Kalliorinne väittää: PS nakertaa työväen etuja

24.05.2013 |13:48

Vasemmistoliiton varapuheenjohtaja Risto Kalliorinne vastaa perussuomalaisten puheenjohtajan Timo Soinin kritiikkiin blogissaan. Hän ihmettelee, kuinka perussuomalaisten kannatus kasvaa työväestön keskuudessa, vaikka puolue hänen mukaansa nakertaa työväestön etuja.

– On jotenkin hämmentävää, että Soinin puolue ajaa jatkuvasti heikennyksiä työväestön asemaan suomalaisessa yhteiskunnassa, mutta kannatus vain nousee kohisten duunariporukoissa. Ilmeisesti perussuomalaisten kansallismieliset ja vanhoilliset mielipiteet vetoavat moneen miesduunariin, sillä poliittisista teoista ei voi löytää selitystä perussuomalaisten vetovoimaan työväestössä, Kalliorinne kirjoittaa.

Hän listaa muutamia väitteitä perussuomalaisten kauhuteoista työväestön parissa, mm. oululaiskansanedustaja Olli Immosen esittämistä sakkorangaistuksista laittomista lakoista. Hän toteaa, että käsitystä duunariammateista täytyisi laajentaa. Kolmivuorotyötä vääntävä pienipalkkainen lähihoitaja, siivooja, pätkätyömaailmassa rimpuileva kaupan kassa tai tarjoilija, ulkoistusuhan alla toimiva kuntatyöläinen tai vaikka kymppikioskilla aamusta iltaan pakertava pienyrittäjä on varmasti ansainnut arvonimen duunari, Kalliorinne arvioi.

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Alus joutui muuttamaan reittiään, matkustajat pettyivät – Turkki ja Egypti epäsivät sateenkaariväen pääsyn satamiinsa

14.07.2026 |11:07
6.
Suomen uutiset logo

STEA-avustusten kriteerit etenevät – pohjatyön teki mies, jonka oma järjestö menetti avustuksensa ja ajautui konkurssiin

15.07.2026 |12:08
10.
Suomen uutiset logo

Britannia esti Sebastian Tynkkysen maahantulon – europarlamentaarikko paheksuu sananvapauden kaventamisesta

15.07.2026 |19:14

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää