

Hallitus avaa portit koronan toiselle aallolle
KOLUMNI | Heinä-elokuussa Suomen hallitus osoitti vielä jonkinlaista harkintakykyä avaamalla matkustusta muuhun Eurooppaan suhteellisen varovasti. Uskomattomalla tavalla, juuri vaaran kristallisoituessa, avaa se portit nyt koronan toiselle aallolle. Tartuntalukujen noustua jyrkästi viimeisten kuuden päivän ajan ja altistusten levittyä joka puolille päätti hallitus tänään nostaa riskimaan rajaa yli kolminkertaiseksi! Mistä siis on kysymys? Pekka Kauppala ja Timo Hellenberg pohtivat asiaa.
Hallituksen halu heittäytyä laissez faire-huolettomaksi näkyi jo viime viikoilla: Antamalla 20.8 tiedoksi 18.8. tehdyn päätöksen matkustusrajoituksista, joita piti tarkastella uudestaan kahden viikon kuluttua. Päätöksestä ehti kulua nyt jo yli kolme viikkoa ilman uuden kuulumista. Jäljellä olleet matkustusrajoitusten ulkopuoliset maat, eli Italia, Latvia, Liechtenstein, Liettua, Slovakia, Unkari, Viro ovat Latviaa lukuun ottamatta selvästi Suomen kriteerien ulkopuolella. Näissä siis mukana erittäin suosittu turistimaa Italia sekä Suomen rajamaa Viro vilkkaan lauttaliikenteen kanssa. Useimmat niistä olivat Suomen kriteerin ulkopuolella jo edellisen päätöksen aikana, jolloin kuitenkin päätettiin, että ylityksen pienuuden vuoksi nyt vielä päästetään ne läpi. Kolmen viikon aikana on tilanne kaikissa niissä selvästi huonontunut entisestään.
Ja nyt kutsutaan joukkoon mukaan vielä läheiset Ruotsi (maailmanluokassakin virusennätysmaa), Saksa, Puola ja Norja sekä vielä Islanti ja Kypros! Samalla kiinnittää huomiota, että hallitus ei tänä samana aikana ole edelleenkään toteuttanut suunnitelmiaan pakollisista koronatesteistä ja velvoittavaista karanteeneista riskimaista saapuville. Näissä on Suomen koronaselviämiskyvyn ydin, koska taudin sisäinen leviäminen on vielä vähäistä. Siksi myös niin paljonpuhutut suositukset tai mahdolliset (tai hallituksellemme mahdottomat) velvoitukset maskienkäyttöön eivät nyt tuo ratkaisevaa hyötyä. Maskien arvo on merkittävä vain suurten tartuntamäärien tapauksessa –mutta näinhän ne pian kieltämättä tulevat hyvin tarpeellisiksi!
Olisiko kyseessä vain sisäinen muutos hallituksessa hyvin-menee-vaikkei-tee-mitään-uskon suuntaan? Vertailuna kannattaa käyttää toisaalta Euroopan parhaan koronamaan Latvian, toisaalta EU:n johtomaan Saksan tilannetta. Viime lauantaiksi oli Latvian hallitus jo valmis julistamaan matkustusrajoitukset Viroon ja Liettuaan. Viime hetkellä siitä kuitenkin luovuttiin vedoten ”teknisiin virheisiin” –kuten myös Liettuan jo ilmoittamasta matkustusrajoituksesta Viroon.
Saksan sisällä kiinnittää huomiota, että viime päivinä on kaksi piirikuntaa, Landshut ja Rosenheim ylittäneet 50 tartunnan 100 000 henkeä kohti rajan viikossa. Yli 50 arvolla pitäisi Saksan omien kriteerien mukaan julistaa niihin maakuntahallituksen taholta lockdown –kuten heinäkuussa tehtiin Güterslohin piirikunnan kanssa. Kumma kyllä ”lockdowneista” ei näissä paikoissa ole internet-uutisten mukaan edes mitään pohdintaa. Landshut on sen sijaan päättänyt laajentaa maskipakon myös peruskoululaisiin, jotka pikkulapsina eivät missään tapauksessa kykene käyttämään maskeja asiallisesti. Eli kyseessä on pelkkä näennäistoimenpide oikeiden korvikkeena –mutta samanlainen kuin toisen koronakurimuksen Espanjassa!
Euroopan toinen korona-aalto heikkenee jo useissa lähtökohtamaissa eli se lienee jo lakipisteessä tai lähellä sitä: Suomi olisi voinut selvitä kuin koira veräjästä. Suomessa kuten muualla EU:ssa näyttää ottaneen vallan jokin kirjoittamaton älä-tee-mitään-mikä-maksaa-jotain-filosofia. Toisesta korona-aallosta toistaiseksi ylivoimaisesti parhaiten selvinneille Suomelle ja Latvialle se merkitsee tuomiota pudota jo puusta pudonneiden maiden joukkoon. Samalla Suomessa vasta alettaessa ottaa vastaan toista aaltoa rantautuvat ensimmäisen aallon talousvaikutukset Eurooppaan Aasiasta ja Yhdysvalloista. Surkeuden, epätoivon ja elämättömän elämän pitkä talvi odottaa varpusia.
Pekka Kauppala, Timo Hellenberg
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Hallituksen linja maskisuosituksista poukkoilee – ”Eri ministereiltä saatu kysymyksiin erilaisia vastauksia”
Viikon suosituimmat

Nyt tuli reaktio työterveyskohuun – Ylen hyvinvoinnin päällikkö kommentoi tilannetta
Ylen osaamisen, uudistumisen ja hyvinvoinnin päällikkö Elisa Venäläinen kommentoi nyt Suomen Uutisten esille nostamaa kohua, joka kytkeytyy Ylen työntekijöiden epäasialliseen käytökseen työterveyshuollossa.

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”
Perussuomalaiset esitti Oulussa hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei koituisi tyyristä lisälaskua. Yksikään valtuutettu perussuomalaisten lisäksi ei hyväksynyt siirtoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee Oulun valtuutettujen tärkeysjärjestystä, etenkin kun samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahanpuutteen takia.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja
Perusuomalaisten Mika Merano jatkaa kanavillaan tuttua sarjaansa rälsseistä, jossa tarkastelussa on kolmannen sektorin poliittisia hillotolppia. Pääsiäispyhien aikaan käsittelyssä oli Kirkkopalvelut ry, joka vastaanottaa miljoonia veronmaksajilta, vaikka pyörittää jo isoa bisnestä omilla tuloillaan. Yhdistyksellä on vahva kytky kokoomukseen.

Demarivalta murenee Pohjolassa – onko Suomen SDP vain jälkijunassa?
Tanskan tuore vaalitulos vahvistaa, että sosiaalidemokraatit menettävät otettaan perinteisistä kannattajistaan Pohjoismaissa. Vielä Suomessa SDP sinnittelee toistaiseksi gallup-kärjessä.

”Ei ainakaan tästä!” – Purra ojentaa mediaa leikkauskiistojen lietsomisesta ja haastaa kaikkia laadukkaampaan talouskeskusteluun
Valtiovarainministeri Riikka Purra katsoo, että kokonaisvaltainen keskustelu valtiontalouden tilasta on pitkälti jumissa, koska perustavanlaatuisen priorisointiajattelun sijaan julkinen debatti pitkälti pyörii yksittäisissä kiihottavissa julkisen talouden leikkauksissa.

Johdateltu viestintä hämmentää – konsulttien käsikirjan opit ohjaavat keskustelua datakeskuksesta Mikkelissä
Datakeskuspelikirja todistaa, ettei konsulttien fiktio muutu mainostoimistossakaan faktaksi. Mikkelin kehitysyhtiö Miksei Oy tilasi viestintäsuunnitelman ”Datakeskus- ja sähköintensiivisten investointien viestintä- ja toimintapelikirja”, ja yritys toteutti sen osana EU:n osarahoittamaa EAKR-hanketta, jonka tavoitteena on houkutella investointeja Etelä-Savoon. Pelikirjan ulkoasusta vastasi mainostoimisto Avidly, ja välittävänä viranomaisena toimi Etelä-Savon maakuntaliitto.















