Kansanedustaja Tom Packalén harkitsee lähtöä perussuomalaisten presidenttiehdokaskisaan

21.07.2017 |14:28

Helsinkiläinen toisen kauden kansanedustaja Tom Packalén kertoo saaneensa useita pyyntöjä ryhtyä presidenttiehdokkaaksi. Packalénin mielestä perussuomalaisten täytyy asettaa vastaehdokas presidentti Sauli Niinistölle, jonka hän katsoo puuttuneen perussuomalaisten puheenjohtajavalintoihin, Iltalehti kertoo.

– Puheet tehokkaasta katumisesta tiettyjen perussuomalaisten poliitikkojen yhteydessä ovat outoja. Niinistöstä on aivan viime aikoina tullut esiin täysin uusi puoli vallankäyttäjänä, Packalén sanoo.

Ulkoasianvaliokunnassa pitkään istunut, ennen kansanedustajaa Helsingin poliisilaitoksella komisariona työskennellyt Packalén korostaa, että presidentin tärkein tehtävä on hoitaa ulkopolitiikkaa.

– Suomen pitää ottaa suurempi rooli rauhanvälittäjänä ja sovittelijana. Suomella on hyvä maine, ja sotilaallisesti liittoutumattomana maana olemme luonteva toimija rauhanvälityksessä, Packalén sanoo.

Packalén on tunnettu Suomen Nato-jäsenyyden vastustajana, eikä kanta ole muuttunut, vaikka puoluetta johtaa nyt Natoon myönteisesti suhtautuva Jussi Halla-aho, Packalén kertoo Suomen Uutisille.

Packalénin mielestä Krimin valtaus oli Venäjältä väärin. Hän uskoo silti, että Venäjä-pakotteet tullaan aikanaan purkamaan ilman, että Krimiä koskaan palautetaan Ukrainalle.

– En tiedä, mitä muuta pakotteilla on saatu aikaiseksi kuin talousongelmia erityisesti rajanaapureille. Mutta EU.ssa niitä on vaikea ruveta purkamaankaan, Packalén kertoo Suomen Uutisille

Yhteisvaluutta ei Packalénin mielestä ole ollut Suomelle hyvä asia. Voisiko euroero tulla kyseeseen?

– Jos löytyy järkevä pragmaattinen tapa, Packalén kommentoi.

Perussuomalaiset käsittelee presidenttikysymystä puoluehallituksessa kahden viikon päästä. Uuden Suomen mukaan Halla-aholta on tulossa “jymy-yllätys” presidentti kisaan 4. elokuuta.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
3.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
4.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29
7.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää