

SUOMEN UUTISET
Juvonen kansallisen terveysarkiston kustannuksista: Pohjaton kaivo
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen ihmettelee hinnaltaan mittavan Sähköisen kansallisen terveysarkiston (Kanta) kannattavuutta.
– Tämä on malliesimerkki epäonnistuneesta terveydenhuollon tietojärjestelmähankkeesta. Kymmenkunta vuotta käynnissä ollut hanke on Valtiontalouden tarkastusviraston mukaan kärsinyt muun muassa huonosta johtamisesta, konsulttivetoisuudesta, järjestelmätoimittajien ammattitaidottomuudesta sekä niiden aiheuttamista rahoitus- ja aikatauluongelmista. Hankkeen strategisesta ohjauksesta vastaavan sosiaali- ja terveysministeriön ja VTV:n kustannuslaskelmissa on ollut myös suuria kustannuseroja, Juvonen huomauttaa.
Mitä maksaa, milloin valmis?
Juvonen teki Kanta-hankkeen kustannuksista kirjallisen kysymyksen jo vuonna 2013.
– Tämän vuoden talousarvioon esitin taasen talousarvioaloitteella vähennystä sähköisiin asiakastietojärjestelmiin liittyvästä valtion rahoituksesta, sillä tämäkin hanke näyttää olevan pohjaton kaivo. On aika selvittää todelliset kustannukset ja sitten vasta annettava lisää rahoitusta.
Juvonen kysyy valtiovarainministeri Antti Rinteeltä (sd.), mitkä ovat Kanta-hankkeen lopulliset kustannukset ja milloin se on toimiva ja valmis.
– Kanta-arkistopalvelun käyttöönotto organisaatiotasolla on myöhässä ja Kanta-arkistopalveluun syntyviä tietomassoja ei voida käyttää luotettavasti terveydenhuollossa edes alueellisella tasolla, koska tietojen kattavuus on puutteellinen, Juvonen muistuttaa.
Puutteellinen tietokanta
Kanta-arkistopalveluun tallennetaan vain osa potilastiedoista. Kanta-arkistopalveluun ei tallenneta toistaiseksi muun muassa kuvantamistutkimusten kuva-aineistoa, mittalaitteiden tuloksia ja hoitotyön päivittäiskirjauksia.
– Kanta-arkistopalvelun käyttöönotto on myös sisällöllisesti myöhässä. Palveluun tallennetaan vain osa tiedoista, sillä esimerkiksi osastohoitoon liittyviä tietoja ei tallenneta palveluun toistaiseksi lainkaan. Niin ikään kotihoidon tiedot ja muut sosiaalihuollon toimintayksiköissä annettavan terveydenhoidon tietoja ei tallenneta Kantaan. Tämä on hoitotyön näkökulmasta suuri epäkohta, sillä hoitotyössä ja hyvän ja katkeamattoman hoitoketjun ja myös potilasturvallisuuden varmistamiseksi juuri näillä tiedoilla on merkitystä, Juvonen huomauttaa.
Ministeri ihmeissään
Juvosen mielestä terveydenhuollon tietojärjestelmien kehittämisestä puuttuvat edelleen pidemmän aikavälin linjaukset strategisista tavoitteista huolimatta.
– Myös sote-uudistus johtaa erilaisiin ja uusiin tietojärjestelmäuudistuksiin ja uushankintoihin. Tilannetta ei välttämättä voida pitää taloudellisesti tehokkaana, koska kunnat ja kuntayhtymät ovat juuri joutuneet tai joutuvat uudistamaan järjestelmänsä Kanta-palvelujen käyttöönoton yhteydessä. Sähköisen asiakastietojärjestelmän kokonaishallinta on vaarassa vaikeutua ja kustannukset kasvavat entisestään.
Valtiovarainministeri Rinne otti maanantaina kantaa valtion huimiin IT-kuluihin ja ihmetteli, miksi valtiolla on niin monta erilaista it-hanketta käynnissä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta
Suomen Akatemian myöntämä yli 750 000 euron rahoitus Helsingin yliopiston tutkimukselle "Intiimi manikyyri: femininisoitu työ, (itse-)hoiva ja rodullistetut kohtaamiset kynsistudioissa" on hämmentänyt sosiaalisessa mediassa. Keskustelijat ovat ilmaisseet epäuskoaan julkista rahankäyttöä ja tiedepolitiikkaa kohtaan. Päivystävät kriitikoiden kriitikot kuten ekonomisti Heikki Pursiainen puolestaan piikittelivät muita keskustelijoita kuten Wille Rydmania jopa henkilökohtaisuuksiin asti. Pursiainen puhui kohututkimuksesta ylistävämpään sävyyn. Suomen Akatemian erikoiset rahoituspäätökset hämmentävät ihmisiä vuodesta toiseen. Ilmiö liittyy laajempaan keskusteluun tieteen politisoitumisesta ja tiederahoituksen kanavoitumisesta ideologisesti värittyneisiin hankkeisiin.

SU-Show #16: Suomessa on sananvapaus, mutta islamin arvostelija joutuu usein yhä vaientamisyritysten kohteeksi – onko suomalaisista tullut kulttuurisesti alistettu kansa?
Suomen Uutiset Show'n studiossa on tarjolla tällä kertaa suoraa puhetta sananvapauden todellisesta tilasta, kulttuurisesta alistamisesta sekä syistä ilmiön taustalla. Ajankohtaista aihetta pöyhivät Yhdysvaltojen historian ja kirkkohistorian dosentti, professori ja tutkija Markku Ruotsila sekä kansanedustaja Kaisa Garedew.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää