

LEHTIKUVA Kimmo Rauatmaa
Hallituksen vaikea ratkaisu: Talvivaaraa tuetaan, sulkemiseen varauduttava
Eduskunta kuuli keskiviikkona hallituksen vaikeasta päätöksestä, joka juontaa juurensa aiempien hallitusten optimistisiin pyrkimyksiin kaivosalan kehittämisessä. Hallitus myöntää 112 miljoonaa euroa Talvivaaran kaivoshankkeen tukemiseen.
Rahat myönnetään tämän vuoden toisen lisätalousarvion yhteydessä. Eduskunta kävi asiasta lähetekeskustelun keskiviikkona. Talvivaaran rahoitus on 172 miljoonaa käsittävän lisätalousarvion suurin yksittäinen hanke.
Perussuomalaisten Mika Niikko kysyi, millä todennäköisyydellä Talvivaara saadaan selville vesille kahdessa vuodessa, jonka hallitus on hankkeelle antanut? Jos tämä ei onnistu niin ryhtykö valtio yrittäjäksi vai ajetaanko kaivos alas?
Kahdessa vuodessa päästävä selville
Elinkeinoministeri Olli Rehn (kesk.) kertoi asiasta ensin aamupäivällä erillisessä tiedotustilaisuudessa. Hän sanoi hallituksen selvittävän Talvivaaran selviytymistä yhdessä Terrafame Oy:n kanssa. 112 miljoonaa euroa käytetään Terrafamen pääomitukseen.
Edellinen hallitus tuki jo aiemmin Talvivaaran kaivosta 97 miljoonalla eurolla. Rehn kertoi, että Terrafame on italiaa ja tarkoittaa ”köyhää maata”.
Kesän aikana täytyy saada asioihin uutta selvyyttä ja mielellään löytää uusi yksityinen toimija kaivosta pyörittämään. Tai sitten hallituksen täytyy ottaa aktiivisempi ote tässä asiassa.
Mutta valtion piikki ei voi olla loputtomiin auki. Kaivokseen kuluu nyt noin 12 miljoonaa euroa kuukaudessa. Kahdessa vuodessa täytyy selvitä, saadaanko kaivosta kannattavaksi, Rehn kertoi.
Kaivos saatava käyntiin ja purkuputki vetämään
Rahoituksesta kaksi miljoonaa käytetään heti vedenpuhdistukseen ja purkuputken viimeistelyyn. Kaivostoiminta pitää saada käyntiin ensi syksynä, jotta operaatio voisi onnistua.
– Kaivoksen toiminta ja yksityisten kaivosyhtiöiden kiinnostuminen edellyttää jätevesiongelmien ratkaisemista. Kaivostoiminnan aloittaminen auttaa vesien puhdistamista. Tämän onnistuminen edellyttää, että Ely-keskus hyväksyy purkuputken käyttöönoton, Rehn sanoi.
Samaan aikaan hallitus varautuu kaivoksen sulkemiseen, jos kaivosta ei saada voitolliseksi.
– Se kestää noin seitsemän vuotta ja maksaa noin 300 miljoonaa euroa, joka voi olla alakanttiin, Rehn totesi.
Asiasta keskusteltiin eduskunnassa melko vähin. Niikon lisäksi asiasta kysyivät mm. Anna-Maja Henriksson (r.), vihreiden Touko Aalto ja kokoomuksen Timo Heinonen. Heinonen totesi, ettei Talvivaaraan enää luoteta. Aalto ihmetteli, kuinka Talvivaara saadaan nousuun, kun nikkelin hinta ei nouse. Henriksson kysyi, onko hallituksella ratkaisua, että voisimme nukkua yömme hyvin.
Veli-Pekka Leskelä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Kymmenen vuotta Suomessa ja edelleen tulkki mukana – onko tämä onnistunutta kotoutumista?
Kotoutumiskoulutuksessa työskentelevän opettajan mukaan osa kotoutuksen opiskelijoista jää kiertämään koulutuksesta toiseen ilman, että kielitaito tai valmiudet työelämään kehittyvät riittävästi. Jos sama ihminen palaa vuodesta toiseen kotoutumisjärjestelmän lähtöruutuun, opettajan mielestä on kysyttävä, miksi järjestelmä ei toimi.

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin
Eläkkeet muodostavat noin neljänneksen julkisen talouden noin 160 miljardin euron kokonaismenoista eli noin 40 miljardia euroa. Valtion työntekijöiden eläkkeet maksetaan valtion talousarviosta. Julkisen talouden alijäämän vuoksi julkisia menoja on pakko karsia, siksi eläkejärjestelmänkin tulee osallistua talkoisiin, kirjoittaa tekniikan tohtori, kansantaloustieteilijä ja valtiovarainministerin talouspoliittinen erityisavustaja Jussi Lindgren.

Huumoria Yleisradion tapaan: luontotoimittaja ehdottaa persujen siirtoa Afrikkaan nauttimaan mieleisestään maisemasta
Ylen toimittaja leukailee verkostoitumispalvelu Linkedinissä, että jospa kaikki perussuomalaiset siirrettäisiin pysyvästi Afrikan köyhille alueille. Ehdotus saa somessa arvoisensa vastaanoton.

Iranista Suomeen muuttanut Minna Tilbe: ”Olemme paenneet islamismia ja uskonnollista sortoa”
Kolme maahanmuuttajaa kertoo kokemuksistaan siitä, millaista on asua Suomessa. He arvostavat demokratiaa ja turvallisuutta. Islamismi uhkaa vapautta täälläkin.

Purra Ranskan tuhoisista mellakoista: ”Kehitysmaalaiset taustat ja islamistiset vaikutteet näkyvät”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painottaa, ettei Ranskan mellakoissa ole kyse koululaisten tai perinteisten ranskalaisten protestista, vaan eräiden ryhmien systemaattisesta hyökkäyksestä yhteiskuntaa vastaan.

Yle pyrki harhauttamaan kutsumalla Ranskan mellakoitsijoita ”nuoriksi” – seurauksena yhteisöhuomautus X-alustalla
X-alustan käyttäjät antoivat Yleisradiolle yhteisöhuomautuksen harhaanjohtavasta uutisoinnista Ranskan mellakoista. Syy piilee Ylen jutussa ja X-somenostossa, joissa toimittajat kutsuvat mellakoitsijoita laajalti "nuoriksi". Tämä sanavalinta häivyttää tehokkaasti väkivallan ja ryöstelyn taustalla olevat vasemmistolaiset ryhmät.

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila tyrmää Facebook-kirjoituksessaan STTK:n pääekonomistin Patrizio Lainan väitteet sosiaaliturvaleikkausten vaikutuksista ulkomaisiin osaajiin. Junnila muistuttaa, että Suomen oleskeluluvan tuloraja alittaa Ruotsin tason lähes puolella, ja vaatii rajan tuntuvaa nostamista. Junnilan mukaan talouskeskustelulla halutaan vain peittää SDP:n omien säästöesitysten täydellinen puuttuminen.

Italia reagoi nopeasti mellakointiin – armeija kaduille
Italian poliisi ilmoitti ottaneensa sunnuntain mellakoissa kiinni 271 ihmistä. Milanossa naamioituneet vandaalit ryöstelivät liikkeitä, sytyttivät tulipaloja ja ottivat yhteen poliisin kanssa. Giorgia Melonin hallitus ei jää tuleen makaamaan vaan tuo armeijan kaduille.

Antikainen Ranskan kaaoksesta: Tässä näkyy, miten käy, kun kutsut kehitysmaan kylään
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen nostaa esiin Ranskan väkivaltaisten mellakoiden taustalla toimivia järjestöjä. Yhdysvaltalaismedian selvityksen mukaan protesteihin ja niiden tukiverkostoon on kytkeytynyt 54 järjestöä ja liikettä, joukossa äärivasemmistolaisia, kommunistisia ja antirasistisia toimijoita.

Vihreät nuoret poliitikot esittävät ilmaista rahaa maahanmuuttajille – Koponen: ”Se tie on nähty jo, ja tulokset ovat huolestuttavia”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen tyrmää vihreiden nuorten poliitikkojen esittämän ajatuksen perustulokokeilusta maahanmuuttajataustaisille Suomessa asuville. Koposen mukaan ajatus vastikkeettomasta rahasta ei-kansalaisille on talouden kannalta kestämätön ja yhteiskunnallisesti tuhoisa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää











