

SU
Halla-aho huvittui paradoksista: ”Perinteisessä oikeistossa moni pitää hyvin tärkeänä sitä, että vasemmisto pitää heitä sivistysporvareina”
Ääniaalto-podcastissa vieraillut eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho pohdiskeli vasemmiston sanapelejä ja vaalitaktiikkaa. Samalla hän pohdiskeli, miksi perinteiselle oikeistolle on tärkeää poseerata vasemmiston silmissä, ja mitä poliittisia vaikutuksia tällä on.
Podijuontaja Jari Mäkäräinen (ps.) tenttasi Jussi Halla-ahoa vaalien alla tiiviiseen tahtiin hoetusta ”laitaoikeisto”-sanasta:
Mäkäräinen: Tällä kertaa niin sanottu valtamedia ja vasemmistopuolueet meillä Suomessa, erityisesti SDP, ovat valinneet vaalikärjekseen oikeiston torjumisen ja käyttävät tällaista melko uutta termiä ”laitaoikeisto”. Mitä mieltä olet tämmöisestä vaaliteemasta?
Halla-aho:
No, ehkä se osaltaan kertoo siitä, että vasemmistolla on oma asia ja omat eväät kohtuullisen vähissä, jolloin heidän kampanjansa kärjeksi muodostuu vastustajien demonisoiminen ja moittiminen. Mutta tässä on myös nähtävissä sellainen vasemmiston pitkäaikainen strategia, että vasemmisto pyrkii sementoimaan oman valta asemansa lyömällä kiilaa poliittisen kentän oikean laidan sisälle.
Toisin sanoen: pelottelemalla keskustaoikeistoa yhteistyöstä tai varoittelemalla keskustaoikeistoa yhteistyöstä kansalliskonservatiivisten liikkeiden kanssa. Ja jos tämä konservatiivinen tai – jos halutaan kutsua sitä oikeistolaisiksi – jos oikeistolainen laita ei kykene keskenään yhteistyöhön, niin se tarkoittaa tietenkin sitä, että vasemmiston asema vallankäytössä on paljon vahvempi.
Tätä samaa strategiaa voidaan nähdä paitsi Euroopan unionissa niin myös kansallisvaltioiden sisällä. Ja ikävä kyllä meillä keskustaoikeisto on omaksunut sellaisen asenteen sekä Suomessa että monissa muissa maissa, että kaivataan hyväksyntää vasemmistolta, mikä on vähän paradoksaalista, mutta sitä voi nähdä suomalaisessakin politiikassa hyvin usein.
Vasemmistolla on esimerkiksi tällainen hyvin suosittu termi kuin sivistysporvari ja vasemmalta usein kuulee sellaisia moittivia puheenvuoroja vaikkapa kokoomuksen suuntaan, jossa kysytään, että missä ovat sivistysporvarit. Nykyään ikävä kyllä kokoomuksessa ja perinteisessä oikeistossa moni pitää hyvin tärkeänä sitä, että vasemmisto pitää heitä sivistysporvareina. Tämä on juuri sitä, että pyritään tekemään yhteistyö oikean laidan sisällä mahdollisimman vaikeaksi, jotta saataisiin vahvistettua vasemmiston asemaa.
Tietysti riippuu hieman kommentoijan aktivismin asteesta, että kuuluuko perussuomalaiset tähän laitaoikeistoon vai ei. Miten sinä näet asian?
No kyllä minun pitkäaikainen näkemykseni on se, että perussuomalaiset ja perussuomalaisten kaltaiset puolueet eivät oikein asetu perinteiselle oikeisto-vasemmisto-akselille, joka on muodostunut sinä aikana, jolloin yrittäjien tai elinkeinoelämän ja toisaalta työväestön intressit olivat usein ristiriidassa ja perinteinen oikeisto ja perinteinen vasemmisto sitten pyrki puolustamaan omien viiteryhmiensä intressejä ja saamaan aikaan omien viiteryhmiensä kannalta mahdollisimman hyviä kompromisseja.
Se, että perussuomalaiset eivät oikein sijoitu tälle akselille näkyy siinäkin, että perussuomalaisiin on tullut runsaasti ihmisiä sekä vasemmalta että oikealta että keskeltä.
Tämä sama pätee kaikkiin perussuomalaisten kaltaisiin puolueisiin Euroopassa. Itse kutsuisin niitä mieluummin kansalliskonservatiiviseksi puolueeksi, koska se kuvaa niiden agendaa ja aatemaailmaa huomattavasti paremmin kuin laitaoikeisto. Oikeisto-termi yleensä liittyy esimerkiksi markkinaliberaliberalismiin tai elinkeinoelämän etujen puolustamiseen työväestön etujen kustannuksella, ja tämä ei mielestäni kuvaa perussuomalaisten politiikkaa lainkaan.
Kuuntele podi kokonaisuudessaan täältä (24 min 13 sek):
Laitaoikeistoa koskeva pohdiskelu alkaa kohdasta 1 min 30 sek.
Ääniaalto on perussuomalaisten tuore podcast-kanava.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Eurovaaliehdokas Ruohonen-Lerner pitää ECR-ryhmän leimaamista laitaoikeistoksi vasemmiston vaalipropagandana: ”Vasemmistoliberaalit yrittävät luoda vastakkainasettelua ja leimata meidät valheilla”
Viikon suosituimmat

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Mamukoulutusbisneksen loppu – Nieminen: ”Maksajana on ollut suomalainen veronmaksaja”
Perussuomalaiset näkee, että kolmansista maista tulevat opiskelijat maksavat lukukausimaksuja, jotka vähentävät opiskeluperäiseen maahanmuuttoon liittyvää koulutusjärjestelmän hyväksikäyttöä sekä parantavat ulkomaalaisten opiskelijoiden asemaa. Lakimuutoksen myötä yksityinen ja veronmaksajien rahoilla pyöritetty koulutusbisnes menettää pohjansa.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin vandalisoimalla kokouskeskusta Brightonissa
Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin rikkomalla kokouskeskuksen ikkunoita, koska tapahtuma oli heidän mielestään "transfobinen". Paikallinen vihreiden kansanedustaja kommentoi vandalismia sanoen, että Brightonin valitseminen kokouspaikaksi oli provokaatio ja että kaupungin ei pitäisi vuokrata tilojaan tapahtumille, jotka "luovat jännitteitä".