Haavisto: Hallitus selvinnyt ihmeen kautta

21.05.2013 |15:34

Hallituksen tunnelma kuin vaalit olisivat viikon päästä, vaikka hallitustyötä pitäisi kestää vielä pari vuotta, sanoi Pekka Haavisto tiistaiaamuna Ylen Ykkösaamussa. Haavisto on vihreiden eduskuntaryhmän puheenjohtaja.

– On ollut monenlaista Himas-raporttia, jotka ovat syöneet pääministerinkin jaksamista. Kuuden puolueenhallituksessa toivoisin kuitenkin, että myös johtajuus ja pääministerin henkiset voimavarat olisivat kunnossa ja tallella, jotta pääministeri pystyisi vetämään linjoja yhteen ja varmasti nämä kohut ovat sitäkin syöneet, Haavisto ruotii pääministeri Jyrki Kataisen  jaksamista.

Verouudistuksessa oli kovaa turbulenssia. Kuitenkin korjausliike saatiin aikaan, vaikkakaan ei kaikilla tyylipisteillä. Sote-uudistuksessa Petteri Orvon (kok.) työryhmä sai ratkaisun aikaan.

– Tämähän oli poikkeuksellinen menettely. Ajattelin itse, että jos asia työnnetään eduskuntaryhmien puheenjohtajille niin siitä ei tule mitään, mutta yllättäen siitä tuli. Tässä on ollut sellaisia ihmepelastuksia parikin kappaletta, osinkoverohomma yksi ja soteratkaisu toinen, Haavisto tuumaili.

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
4.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21
9.
Suomen uutiset logo

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa

03.07.2025 |16:15

Uusimmat










Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää