Kalliorinne väittää: PS nakertaa työväen etuja

24.05.2013 |13:48

Vasemmistoliiton varapuheenjohtaja Risto Kalliorinne vastaa perussuomalaisten puheenjohtajan Timo Soinin kritiikkiin blogissaan. Hän ihmettelee, kuinka perussuomalaisten kannatus kasvaa työväestön keskuudessa, vaikka puolue hänen mukaansa nakertaa työväestön etuja.

– On jotenkin hämmentävää, että Soinin puolue ajaa jatkuvasti heikennyksiä työväestön asemaan suomalaisessa yhteiskunnassa, mutta kannatus vain nousee kohisten duunariporukoissa. Ilmeisesti perussuomalaisten kansallismieliset ja vanhoilliset mielipiteet vetoavat moneen miesduunariin, sillä poliittisista teoista ei voi löytää selitystä perussuomalaisten vetovoimaan työväestössä, Kalliorinne kirjoittaa.

Hän listaa muutamia väitteitä perussuomalaisten kauhuteoista työväestön parissa, mm. oululaiskansanedustaja Olli Immosen esittämistä sakkorangaistuksista laittomista lakoista. Hän toteaa, että käsitystä duunariammateista täytyisi laajentaa. Kolmivuorotyötä vääntävä pienipalkkainen lähihoitaja, siivooja, pätkätyömaailmassa rimpuileva kaupan kassa tai tarjoilija, ulkoistusuhan alla toimiva kuntatyöläinen tai vaikka kymppikioskilla aamusta iltaan pakertava pienyrittäjä on varmasti ansainnut arvonimen duunari, Kalliorinne arvioi.

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

7.
Suomen uutiset logo

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa

16.04.2025 |12:40
10.
Suomen uutiset logo

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi

14.04.2025 |13:01

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää