

Jussi Halla-aho: ”Kyseenalaistamme järjestelmän, jossa työntekijä ja yrittäjä ovat ensisijaisesti vero-orjia”
Kansanedustaja Jussi Halla-aho puntaroi puolueiden tavoitteita.
Halla-aho kirjoittaa:
Vihreät on kymmenen prosentin puolue, jota äänestää lähinnä kaupunkilaisnuoriso. Silti vihreät määrittelee yksin Suomen maahanmuuttopolitiikan. Tämä outo tilanne johtuu puoluejärjestelmämme luonteesta.
”Perinteiset puolueemme oikealta vasemmalle ovat omia intressiryhmiään palvelevia jakopuolueita.”
Perinteiset puolueemme oikealta vasemmalle ovat omia intressiryhmiään palvelevia jakopuolueita. Tarkemmin ja hiukan karkeasti ilmaistuna: vaaleissa kilpaillaan siitä, kuka pääsee seuraavien neljän vuoden aikana ryöstämään julkista kassaa ja jakamaan sieltä rahaa omilleen.
Mikään perinteinen puolue ei kyseenalaista tätä järjestelmää. Niiden tavoitteena ei ole minkäänlainen yhteiskunnan ”kokonaisetu” vaan ainoastaan oman viiteryhmän etu, muiden viiteryhmien kustannuksella.
– Kokoomukselle käy kaikki, kunhan yritystuet juoksevat.
– Keskustalle käy kaikki, kunhan maataloustuet juoksevat.
– Sosialidemokraateille käy kaikki, kunhan julkiselle sektorille saadaan paljon suojatyöpaikkoja eikä punaista pääomaa panna verolle.
– Vasemmistolle käy kaikki, kunhan toimeentulotuet juoksevat.
Vihreät ovat helppo ja houkutteleva hallituskumppani kaikille, koska heille käy kaikki, kunhan suomalaisten rahat lähetetään Afrikkaan ja Afrikasta tuodaan ihmisiä Suomeen. Ja muille puolueille, kuten sanottua, nämä käyvät hyvin, kunhan niiden omat tuet juoksevat.
Vihreiden ydintavoitteet – rahat Afrikkaan, afrikkalaiset Suomeen – käyvät kaikille muille myös siksi, että ne tavalla tai toisella palvelevat niidenkin intressejä. Kotouttaminen (joka ei tuota tuloksia ja on siksi ikuista) synnyttää valtavasti julkisia työpaikkoja ja julkisella rahalla ylläpidettyä yksityistä bisnestä. Se myös tuottaa runsaasti toimeentulotukiasiakkaita, jotka ovat otollista äänestäjäkuntaa vasemmistolle.
Keskustan äänestäjiä muuttoliike ei niinkään häiritse, koska tulijat keskittyvät pääkaupunkiseudun lähiöihin. Lisäksi keskusta (edelleen) luulee kasvavansa suureksi puolueeksi kaupungeissa tekemällä perässä sitä, mitä vihreät tekevät.
”Ulkoministeri hoitaa suomalaisten rahat Afrikkaan, sisäministeri afrikkalaiset Suomeen.”
Ei ole tietenkään sattumaa, että vihreillä on istuvassa hallituksessa ulko- ja sisäministerin salkut. Ulkoministeri hoitaa suomalaisten rahat Afrikkaan, sisäministeri afrikkalaiset Suomeen. Muut hallituspuolueet saavat haluamansa tuet, kaikki ovat tyytyväisiä. Enemmistö suomalaisista ei halua vihreää maahanmuutto- ja kehityspolitiikkaa, mutta silti he saavat sitä muiden puolueiden olemuksesta johtuen.
Siispä: Jos et halua vihreää (eli Euroopan löysintä) maahanmuuttopolitiikkaa tai miljardien kippaamista afrikkalaiseen korruptioon, ei riitä, että et äänestä vihreitä. Saat samaa vihreää politiikkaa, jos äänestät mitä tahansa puoluetta, joka on halukas menemään vihreiden kanssa samaan hallitukseen. Oli hallituskokoonpano mikä hyvänsä, vihreät ottavat nämä alueet yksinomaiseen hallintaansa, jos he ovat mukana, koska se sopii kaikille muille hallituspuolueille.
Perussuomalaiset eroaa perinteisistä puolueista siinä, että me emme ole jakopuolue. Kyseenalaistamme järjestelmän, jossa työntekijä ja yrittäjä ovat ensisijaisesti vero-orjia, joiden tehtävä on rahoittaa rahanjakoa. Meidän mielestämme yksilöiden ja koko yhteiskunnan hyvinvointi syntyy siitä, että ihmisillä on työtä ja että he saavat itse päättää, mitä oman työnsä hedelmillä tekevät.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjä tyrmäsi kansanmurhaväitteet – Helsingin Sanomat ja Yle vaikenevat
Helsingin Sanomat ja Yle ovat antaneet vuosia laajaa näkyvyyttä väitteelle, jonka mukaan Israel syyllistyy kansanmurhaan Gazassa. Kun ICC:n oma pääsyyttäjä nyt kertoo, ettei todisteita ole, molemmat toimitukset ovat hiljaa.

Islam musliminuorten mielestä kansallisia lakeja vahvempi – huoli heräsi Itävallassa: ”Täällä pätevät kansalliset lait eikä sharia”
Tie kalifaattiin käy lasten ja nuorten kautta. Muslimit ovat pian suurin uskonnollinen ryhmä Itävallan suurten kaupunkien kouluissa ja nousevan polven asenteet kertovat uskonnon keskeisestä merkityksestä nuorten elämässä. Islam on monen mielestä jo nyt paikallisten lakien yläpuolella.

EU-parlamentaarikko ei päässyt Lontoon mielenosoitukseen — pääministeri tukahduttaa sananvapautta
Iso-Britannia on estänyt ainakin 11 ulkomaalaista puhujaa osallistumasta tänään Lontoossa järjestettävään Unite the Kingdom -mielenosoitukseen. Kielletyillä ei ole rikostuomioita. Poliittisin perustein tehty päätös herättää kysymyksen Ison-Britannian sananvapauden tilasta.

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?
Miksi korkeasti koulutetut ihmiset päätyvät niin usein vastustamaan sitä järjestelmää, joka heidät elättää? Taloustieteilijä Joseph Schumpeter tarjosi jo vuonna 1942 terävän selityksen: kapitalismi tuottaa ylijäämää ja synnyttää yrittäjyydestä ja tuotannosta vieraantuneen älykköluokan. Markkinat palkitsevat ratkaisuista ja riskinotosta – eivät teoreettisesta kauneudesta ja tiedostavuudesta. Tämä koetaan epäoikeudenmukaiseksi niiden parissa, jotka ovat kouluttautuneet analysoimaan ja kritisoimaan yhteiskuntaa. Sosialismin vetovoima intellektuelleille ei selity vain tasa-arvon ihanteilla, vaan myös henkilökohtaisilla kannustimilla ja statushakuisuudella. Se lupaa koulutetulle luokalle portinvartijan rooleja yhteiskunnan suunnittelijoina ja politrukkeina ilman tulosvastuuta ja riskinottoa.

Turve-kansalaisaloite ylitti 50 000 allekirjoituksen rajan – etenee eduskuntaan
Kansalaisaloite turpeen luokittelemiseksi uusiutuvaksi energiaksi ja poistamiseksi EU:n päästökaupan piiristä on saavuttanut vaaditun 50 000 kannattajan rajan. Aloite etenee nyt eduskunnan käsittelyyn.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen pääsyyttäjä: Ei näyttöä kansanmurhasta Gazassa – perheensä menettänyt gazalaismies vaatii ICC:tä tutkimaan 14 Hamas-johtajaa
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan sanoo, ettei tällä hetkellä näe riittävää näyttöä sille, että Israel olisi syyllistynyt kansanmurhaan Gazassa. Poliitikot ja aktivistit ovat silti käyttäneet vakavaa juridista termiä jo pitkään ikään kuin asia olisi oikeudellisesti ratkaistu. Viime viikolla eräs perheensä sodassa menettänyt gazalaismies toimitti ICC:lle uuden tutkintapyynnön, jossa hän vaatii 14 Hamas-johtajan tutkimista sotarikoksista ja rikoksista ihmisyyttä vastaan.

EU:n elpymisrahastosta jo 512 petostutkintaa – liki 5 miljardia euroa kadoksissa
Euroopan tilintarkastustuomioistuin arvostelee vakavasti EU:n koronaelpymisrahastoa. Viranomaiset ovat merkinneet rahastoon jo viiden miljardin euron edestä petosepäilyjä, eikä kansalaisilla ole tietoa, kenen taskuihin rahat todellisuudessa päätyvät. Suomi kuuluu rahaston nettomaksajiin.

ICC:n mukaan Israel ei ole syyllistynyt kansanmurhaan – Garedew: ”Valheelliset syytökset ovat ruokkineet hyökkäyksiä juutalaisia vastaan”
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan vahvisti viime viikolla, että Gazassa ei ole tapahtunut kansanmurhaa. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew iloitsee totuuden tulemisesta julki, mutta ei usko Israel-vastaisen vihervasemmiston hyväksyvän tappiotaan.

Ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä kirjallinen kysymys – Vigelius: ’’Rapauttaa maanpuolustusta’’
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on jättänyt eduskunnassa puolustusministeri Antti Häkkäselle (kok) kirjallisen kysymyksen ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä.

Kotouttamisesta kotiuttamiseen – Euroopan hidas mutta varma herääminen paluumuuton välttämättömyyteen
Ympäri Euroopan havahdutaan siihen tosiasiaan, että mahdottomaksi osoittautuneen maahanmuuttajien kotouttamisen nielemät resurssit voidaan käyttää paremminkin - nimittäin paluumuuton kannustimiin.
















