Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Tampereella kohu 250 000 euron taideteoksesta – Vigelius: ’’Samaan aikaan kaupunki leikkaa koulukirjoista ja irtisanoo rehtoreita’’

23.03.2026 |18:37

Pitkään velkaantunut Tampere aloitti vuosia kestävät säästötalkoot, mutta silti kaupungilla riittää rahaa toissijaisiin menoihin. - Samaan aikaan, kun kouluista nakataan ulos rehtoreita ja koulukirjoja, kiikutetaan sisään taideteoksia, kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius ihmettelee kaupungin rahankäyttöä.

Tampereella kohua herättää kaupungin päätös satsata 250 000 euroa Kaukajärven koulun taidehankintaan. Asiasta ovat uutisoineet Aamulehti, Iltalehti ja Yle.

Perussuomalaisten kansanedustaja ja Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius pitää päätöstä huonosti ajoitettuna.

– Tampere on velkaantunut pitkään. Vasta kuukausia sitten aloitettiin vuosia kestävät säästötalkoot. Pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla säästöjä tehdään esimerkiksi lukioihin, oppikirjoihin, koulukyydityksiin, kirjastoihin ja harrastustoimintaan. Myös koulujen rehtoreita on irtisanottu.

– Samaan aikaan, kun kouluista nakataan ulos rehtoreita ja koulukirjoja, kiikutetaan sisään taideteoksia, Vigelius toteaa.

Kaupungin heikko taloustilanne on tiedossa

Taidehankinta nousi keskusteluun viikon takaisessa valtuuston kokouksessa, jossa apulaispormestari Anne-Mari Jussila (kok.) totesi, että teoksen hankinta perustuu vuosi sitten tehtyyn päätökseen.

– Mikään ei ole muuttunut, mutta jostain kumman syystä tällainenkin asia saa jäätävät kierrokset, Jussila vastasi kritiikkiin.

Asunto- ja kiinteistölautakunta antoi hyväksyntänsä koulun hankesuunnitelmalle viime joulukuussa. Samaan aikaan päättyivät myös kaupungin yt-neuvottelut, joiden lopputuloksena 72 työntekijää irtisanottiin ja yhteensä 122 tehtävää lakkautettiin.

– On täysin perusteltua kummastella asiaa. Kaupungin heikko taloustilanne ja säästötarpeet olivat tiedossa jo vuosi sitten. Päätöksiä on myös kyettävä arvioimaan uudelleen, jos tilanne sitä vaatii, Vigelius kommentoi asiaa julkaisussaan.

Rahankulutusperiaatteesta voitava tinkiä

Hankinta perustuu niin sanottuun prosenttiperiaatteeseen, johon Tampereen kaupunki on sitoutunut ja jonka myötä julkisissa hankkeissa on varattava tietty määrä budjetista taiteelle. Tämänhetkisessä taloustilanteessa Vigelius kyseenalaistaa periaatteen mielekkyyden.

– Kun eletään velaksi ja menoja täytyy priorisoida, tällaisista rahankulutusperiaatteista tulisi voida tinkiä, Vigelius päättää

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Vigelius esittää huntukieltoa Tampereen kouluihin: ”Koulujen on oltava turvallisia oppimisympäristöjä”

16.03.2026 |16:26
Suomen uutiset logo

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean

13.03.2026 |12:32
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”

09.04.2026 |23:32
4.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa

08.04.2026 |15:11
10.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu politikoi – kehystää hallituksen maahanmuuttopolitiikan uudistukset ulkomaalaisten aseman heikentämiseksi

12.04.2026 |15:27

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää