7.10.2023 Israel kohtasi pahimman hyökkäyksen, kun terroristijärjestö Hamas murhasi lähes 1 200 ihmistä. Kokonaisia perheitä teurastettiin hirvittävillä tavoilla. Satoja nuoria aikuisia ammuttiin kuoliaaksi ja raiskattiin Nova-musiikkifestivaalilla. Samaan aikaan Israelia pommitettiin tuhansilla raketeilla. Lopuksi Hamas vei mukanaan yli 250 panttivankia. Kaksi vuotta myöhemmin heistä 48 viruu edelleen terroristien tunneleissa joko kidutettuina tai kuolleina.
– En jaksa enää yllättyä siitä, että YK ja vasemmisto siteeraavat terroristien syöttämiä lukuja ja väitteitä totuutena. Sitä puolestaan en lakkaa ihmettelemästä, miten tehokkaasti oppositio ja media ovat onnistuneet peittämään silmänsä täysin Hamasin terroristien roolilta ja vastuulta suhteessa Gazan siviiliuhreihin, Kaisa Garedew hämmästelee.
Proganda vaikuttanut oppositioon
Opposition väitteiden mukaan Israelin toimet ovat olleet summittaisia ja suurelta osin kohdistuneet viattomiin siviileihin, naisiin ja lapsiin.
– Tähän johtopäätökseen voi päätyä ainoastaan, jos käyttää tietolähteenään pelkkää terroristipropagandaa eli Hamasin alaisen Gazan terveysministeriön toimittamia tietoja. Esimerkiksi listoja kuolleista kerätään avoimilla lomakkeilla, joihin kuka tahansa voi syöttää vahvistamattomiakin tietoja. Kuolleiden listoilta on välillä poistettu tuhansia. Myös Hamasin terroristeja ilmoitetaan sinne siviileinä. Terroristeja on kuollut yli 20 000, Garedew kertoo.
Hamas käyttää palestiinalaisia ihmiskilpinä
Sekä YK:n tutkintaryhmän kansanmurhapäätelmässä että mediassa raportoidaan kuolemista ja nälästä kuin Israel olisi vailla mitään syytä hyökännyt Gazaan vaarantamaan alueen siviilit ja omat sotilaansa. Garedewin mukaan analysoimatta jäävät myös Hamasin sotataktiikat, joilla se tähtää maksimaaliseen siviiliuhrien määrään ja kansainvälisen mielipiteen kääntämiseen Israel-vastaiseksi.
Hamas sijoittaa komentokeskuksiaan ja tunneleitaan tarkoituksella koulujen, sairaaloiden ja asuinalueiden yhteyteen, mikä vaikeuttaa sekä siviilien auttamista että sotilaskohteiden tuhoamista.
– Raportit viittaavat siihen, että lähes jokainen rakennus eteläisessä Gazassa on Hamasin toimesta miinoitettu, mikä tekee niistä vaaranpaikkoja sekä israelilaisjoukoille että viattomille palestiinalaisille, joita Hamas käyttää ihmiskilpinä. Hamasin sotilaat eivät myöskään kuljeskele sotilasasuissa vaan naamioituvat siviileiksi, jopa toimittajiksi. Tämä on kansainvälisten sääntöjen mukaan sotarikos, mutta montako otsikkoa olette nähneet, missä Hamasia vaaditaan noudattamaan kansainvälistä lakia taistelussa Israelia vastaan? Garedew kysyy.
Israelin toimilla ei ole mitään tekemistä
Kansanmurhan eli oikeuskielessä joukkotuhonnan määritelmä on teko, joka tähtää jonkin kansallisen, etnisen, rodullisen tai uskonnollisen ryhmän hävittämiseen joko kokonaan tai osittain. Kyse on siis ihmisryhmän tarkoituksellisesta hävittämisestä esimerkiksi tappamalla, ehkäisemällä syntyvyyttä tai pakkosiirtämällä lapset pois.
– Jos Israel yrittäisi tuhota palestiinalaissiviilit, niin miksi se näkee valtavasti vaivaa varoittaakseen heitä iskuista sekä kuljettaakseen sinne ruokaa, vettä ja avustuksia? Miksi se auttaa satoja gazalaisia potilaita ja heidän saattajiaan pääsemään hoitoon joko Israeliin tai muihin maihin?
– Israelin toimilla ei ole yhtään mitään tekemistä kansanmurhan kanssa. Hamas puolestaan on perustamiskirjassaan sitoutunut juutalaisten kansanmurhaan, koska sen tavoitteena on vapauttaa koko Palestiina juutalaisista eli tuhota Israel kokonaan. Kuka tässä siis sitä kansanmurhaa tekee?