koskaan, vaikka elämme monella mittarilla parasta aikaa. Legendaarisen psykologin näkemykset valaisevat myös woke-hysteriaa sekä narsistisen eliitin maahanmuuttosokeutta.

Helsingin Sanomat punoi tarinan taksikuskeja häiritsevistä suomalaisista naisista
Helsingin Sanomat pysyy linjalleen uskollisena ja löytää jälleen suomalaiset mahdollisiksi syyllisiksi maahanmuuton lieveilmiöihin. Hesarin tarinankerronnassa häirinnän kohteina takseissa ovatkin itse asiassa maahanmuuttajataustaiset taksikuskit. Näkökulmaa vaihtamalla todellisuus todellakin näyttää toiselta.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia
Aftonbladetin mukaan poliisi keskeytti viikonloppuna epäillyn sukuelinten silpomisen uppsalalaisessa kauneushoitolassa. Epäillyn teon kohteena oli alle viisivuotias tyttö. Yhdellä kiinniotetuista oli päällään lääkärin työasu ja käsissään kirurgisia instrumentteja. Kahdeksan kiinniotetun joukossa oli saman perheen jäseniä, ja viranomaiset ottivat paikalta lapsia huostaan.

Pitkän linjan keskustavaikuttaja perussuomalaisiin – aloittaa Purran erityisavustajana
Valtiovarainministeri Riikka Purra on kutsunut erityisavustajakseen valtiotieteiden maisteri Janne Laineen. Hän aloittaa tehtävässään tänään. Laine on tehnyt pitkän uran kuntajohtajana ja keskustan luottamustehtävissä.

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle
SDP:n eduskuntavaaliehdokas ja somelääkäri Atte Virolainen on julkaissut Instagramissa kyseenalaisen kuvamanipulaation, jossa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman esitetään samassa kuvassa kahden muun julkisuudessa kohua aiheuttaneen henkilön kanssa. Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Virolaisen toimintaa viestipalvelu X:ssä.

Ay-liikkeen Israel-boikotti jakaa jäsenistöä – kritiikki kohdistuu politikointiin
SAK, STTK, Tehy ja Erto julistivat tiistaina kuluttajaboikotin Israelin tuotteille. Päätös on herättänyt vastalauseita jäsenistössä, jonka mukaan edunvalvontajärjestön tehtävä ei ole ajaa ulkopolitiikkaa.

Poliisi otti useita huumerikoksista epäiltyjä kiinni Helsingin Puhoksen ostoskeskuksessa – Tynkkynen: ”Puhos on oikeasti menetetty”
Helsingin poliisi otti perjantai-iltana useita henkilöitä kiinni huumausainerikoksista epäiltyinä Puhoksen ostoskeskuksen alueella. Poliisi epäilee, että rikolliset pyörittävät alueella järjestäytynyttä huumausainekauppaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













