

LEHTIKUVA
Saksalaismedian uskottavuus koetuksella – kiistää salailevansa tietoja turvapaikanhakijoiden tekemistä rikoksista
Saksan mediaa on alettu epäillä tarkoituksellisesta tietojen salailusta turvapaikanhakijoiden tekemistä rikoksista. Saksan mediaan luotetaan yleisesti, mutta maahanmuuttajien rikosuutisointia peräti 40 prosenttia pitää yksipuolisena. Erityisesti julkishallinnon kaksi suurta televisiokanavaa ovat kuitenkin kieltäneet syytökset jyrkästi.
– Julkiset tiedotusvälineet ovat kehittyneet punavihreän massavirran tiedotusvälineiksi. Sitä ei voi kiistää, täräyttää pitkän journalistiuran Saksassa tehnyt Ronald Tichy.
Jatkuvaa puheiden pyörtämistä
Hämmennystä ovat herättäneet myös kaksi tapausta, joissa on pyörretty puheita. Paikallismedia WDR:lle työskentelevä freelancer Claudia Zimmermann kertoi, että koska toimeksiantaja on julkinen, näitä epäkohtia uutisoidaan keskimääräistä paremmassa valossa. WDR torjui Zimmermannin sanoman todeten yhtiön noudattavan korkeaa journalistista laatua. Zimmermann tuli pian uudelleen julkisuuteen kertomaan, että hän oli aiemmin puhunut ”hölynpölyä”.
Saksan valtiollinen tv-kanava ZDF myönsi ensin, ettei Kölnin uudenvuodenyön uutisointi mennyt aivan nappiin. Myöhemmin kanavan tähtiankkuri riensi kertomaan, että kaikenlainen skeptinen suhtautuminen Saksan liittokansleri Angela Merkelin pakolaispolitiikkaan on muukalaisvihamielisyyttä.
Julkisten uutistoimistojen tehtävä ei luonnollisestikaan ole savustaa Merkeliä ulos. Uutistoimitukset joutuvat tasapainoilemaan tosiasioiden, kansalaismielipiteen ja kenties politiikankin välillä.
Kuviin valitaan naisia ja lapsia
Kun lounaisessa Saksassa joukkoraiskattiin kaksi teinityttöä uudenvuoden yönä, paikallinen julkinen uutistoimisto SWR uutisoi tapahtuneesta. Yhtiö kiirehti kuitenkin kertomaan – viranomaisten antaman tiedotuksen mukaan – ettei tekijöiden kansallisuus ollut mitenkään merkittävässä asemassa. Tekijöinä oli neljä syyrialaista turvapaikanhakijaa.
Kansalaismielipiteitä voi ohjata myös valitsemalla uutiskuviin pakolaisnaisia ja lapsia, vaikka suurin osa maahan saapuneista turvapaikanhakijoista on nuoria miehiä.
Maahanmuuttokriittiset nostavat kannatustaan
Poliittisesti tilanne on arka. Maahanmuuttokriittinen AfD-puolue on nostanut kannatustaan. Kannatusasemien ja kansalaismielipiteen muutokset ovat samalla ohjanneet valtapuolueet (CDU ja SPD) tiukentamaan kantaansa Saksan turvapaikanhakijoiden tekemien rikosten edessä.
Saksa ei halua leimautua toisen maailmansodan aikaisen hirmuvallan aikaiselle muukalaisvihamielisyydelle. Puoluepoliitikot, median edustajat ja viranomaiset ovatkin heittäneet vastuupalloa sylistä toiseen.
Henri Myllyniemi
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Itävalta hyllytti avoimet rajat – Saksassa pimitetty ulkomaalaisten rikostilastoja

Apulaispoliisipäällikön lausunto ymmärrettiin tahallaan väärin

Saksassa kuohuu – mielenilmaukset riistäytyneet käsistä

Turvapaikanhakijaa epäillään tuhotyöstä – PS-kansanedustaja: Rikollisia ei pidä palkita turvapaikalla

Saksassa vaaditaan jo maahantulijoiden aseellista pysäyttämistä

Saksa syyttää EKP:tä eurokriittisen puolueen noususta

Häviääkö Angela Merkel omassa kotiosavaltiossaan? Gallup ennustaa vaihtoehtopuolue AfD:lle hurjaa nousua

Joukkoahdistelusta tuli Saksassa pysyvä ongelma, Kölnin tapahtumien toistuminen pelottaa – Berliinissä naisille oma turvakarsina
Viikon suosituimmat

Järjestörahoitus on rikki: Somalijärjestön toiminnanjohtaja maksatti veronmaksajilla jopa peruuttamattoman hammaslääkärikäyntinsä
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin uudet avustuskriteerit herättivät poliittisen myrskyn. Verorahahanojen sulkeminen uhkaa saavutettuja etuja sekä kyseenalaista hyväveliverkostoa.

Juutalaisseurakuntien johtaja teki rikosilmoituksen Helsinki Pridestä: ”Muodostaa Suomen lain näkökulmasta vakavan syrjintäriskin”
Suomen juutalaisten seurakuntien keskusneuvoston puheenjohtaja Yaron Nadbonik epäilee Helsinki Prideen liittyvän tapahtuman osallistumislinjauksen olevan syrjivä ja lainvastainen. Hän on tehnyt asiasta rikosilmoituksen.

Rostila: Stubb sortui taas pride-politikointiin
Kansanedustaja Onni Rostilan mielestä presidentti teki virheen vaihtaessaan Suomen lipun pride-lippuun.

Pride-marssilla maalitettiin lääkäreitä ja tutkijoita – ”Tavoitteena on pelotella”
Helsinki Pride markkinoi toimintaansa yhdenvertaisuuden ja turvallisuuden edistämisellä, mutta todellisuus on toisenlaista. Viikonloppuna Helsingissä Pride-marssilla nähtiin useita plakaatteja, joissa yksittäisiä lääkäreitä ja tutkijoita maalitettiin aggressiivisesti. Nuorisopsykiatrian professori Riittakerttu Kaltiala on yksi maalituksen kohteeksi joutuneista. Hän paheksuu Pride Helsinkiä ja SETA ry:tä siitä, että ne sallivat henkilöön kohdistuvan hyökkäyksen ja painostuksen tapahtumassaan.

Islamilainen rukouskutsu hiljenee Tanskassa – vasemmistokin sai jo tarpeekseen minareettijoikusta
Tanskan maahanmuuttoministeri Morten Bødskov on ilmoittanut suunnitelmista kieltää islamilainen rukouskutsu. Ministerin mukaan osa Tanskasta on alkanut muistuttaa Islamabadin esikaupunkia.

Loppu ilmaisille lounaille Britanniassa: Turvapaikanhakijat joutuvat pulittamaan takaisin ”kansan osoittaman anteliaisuuden”
Britannian sisäministeriö suunnittelee uudistusta, jonka mukaan tilapäisen turvapaikan saaneet joutuisivat maksamaan takaisin majoitus- ja elinkustannuksensa, jahka ovat päässeet työn syrjään kiinni. Muutoin pysyvä oleskelulupa jää maahantulijalta haaveeksi.

Purra varoittaa SDP:n strategiasta: Islamisteja Suomeen vaalimenestyksen takia
Valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa islamismin kasvavasta uhasta suomalaiselle yhteiskunnalle. Ruotsin hallituksen jo aloittaman selvityksen kanssa samanaikaisesti Purra moittiikin eräitä pohjoismaisia puolueita, jotka tietoisesti suosivat islamistisia ryhmiä äänestäjäkannan kasvattamiseksi. Suomessa SDP:n vaalimainosten kieli on nykyään yhä useammin arabia, Purra muistuttaa.

Pääministeri Sipilälle ikänsä valehdellut turvapaikanhakija tuomittiin halvaantuneen naisen raiskauksesta
Helsingin hovioikeus tuomitsi kolmen vuoden ja kuuden kuukauden vankeuteen miehen, joka nousi julkisuuteen syyskuussa 2015 valehdeltuaan ikänsä silloiselle keskustan pääministerille Juha Sipilälle. Nyt hänet tuomittiin osittain halvaantuneen naisen raiskaamisesta.

Espoon alakoululaisille tyrkytetään antirasismikoulutusta – THL:ltä haetaan 600 000 euroa ”terveyden edistämiseen”
Yksityinen säätiö haluaa opettaa espoolaisille ala-asteella opiskeleville koululaisille, mitä on tiedostamaton syrjintä. Rahaa haetaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta, jonka ydintehtävä on seurata suomalaisten terveyttä, eikä suinkaan rahoittaa yhteiskunnallista kasvatusta.

Seksikeinu Helsinki Priden puistojuhlassa – Antikainen: ”Onko liikaa pyydetty, että lapset säästetään julkisilta seksuaalisilta esityksiltä?”
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Helsinki Priden järjestäjiä kantamaan vastuunsa sen jälkeen, kun puolialastomat aikuiset esiintyivät seksikeinussa Priden puistojuhlassa keskellä päivää ja Helsinkiä lasten läsnä ollessa. Antikainen myös ihmettelee poliisin tapausta vähätteleviä kommentteja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










