Kreikan tilanne entistä pahempaan solmuun – hallituksen presidenttisuosikki ei saanut riittävää tukea

18.12.2014 |11:50

Kreikan parlamentti äänesti keskiviikkoiltana ensimmäisessä äänestyksessä maan uudesta presidentistä, mutta hallituksen ehdokas Stavros Dimas ei saanut riittävää 200 äänen kannatusta. Toinen äänestys suoritetaan maanantaina 22.12., ja tarvittaessa kolmas 29. päivä. Toisessakin äänestyksessä Dimas tarvitsee 200 ääntä, mutta kolmannessa enää vain 180.

Mikäli mikään näistä äänestyksistä ei tue hallituksen presidenttiehdokasta, on Kreikassa edessä parlamenttivaalit. Ensimmäisen äänestyksen tulos oli 160 puolesta, 135 vastaan. Poissa oli viisi kansanedustajaa. Dimasta kannattavien äänimäärä näyttää niin pieneltä, että Kreikan on vaikeaa välttää uusia parlamenttivaaleja.

Suurimman oppositiopuolueen Syrizan puheenjohtaja Aleksis Tsipras ei peitellyt tyytyväisyyttään äänestystuloksen jälkeen.

– Viime päivien pelottelu veti vesiperän. Pelon strategia romahti. Huomenna on uusi, optimistisempi päivä, sillä demokratiaa ei voida pakottaa, hän sanoi.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”

30.04.2025 |12:47
6.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuton kustannukset ovat massiivisia – kansanedustaja Strandman: Suomessa maahanmuuton hintalappu on arviolta 10,5 miljardia euroa vuodessa

02.05.2025 |16:43
7.
Suomen uutiset logo

Nigel Faragen maahanmuuttokriittinen Reformipuolue murskavoittoon Britannian paikallisvaaleissa – pääministeri Keir Starmer nöytyy, sanoo ymmärtävänsä äänestäjien raivon perinteisiä puolueita kohtaan

03.05.2025 |11:05

Uusimmat










PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää