

Otsikko Helsingin Uutisista. Taustalla arkistokuvaa leipäjonosta. / LEHTIKUVA
HU: Ulkomaalaisia opiskelijoita houkutellaan Suomeen valheellisin lupauksin – oppilaitospapilta ankarat moitteet: ”Koko hanke pitäisi keskeyttää. Heitä odottaa täällä vain omaisuutensa menettäminen”
Yhä useampi EU:n ulkopuolelta Suomeen muuttanut opiskelija kokee tulleensa johdetuksi harhaan. Oppilaitospappi Sonja Jakobsson kertoo, että monet ulkomaiset opiskelijat on houkuteltu Suomeen lupaamalla työmahdollisuuksia ja parempaa elämää, mutta todellisuudessa moni ajautuu köyhyyteen ja jopa nälkään. Asiasta kertoo Helsingin Uutiset.
Jakobsson kertoo näkevänsä työssään paljon nälkää näkeviä opiskelijoita. Kansainväliset opiskelijat ovat ruuhkauttaneet myös diakoniatyön. Hänen mukaansa tilanne on räjähtänyt käsiin.
– Suomeen on syntynyt uudenlainen köyhälistö, joka on meidän itsemme aikaan saamaa, Jakobsson kertoo Helsingin Uutisille.
Esimerkiksi Lähi-idästä muuttanut Amir (nimi muutettu) kertoo myyneensä koko omaisuutensa Suomeen muuton vuoksi. Työtä ei kuitenkaan ole löytynyt, ja opiskelun ohella elämisestä on tullut taloudellinen painajainen.
Amir toteaa Helsingin Uutisille, että Suomen työmarkkinoita suurentelevaa markkinointia on tehty paikallisten, Suomen suurlähetystön edustajien sekä yliopistojen edustajien toimesta.
Jakobsson toteaa, että yliopistot houkuttelevat jatkuvasti lisää opiskelijoita ulkomailta Suomeen.
– Koko hanke pitäisi keskeyttää. Me houkuttelemme tänne sankoin joukoin ihmisiä globaalista etelästä, mutta heitä odottaa täällä vain omaisuutensa menettäminen. Järjestelmä toimii rahan ahneus edellä.
Oppilaitospappi toteaa, että Suomi on yksi harvoista maista, joka ei aseta yläikärajaa opiskelijoille.
– Se tarkoittaa että he tuovat lapsia mukanaan. Nälkäisen lapsen näkeminen on rankkaa. En kuvitellut että Suomi sortuisi tällaiseen järjestelmän rakentamiseen.
Markkinointipäällikkö Karoliina Haikonen ei allekirjoita valheellista markkinointia Helsingin yliopiston osalta ja toteaa Helsingin Uutisille, ettei yliopisto saa taloudellista hyötyä EU:n ja ETA:n ulkopuolisista opiskelijoista.
Vasemmistohallituksen tekoset taustalla
Puheenjohtaja Riikka Purra (ps.) jakaa uutisen sosiaalisessa mediassa. Hän moittii aiemman vasemmistohallituksen toimien johtaneen nyt käsillä olevaan tilanteseen. Hän viittaa myös äskettäin käydyn puoliväliriihen päätöksiin:
– Puoliväliriihen päätösten mukaisesti hallitus korjaa lainsäädäntöä.
Riihessä päätettiin arvioida uudelleen henkilöiden ja perheiden toimeentulovaatimusta, lupajärjestelmän väärinkäyttöä ja mahdollisia turvallisuusuhkia. Hallitus tekee tarvittavat muutokset vuoden loppuun mennessä.
Vasemmistohallituksen opiskelijamaahanmuuttouudistus vaikuttaa - Suomeen on syntynyt uusi köyhälistö, sanoo helsinkiläisissä korkeakouluissa toimiva oppilaitospappi.
— Riikka Purra (@ir_rkp) May 29, 2025
”Ennen työni oli tavata aivan tavallisia, suomalaisia opiskelijoita ja auttaa heitä heidän normaalin elämän… pic.twitter.com/lI665lszvr
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Someen jaettu pahoinpitely nostatti espanjalaisten raivon – afrikkalaisjengin ja paikallisten yhteenotot ovat jatkuneet yli viikonlopun
Paikallisten asukkaiden ja afrikkalaisjengin väliset väkivaltaisuudet ovat jatkuneet jo kolmatta yötä espanjalaisessa pikkukaupungissa. Taustalla ovat sosiaaliset ongelmat ja uskonnollinen eripura, joiden sanotaan olevan hallitsemattoman maahanmuuton seurausta. ”On aika panna vastaan ennen kuin on liian myöhäistä”, tulkitsee asukas paikallisten tuntoja.

Antikainen: Kuvitelkaa demarien Nasima Razmyar sisäministerinä – rajat auki, suut kiinni ja lisää turvapaikanhakijoita suomalaisten elätettäväksi
Pääministeripuolueena SDP:n ja Nasima Razmyarin toimintalinja olisi selvä: vihapuheesta vankilaan – mutta laittomasta maassaoleskelusta palkinto. Suomalaisille rajat sananvapauteen – mutta ei rajoja maahanmuutolle. Ja jos kritisoisit Razmyaria, joutuisit maksamaan kunnianloukkauksesta korvauksia, kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa.

AKT-pamppu Ismo Kokon mielestä bussiliikenne pysähtyisi ilman maahanmuuttajia – PS:n Grönroosilta tyly kuitti: ”AKT:n kaverilla kysynnän ja tarjonnan perusasiat hukassa”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos selventää mamutusta komppaavalle ay-pomo Ismo Kokolle, että toki Suomessa bussit liikkuisivat aivan hyvin myös ilman maahanmuuttajia, tällöin vain kuljettajien palkat olisivat hieman korkeammat kuin nyt.

Tukala helle jatkuu – Ministeri Kaisa Juuso: ”Viilennyksestä on nyt huolehdittava erityisesti vanhusten asumisyksiköissä”
Kotien lisäksi sisätilojen viileydestä on huolehdittava sosiaali- ja terveydenhuollon hoitolaitoksissa sekä asumisyksiköissä, joissa hoidetaan kuumuuden vaikutuksille herkkiin väestöryhmiin kuuluvia, painottaa sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Päivän pointti: Toksinen vallankäyttö, toiminnan ristiriitaisuudet ja kasvava tyytymättömyys Pride-liikkeen sisällä herättävät pohtimaan, joko Pride-aikakausi on tullut päätökseensä

Ranska avaamassa ovea uusille tulijoille – pelkkä palestiinalaisuus riittää nyt turvapaikan perusteeksi
Ranska on päättänyt myöntää turvapaikkoja Gazan palestiinalaisille. Tie EU:n alueelle on nyt periaatteessa auki kahdelle miljoonalle uudelle pakolaiselle. Päätökseen on reagoitu voimakkaasti, sillä se voi johtaa pakolaistulvaan ja Hamasin terrroristien ujuttautumiseen Euroopan ytimeen.

Hallitus selvittää maahanmuuttajien arvot: ”Lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”
Maahanmuutto- ja integraatiopolitiikan pitää perustus tosiasioihin, ei näppituntumaan saatikka oletuksiin. Näin ajattelee tuore opetus- ja integraatioministeri Simona Mohamsson (ent. Mohammad). Yhteiset tasavertaisuuteen perustuvat arvot on hyväksyttävä, sillä ”lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”.

EVA:n tutkimus paljastaa arvomuutoksen: Suomalaiset kallistuvat oikealle, identiteettipolitiikka ei enää vetoa kansaan kuten ennen
Elinkeinoelämän valtuuskunnan tuore arvo- ja asennetutkimus osoittaa, että suomalaisten asenteet ovat siirtyneet selvästi oikeistolaisempaan suuntaan kuluneen vuosikymmenen aikana. Suomalaisista noin puolet (49 prosenttia) asemoi itsensä poliittisesti oikealle, vajaa kolmannes vasemmalle (31 prosenttia) ja viidesosa (19 prosenttia) keskelle.