

Ääntenlaskentaa jännittäviä katalonialaisia. / Gerard Julien
Katalonian hankala tie kohti itsenäisyyttä
Katalonian alueparlamenttivaalit olivat aluepresidentti Artur Masin mukaan “kansanäänestys itsenäisyydestä”. Tulos osoittaa, että itsenäisyyttä kannattavat ryhmät Junts pel Si (Yhdessä kyllä) ja vasemmistolainen CUP saavat yhteensä 72 paikkaa 135 paikasta. Matka itsenäisyyttä kohti on kuitenkin kivinen ja pitkä.
Äänestysaktiivisuus oli Katalonian vaaleissa historiallisen korkealla. Peräti 4,1 miljoonaa ihmistä käytti äänioikeuttaan. Edellisissä vaaleissa 2012 aktiivisuus oli liki 10 prosenttiyksikköä matalampi. Äänestysaktiivisuus oli nyt yli 77 prosenttia.
Kansanäänestyksenä tulos olisi riittämätön itsenäisyydelle
Itsenäisyyttä havittelevat puolueet keräsivät lähes 48 prosenttia äänistä. Itsenäisyyttä vastustavat muistuttavat, että äänet jäivät alle 50 prosentin. Tämä ei avaisi niin selkeää mandaattia itsenäistymiselle.
Tulos kuitenkin riittää Masille. EU joutunee ottamaan kantaa siihen, mitä tehdään Katalonian yksipuolisen itsenäisyysjulistuksen kanssa. Joutuisiko itsenäinen Katalonia ulos EU:sta ja eurosta?
Itsenäisyyttä tavoittelevien mielestä kysymys on absurdi. Katalonia on heidän mukaansa hyvin myötämielinen Euroopalle, EU:lle ja yhteisvaluutta eurolle.
Espanjan pääministeri Mariano Rajoy on toistuvasti esittänyt, ettei hän aio hyväksyä Katalonian itsenäistymistä. Maan perustuslaki ei salli irtaantumisia.
Hallitustaival voi olla tuskainen
Katalonian parlamentissa laitavasemmistoon lukeutuva CUP on omissa linjauksissaan esittänyt Katalonian eroa EU:sta, eurosta ja Natosta. Puolueessa on kuitenkin teroitettu, että itsenäisyys kulkee etusijalla.
Näkemyserot Junts pel Sin kanssa voivat kuitenkin pulpahtaa pintaan, mikä voisi tehdä itsenäistymisliikkeestä tuskaisen. Puolueiden pitäisi päästä sopuun useista asioista, kuten keskuspankista, perustuslaista ja diplomaattisuhteista ulkomaihin.
Pääministeri Rajoy totesi, että hän on valmis keskustelemaan ja kuuntelemaan Katalonian aluehallintoa, mutta hän ei aio rikkoa lakia. Rajoy voi hyydyttää Katalonian itsenäistymishankkeita kumoamalla Kataloniassa säädettyjä lakeja.
Välit voivat tulehtua pahoin, mikä voi vahingoittaa Espanjan taloutta. Yksi ratkaisu tilanteelle on, että Rajoy suostuu antamaan Katalonialle oikeuden järjestää todellinen kansanäänestys itsenäisyydestä.
Vanhojen valtapuolueiden alamäki jatkuu
Katalonian toiseksi suurimmaksi ryhmäksi nousi Katalonian itsenäisyyttä vastustava Ciudadanos. Puolue lukeutuu markkinaliberaaleihin. Puolue kasvatti paikkamääränsä 25 paikkaan, kun aiemmissa vaaleissa se sai vain yhdeksän paikkaa.
Kokonaan uusi tulokas Podemos saa 11 paikkaa. Podemos on laitavasemmistoa ja vastustaa jyrkästi talouden vyönkiristyspolitiikkaa. Podemos suhtautuu itsenäisyyteen kielteisesti, mutta hyväksyisi kansanäänestyksen järjestämisen.
Vanhat valtapuolueet PP ja sosialistit sen sijaan menettivät paikkoja. Pääministeri Rajoyn luotsaama PP menetti 8 paikkaa ja sosialistit 4 paikkaa.
Itsenäisyyttä tavoittelevat toivovat, että tämä jatkuisi myöhemmin tänä vuonna järjestettävissa Espanjan parlamenttivaaleissa. PP voisi pudota pois hallituksesta ja maahan voisi tulla Katalonian kannalta katsottuna maltillisempi pääministeri.
Henri Myllyniemi
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Ay-liikkeelle rahaa tahkoava Kojamo hehkuttaa: Maahanmuutto mahdollistaa vuokrien korotukset
Maahanmuuton aiheuttamasta asuntojen kysynnän kasvusta hyötyvät ay-liikkeen rahantekokoneena tunnettu asuntoyhtiö Kojamo sekä vasemmistopuolueet, jotka saavat Kojamolta vaalirahaa. Tavallinen veronmaksaja kuittaa laskun.

Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”
Saksan kristillisdemokraattien CDU:n ja CSU:n yritys rajoittaa hallitsematonta siirtolaisuutta ja raiteiltaan syöksynyttä turvapaikkapolitiikkaa onnistui vain puoliksi. Radikaaleja linjauksia sisältävä päätöslauselma meni läpi, mutta itse lakiesitys kaatui punavihreä rajuun vastarintaan ja omien rivien pettämiseen. Demarit varoittivat oikeistoa helvetin porttien avaamisesta. Entinen CDU-liittokansleri Angela Merkel puuttui peliin antamalla tukensa punavihreille. Täyden kannatuksen kristillisdemokraatit saivat vain vihaamaltaan AfD-puolueelta.

Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Valtaako teksasilainen ilmastopolitiikka alaa myös Euroopassa? – Yhdysvaltojen asiantuntijat Markku Ruotsila ja Risto E.J. Penttilä pohtivat Trumpin kauden vaikutuksia maailmalle
Kansanedustaja Laura Huhtasaaren emännöimässä Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa vieraina ovat Yhdysvaltoihin perehtyneet dosentti Markku Ruotsila sekä tohtori ja politiikan tutkija Risto E.J. Penttilä. Kolmikko pohdiskelee ohjelman avausjaksossa, mitä Donald Trumpin alkaneella presidenttikaudella maailmassa tulee tapahtumaan sekä mitä seurauksia Suomelle tulee.

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen
Ison-Britannian entinen pääministeri Tony Blair ehdottaa digitaalista henkilöllisyysjärjestelmää ja valvontateknologian laajentamista vastavetona oikeiston ja kansalaisten huolille lisääntyneestä turvattomuudesta ja hallitsemattomasta massamaahanmuutosta. Blairin mukaan tässä olisi konkreettinen ratkaisu ongelmiin, joista populistit puhuvat. Hän visioi, että tekoäly ja valvontateknologia voisivat myös tehostaa julkista sektoria. Entinen pääministeri korostaa, että yksityisyyden ja tehokkuuden välillä on tehtävä valinta ja uskoo kansalaisten olevan siihen valmiita. Kriitikot ovat puolestaan huomauttaneet, että valvontayhteiskuntaa ollaan nyt ajamassa ratkaisuksi vasemmiston itsensä aiheuttamiin ongelmiin.

Oikeusministeri Leena Meri: Huumeiden piikityshuoneet täysin älyvapaa idea – ”En haluaisi sellaista yhteiskuntaa, jossa huumausaineisiin suhtaudutaan välinpitämättömästi”
Oikeusministeri Leena Meri ei tue huumausaineaktivistien esityksiä, koska se olisi väärä signaali yhteiskunnalle.

Some repesi riemuun koraaninpolttajan kuoleman jälkeen – ”Tilanne ei ole enää viranomaisten hallinnassa”
Koraanin polttajan murha on herättänyt mielipiteiden ristiaallokon kautta maailman. Tilanne Ruotsissa ei pommien räjähdellessä ole enää viranomaisten hallinnassa. Esiin on noussut epäilyjä siitä, että kansankodissa on tahoja, joilla on omat lakinsa.

Maahanmuuttajien työttömyys rasittaa Suomen kuntien taloutta – Närpiön työttömistä yli 65 % ulkomaalaistaustaisia
Ajatuspaja Suomen Perustan päivitetty tutkimus osoittaa, että maahanmuuttajien heikko työmarkkina-asema ja korkea työttömyys ovat ongelma kunnissa ja kaupungeissa etenkin pääkaupunkiseudulla. Maahanmuuttajien osuudet kuntien työttömistä ovat kuitenkin suuria myös muualla Suomessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää
PS Naiset 3/2024

Lue lisää