

MATTI MATIKAINEN
Viikon 5/2016 luetuin
Tammikuu 2016 luetuin
K-kaupan sankari Anna: ”Olen jahdannut varkaita pitkin Pasilaa”
K-kaupan Annasta tuli somehitti, kun hänen työnantajansa julkaisi netissä valvontanauhan videon, jolla rohkea myyjä retuuttaa röyhkeää myymälävarasta.
Nuoren ja kauniin Annan ulkonäkö hämää. Kun hän istuu kassalla, pitkäkyntiset kävelevät kauppaan sisään, ottavat mäyräkoiran sekä pari HK:n sinistä lenkkipakettia ja kävelevät ulos. Rosvot ehkä ajattelevat, että eihän tuollainen pikkutyttö meille mitään mahda. Voi kuinka väärässä he ovatkaan.
– Kerran myymälävaras lähti juoksemaan suoraan poliisilaitoksen suuntaan. Siinä sitten viitottiin ohi ajanut poliisipartio paikalle. Kaveri yritti mennä puskaan piiloon, kertoo somehitiksi noussut ”K-kaupan Anna”.
Videot leviävät maailmalla
Vuoden 2015 helsinkiläiseksi valitun Annan rohkeaa työskentelyä on saatu ihailla kesäkuusta asti sosiaalisessa mediassa. Annan esimies ja K-marketin kauppias Saku Kytölä julkaisi valvontanauhan videon, jossa Anna estää kahden myymälävarkaan aikeet. Anna on itse kovin vaatimaton tapahtuneista.
– Juu, en ole ainut myyjä, joka toimii näin. Olen kuullut työkavereilta tarinoita ympäri Suomea, kuinka arkipäiväistä varkaiden kiinniottaminen on, nainen sanoo.
Osittain Annan rohkeat teot johtuvat siitä, ettei hän ole koskaan sietänyt epäoikeudenmukaisuutta.
– Varastettua tavaraa ei edes yritetä piilottaa, ja samalla haistatellaan pitkät. Se nostaa adrenaliinin pintaan, hän sanoo.
Vain muutama viikko ensimmäisen videon julkaisun jälkeen Kytölä julkaisi toisen videon. Siinäkin Anna estää myymälävarkaan karkaamisen.
Annan rohkeutta on ihmetelty myös maailmalla. Videoita on tähän mennessä katsottu muun muassa Yhdysvalloissa, Italiassa ja Tšekeissä, yhteensä yli kymmenen miljoonaa kertaa.
Laki saisi olla ankarampi
Varkaiden piittaamaton asenne johtuu osittain Suomen lakipykälistä. Myymälävarkaudesta rapsahtaa sakko, jonka summa määräytyy henkilön tulojen mukaisesti. Kaupan henkilökunnan näkökulmasta ongelmana on vuonna 2008 rikoslakiin tehty muutos: rangaistusmääräysmenettelyssä annettuja sakkoja ei voida muuttaa vankeudeksi. Sakko ei riitä yksinään pelotteeksi.
Annan mielestä olisi hyvä, jos esimerkiksi kolmen sakon jälkeen seuraisi automaattisesti vankeutta.
– Ainakin jotenkin lakia pitäisi muuttaa. On typerää, että myymälävarkaudesta tulee pelkästään sakkoa.
Lakipykälien takia Annan työ on jokseenkin jännittävämpää, mutta silti varkaustapauksia ei kaivata.
– Olen juossut pitkin Pasilan katuja varkaiden perässä. Onhan näille tapauksille välillä naurettukin työyhteisön sisällä.
Silmät kertovat aikeista
Useimmiten myymälävarkaus tai sen yritys etenee näin: ensimmäinen havainto rosvosta tehdään jo kaupan ulko-ovella.
– Silmät kertovat paljon. Ja sekin, jäädäänkö kauppaan hengailemaan päämäärättömästi, Anna kuvailee.
Epäilyttävien asiakkaiden astuessa sisään Anna hälyttää työkaverit apuun.
– Yksi seuraa takahuoneen valvontakameroista, mitä kaupassa touhuillaan.
Kun rosvo kävelee kassan ohi maksamatta, Anna nousee tiskin takaa ja asettuu pakotien eteen.
– Ensin komennan nätisti. Jos se ei toimi, otan järeämmät otteet käyttöön.
”Rosvo itkeskeli maassa”
Usein varkaat reagoivat Annan vastarintaan hämmentyneesti.
– Johtuu varmasti siitä, etteivät varkaat usko näin pienen naisen pistävän vastaan, Anna miettii.
Toukokuisella videolla Anna joutui turvautumaan kyynelkaasuun.
– Varas ei päässyt enää nousemaan, kun sumutin vei jalat alta. Siinä se itkeskeli maassa, Anna kertoo.
Tainnuttamisen jälkeen varkaat ohjattiin ”pullohuoneeseen” odottamaan poliiseja.
Vaikka kiinniottotilanteita on harva se päivä, sumutinta Anna on käyttänyt kolmivuotisen uransa aikana vain kaksi kertaa.
– Kaikki meidän myyjät kantavat mukanaan OC-kaasusumutinta. Mutta se on ihan viimeinen keino, koska sitä kun käyttää, aine leviää koko kauppaan ja muutkin asiakkaat kärsivät sen vaikutuksista.
Kaljavarkaille ei heru sympatiaa
Annan omien havaintojen mukaan suuri osa varkaista on 20–25-vuotiaita päihdeongelmaisia. Kauppiaan ohjeiden mukaisesti lähes jokaiseen varkaustilanteeseen puututaan, mutta huumeiden käyttäjien osalta myyjät ovat varovaisempia.
– Jos näemme, että asiakas on ihan sekaisin, emme yleensä puutu varkausyritykseen. Silloin on liian iso riski saada puukosta.
Alkoholistit ovat sen sijaan hitaampia reagoimaan.
– Heidän kiinniottamisensa on helpompaa ja turvallisempaa, Anna sanoo.
Anna ei voi käsittää sitä, kun useimmiten varkaat yrittävät viedä alkoholia. Hirveä vaiva kaljan takia.
– Veisivät edes jotain tarpeellista. Sehän on selvää, että ihminen tarvitsee ruokaa, mutta kaljavarkaille ei heru minkäänlaista sympatiaa.
Nöyryytyksen pelko vähentänyt varkausyrityksiä
Pasilan K-market Ratiksen kauppias Kytölä arvioi myymälävarkausyrityksien vähentyneen yli 70 prosentilla. Valvontakameran videon julkaisun jälkeen kauppias ilmoitti julkaisevansa jokaisen varkausyrityksen sosiaalisessa mediassa.
– Meillä on täysin nollatoleranssi varkauksiin. Kaikki ilmoitetaan poliisille, mutta nykyinen rangaistus ei ole tarpeeksi suuri pelote. Julkinen nöyryytys ja tieto meidän toimintatavasta on vaikuttanut varkausyrityksien vähentymiseen.
Kytölä on tietenkin ylpeä Annan toiminnasta.
– Rohkeaa mutta tilannetajuista toimintaa. Anna teki niin kuin on ohjeistettu. Täytyy kuitenkin myöntää, että hän on ollut rohkeampi kuin moni muu olisi ollut vastaavassa tilanteessa.
Kytölän mielestä vanha laki, jonka mukaan sakot muutettiin vankeusrangaistukseksi, olisi hyvä palauttaa takaisin.
– Toivon päättäjille viisautta ratkoa asiat yleisen oikeustajun hyväksi.
Kaupan liiton tilastojen mukaan varkauksien kokonaishävikki on vuosittain yli 500 miljoonaa euroa. Kun summan jakaa kaupoille, se tarkoittaa yhden prosentin hävikkiä koko liikevaihdosta. Kytölä kertoo, että hänen kaupallaan vuosittainen hävikki on noin 10 000 euroa.
– Isoimmissa kaupoissa, joissa on 100 miljoonan euron liikevaihto, varkaushävikki on näin ollen noin miljoona euroa. Tarkoittaa siis sitä, että tavaraa varastetaan tuhansien eurojen arvosta joka päivä, Kytölä sanoo.
Videoita ”K-kaupan Annan” sankariteoista löytyy osoitteesta: www.youtube.com
VERA MIETTINEN
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Islam musliminuorten mielestä kansallisia lakeja vahvempi – huoli heräsi Itävallassa: ”Täällä pätevät kansalliset lait eikä sharia”
Tie kalifaattiin käy lasten ja nuorten kautta. Muslimit ovat pian suurin uskonnollinen ryhmä Itävallan suurten kaupunkien kouluissa ja nousevan polven asenteet kertovat uskonnon keskeisestä merkityksestä nuorten elämässä. Islam on monen mielestä jo nyt paikallisten lakien yläpuolella.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Elinkeinoelämän keskusliitto vaatii lisää maahanmuuttajia, mutta ei tiedä, mihin tulijat työllistyisivät
Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) haluaa lisätä maahanmuuttoa, mutta EK:n johtaja Ilkka Oksala ei kysyttäessä pysty nimeämään yhtään teollisuudenalaa, jossa työvoimapula on tällä hetkellä akuutti. Samaan aikaan Suomessa on arviolta satatuhatta työtöntä maahanmuuttajaa.

EU-parlamentaarikko ei päässyt Lontoon mielenosoitukseen — pääministeri tukahduttaa sananvapautta
Iso-Britannia on estänyt ainakin 11 ulkomaalaista puhujaa osallistumasta tänään Lontoossa järjestettävään Unite the Kingdom -mielenosoitukseen. Kielletyillä ei ole rikostuomioita. Poliittisin perustein tehty päätös herättää kysymyksen Ison-Britannian sananvapauden tilasta.

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Kolumni: Ibiza-Antin Espanjan tauti
Tarina siitä, miten Ibiza-Antin vaalipelko sai hänet hurraamaan kriisistä kriisiin seikkailevaa, ylivelkaista ja tulonsiirroista riippuvaista vasemmiston johtamaa Espanjaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää













