

Kiitos maamme itsenäisyydestä kuuluu sotiemme veteraaneille
Kansanedustaja, eduskuntaryhmän puheenjohtaja Pirkko Ruohonen-Lerner piti tänään perussuomalaisten ryhmäpuheenvuoron. Puheenvuoro ohessa.
Suomen itsenäisyys täyttää huomenna 95 vuotta. Tähän juhlalliseen ajankohtaan eduskunta sijoittaa yksimielisen kunnianosoituksensa kaikille meidän sotaveteraaneillemme yleensä ja sotainvalideille erityisesti. Kunnianosoituksemme tapahtuu sotilasvammalain muutoksen muodossa ja kuuden miljoonan euron lisäyksellä kuntoutusmäärärahoitukseen.
Suomen itsenäisyyden säilymisestä kuuluu suurin kunnia niille sadoilletuhansille miehille ja naisille, jotka kohtalon vuosina 1939–1945 taisteluissa ja muissa sodan vaatimissa rintamaponnistuksissa pelastivat maamme. Kymmenet tuhannet antoivat henkensä, ja eloonjääneistä hyvin suuri osa sai kantaakseen sotainvaliditeetin taakan.
Sotainvalidien ja muiden veteraanien osa ei ollut helppo itsenäisenä säilyneessä Suomessa. Erityisellä häpeällä on muistettava 1970-lukua, jolloin eräs poliittinen virtaus sai paljon myötäjuoksijoita väheksymään sotaveteraaneja, jopa kritisoimaan heitä. Onneksi nuo häpeän ajat ovat kaukana takana ja sotaveteraaniemme arvostus ja kunnioitus on palannut ja kasvanut koko ajan. Perussuomalaisten ajatusmaailman yhtenä peruskivenä on aina ollut syvä kunnioitus isänmaatamme puolustaneita miehiä ja naisia kohtaan.
Nyt käsiteltävä lakialoite on askel oikeaan suuntaan, mutta vielä jää parannettavaa. Tavoitteena olkoon, että sotainvalidien kuntoutusoikeuden haitta-asterajoista päästään eroon ja kaikki veteraanit pääsevät tasa-arvoisesti kuntoutukseen niin halutessaan. Parannusta tarvitaan myös sen epäkohdan korjaamiseksi, että tällä hetkellä puolisoilla ei ole mahdollisuutta osallistua yhdessä veteraanien kanssa avokuntoutukseen, vaan ainoastaan laitoskuntoutukseen. Yhteiskuntamme velvollisuus olisi huomioida myös sotaorpojen asema.
Sotaveteraaneja on keskuudessamme enää 39 000 ja heidän keski-ikänsä on erittäin korkea, lähes 90 vuotta. Tämä eduskunnan kunnianosoitus heille ei tule yhtään liian aikaisin. Toivomme, että tämänpäiväinen lainmuutos ja lisämääräraha voisivat sotainvalidien kuntoutusta edistävinä toimina osaltaan myötävaikuttaa siten, että mahdollisimman moni veteraani olisi juhlistamassa itsenäisyytemme 100-vuotispäivää.
Lisätietoja: Pirkko Ruohonen-Lerner, puh. 050 512 2788
Kuva: Pekka Sakki/Lehtikuva
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Mitä ihmettä? Ilta-Sanomat söhelsi arkivapaita koskevan uutisensa, ja pian ministerille toivotettiin kuolemaa

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta
Suomen Akatemian myöntämä yli 750 000 euron rahoitus Helsingin yliopiston tutkimukselle "Intiimi manikyyri: femininisoitu työ, (itse-)hoiva ja rodullistetut kohtaamiset kynsistudioissa" on hämmentänyt sosiaalisessa mediassa. Keskustelijat ovat ilmaisseet epäuskoaan julkista rahankäyttöä ja tiedepolitiikkaa kohtaan. Päivystävät kriitikoiden kriitikot kuten ekonomisti Heikki Pursiainen puolestaan piikittelivät muita keskustelijoita kuten Wille Rydmania jopa henkilökohtaisuuksiin asti. Pursiainen puhui kohututkimuksesta ylistävämpään sävyyn. Suomen Akatemian erikoiset rahoituspäätökset hämmentävät ihmisiä vuodesta toiseen. Ilmiö liittyy laajempaan keskusteluun tieteen politisoitumisesta ja tiederahoituksen kanavoitumisesta ideologisesti värittyneisiin hankkeisiin.