
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piiri vaatii uudelleenlaskentaa Varsinais-Suomen äänten osalta – Jyrki Åland: Äänestäjien luottamus ääntenlaskentaan on vaarantunut
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piiri valittaa Varsinais-Suomen hyvinvointialueella käytyjen aluevaalien laskennasta. Tarkastuslaskennassa Varinais-Suomessa perussuomalaiset menetti valtuustopaikan 16 äänen erolla keskustaan ja 53 äänen erolla vasemmistoliitoon. Mikäli vain yksi prosentti (90 ääntä) mitätöidyistä äänistä katsottaisiin hyväksytyksi, niin sekin voisi jo muuttaa vaalien lopputulosta.
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piirin puheenjohtaja Jyrki Åland uskoo, että äänestäjien luottamus ääntenlaskentaan on vaarantunut 13.4. käydyissä yhdistelmävaaleissa johtuen huomattavan suuresta määrästä mitätöityjä ääniä. Pelkästään yhden kunnan osalta suoritetussa osittaisessa tarkastuksessa selvisi useita epäkohtia ja inhimillisiä virheitä sekä virheellisiä toimintatapoja.
– Katsomme perusteluissamme, että on hyvin todennäköistä, että vastaavia virheitä on myös muidenkin kuntien lopputuloksissa. Koska kyse on ensimmäistä kertaa käydyistä yhdistelmävaaleista, pidämme perusteltuna, että on syytä laskea ja tarkistaa annetut äänet uudelleen. Haluamme, että kaikkia annettuja ääniä kohdellaan yhdenvertaisesti riippumatta siitä, missä ja kuka ne on laskenut, Åland vaatii.
Jo alle prosentin virhemarginaali voi vaikuttaa vaalitulokseen
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piiri vaatii, että Varsinais-Suomen aluevaaleissa annetut äänestyslipukkeet tarkastetaan ja lasketaan uudelleen, koska laskennan epäkohtia on löytynyt vielä tarkastuslaskennan jälkeenkin.
– Vaalien lopputuloksesta ilmenee muun ohella, että hyväksyttyjä ääniä oli annettu 209 893 kappaletta ja mitättömiä äänestyslippuja oli 9 008 kappaletta. Vastaavasti samaan aikaan käytyjen kuntavaalien mitätöityjä äänestyslippuja oli koko Varsinais-Suomen alueella 4 170. Mitätöityjen äänien määrä aluevaaleissa on niin iso, että jo alle yhden prosentin virhemarginaali voi vaikuttaa vaalien lopputulokseen. Lisäksi aluevaaleissa mitätöityjen äänien määrä on lähes kaksinkertainen verrattuna kuntavaaleissa mitätöityjen määrään.
– Vaalilautakunnat ja keskusvaalilautakunnat tekivät erittäin pitkää päivää ja osaksi ilman taukoja. Katsomme, että kaksoisvaalit lisäsivät virheiden määrää ja kiire on lisännyt tuloslaskennan epätarkkuutta. Katsomme, että virheiden määrä osaltaan myös johtuu epäinhimillisestä työtaakasta ja liian pitkistä työvuoroista, Varsinais-Suomen perussuomalaisten Turun hallinto-oikeudelle lähettämässä valituksessa todetaan.
Kaarinassa äänet sai väärä ehdokas
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piiri ei myöskään pidä millään lailla perusteltuna, että eri kunnissa tulkitaan ja perustellaan eri tavalla mitätöityjä ääniä samassa vaalissa. Mitätöidyissä äänissä on suuria kuntakohtaisia eroavaisuuksia. Oripäässä mitätöitiin 7,3 % aluevaaliäänistä ja 1 % kuntavaaliäänistä, kun vastaavasti Paimiossa mitätöitiin aluevaaleissa 2,4 % ja kuntavaaleissa 1,4 % annetuista äänistä. Turussa pelkästään Varissuon äänestysalueella mitätöitiin 8,5 % aluevaalien äänistä ja vain 3 % kuntavaalien annetuista äänistä.
Kaarinassa suoritettiin osittainen tarkastuslaskenta vain perussuomalaisten äänten osalta vaalituloksen vahvistamisen jälkeen 25.4. Perussuomalaiset pyysivät äänten tarkistusta, koska ehdokas Toni Kaijanen omalla äänestysalueellaan vaalipäivänä ei saanut edes itselleen antamaansa ääntä. Laskennassa selvisi, että Kaijasen ehdokasnumeron (70) äänet oli merkitty ehdokkaalle numero 73. Tämä yksittäinen virhe oli 15 ääntä, vaikka ehdokas numero 73 ei saanut kyseisellä äänestysalueella yhtään ääntä.
– Äänestäjän pitää pystyä luottamaan siihen, että vaalivirkailija toimii oikein. Mikäli näin ei ole tapahtunut, pitää keskusvaalilautakuntien katsoa, että äänestäjän etu toteutuu. Emme halua syyttää ketään, mutta ihmiset tekevät virheitä. Pääasia on, että ääniä kohdellaan ja tulkitaan yhdenvertaisesti, ja siksi vaadimme uudelleenlaskentaa, Åland sanoo.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tarkastuslaskenta Toni Kaijanen Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piiri aluevaalit 2025 kuntavaalit 2025 Ääntenlaskenta Jyrki Åland vaalitulos Varsinais-Suomi Yhdenvertaisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisaktiivit joutuivat väkivaltaisen hyökkäyksen kohteeksi Turun vapputapahtumassa – henkilövahingoilta vältyttiin

Varsinais-Suomi puolustaa ykköspaikkaansa ja tavoittelee viidettä kansanedustajaa – ”Äänestämättä jättäminen on ääni SDP:lle”

PS esitti ryhmärahasta ja palkkioiden korotuksista luopumista Varsinais-Suomessa, oppositio pilkkasi – Tavio: Ilmeisesti oppositio pitää kansalaisia tyhminä
Perussuomalaiset esittivät Varsinais-Suomen aluevaltuustossa, että valtuutettujen palkkioita ei koroteta ja että puolueiden ryhmärahasta luovutaan. Esitystä vastustivat keskusta, SDP, vihreät ja kokoomus.

Törkeää vaalihäirintää Turussa: Perussuomalaisten tarra oli jollekin liikaa – rikkoi piirin puheenjohtajan auton ikkunat
Viikon suosituimmat

Hallitus uudistaa toimeentulotuen: ”Nykyinen malli ei kannusta töihin”
Toimeentulotuen kokonaisuudistus on menossa lausunnoille. Kyse on uudistuksesta, jota valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä on ajanut jo pitkään. - Olen kantanut pitkään huolta vain toimeentulotuen varaan jättäytyneistä, joita Suomessa on paljon. Vihdoin aiheeseen saadaan muutos ja heidät saadaan palveluiden ja työnhaun piiriin, Maanselkä iloitsee.

Yhdysvallat otti pakolaisia Etelä-Afrikasta – vasemmistolaiset raivoissaan
Yhdysvaltain hallitus on alkanut ottaa vastaan Etelä-Afrikasta valkoisia buureja pakolaisina. Trumpin mukaan Etelä-Afrikassa on meneillään kansanmurha, josta media vaikenee. Episkopaalinen kirkko kieltäytyy auttamasta valkoisia pakolaisia edes rahasta. Monet toimittajat ja mielipidevaikuttajat tuntuvat olevan sitä mieltä, että nyt on Afrikasta otettu vastaan aivan väärän värisiä pakolaisia.

Puhemies Halla-aho: Hyvin toimeentulevat kärsivät harvemmin maahanmuuton kielteisistä vaikutuksista
Puhemies Jussi Halla-aho painotti EU-puhemiesten konferenssissa, että Euroopan on vahvistettava kykyään huolehtia itsestään ja selviytyä kriiseistä.

Garedewin Facebook-kirjoitus šaria-laista hurjistutti opetusministerin – Junnila: ”Julkinen keskustelu näistä on tervetullutta erityisesti Suomen kaltaisessa oikeusvaltiossa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew julkaisi lauantaina Facebookissa kirjoituksen, joka sai oikeusministeri Anders Adlercreutzin (r.) näkemään punaista. Edustaja Garedewin mukaan suomalaisten tulee tietää, millaista toimintaa islamilaisen lain eli šarian tulkinnat voivat sallia. Hän mainitsi esimerkkinä naisten ja tyttöjen heikommat oikeudet sekä kunniaväkivallan. Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila toivottaa tervetulleeksi näistä asioista keskustelun Suomen kaltaisessa oikeusvaltiossa.

Pudasjärvi ei enää ota kiintiöpakolaisia vastaan – PS-valtuutettu: ”Taloudellinen realismi palasi muihinkin puolueisiin”
Kiintiöpakolaisten vastaanottaminen Pudasjärvelle on loppunut tämän vuoden alusta. Perussuomalaisten valtuustoryhmän jäsen Sirkka Pankinaho kertoo, että kaupungin päätöksen taustalla vaikuttivat vahvasti taloudelliset syyt sekä etenkin vuoden alussa voimaan tulleet kotoutumislain muutokset, joilla kotoutumiseen liittyviä valtion korvauksia kunnille vähennetään.

Mari Rantanen: Perussuomalaiset on ainoa vaihtoehto muille puolueille – ”Jos ja kun maahan halutaan toisenlainen hallitus, sieltä tulee lisää maahanmuuttoa, avoimet rajat, lisää kehitysapua ja veroja”
Sisäministeri Mari Rantanen ihmettelee somekirjoittelua, jonka mukaan perussuomalaisten linja on väärä. - Kun luen puolueohjelmiamme, on hallitusohjelma varsin hyvin linjassa. Me ajamme Suomea, jossa työ ja yrittäjyys on hyvinvoinnin perusta. Sosiaaliturva on tukiverkko heikoimmille. Siis niille, jotka eivät ole työikäisiä tai työkykyisiä.

Amerikkalainen laatujulkaisu ylistää porvarihallituksen talouslinjauksia – ”Jättäkää homma pienen mutta sisukkaan Suomen hoidettavaksi”
Amerikkalainen arvostettu talousmedia suitsuttaa surutta Suomen hallituksen talouspäätöksiä ja toteaa ”linjan olevan oikea”. Wall Street Journal tiivistää arvionsa toteamalla, että Suomi ”näyttää nyt muille mallia”. Jospa maamme valtamediakin perehtyisi edes ajoittain ulkomaiseen uutistarjontaan oman agendansa ajamisen sijasta.

Etninen epäsopu leimahti levottomuuksiksi Belgiassa – ”Bryssel on monikulttuurinen persläpi”
Jalkapallo-ottelu päättyi FC Bryggen kannattajien aloittamiin väkivaltaisuuksiin Brysselissä. Kannattajat hyökkäsivät pääasiassa maahanmuuttajien asuttamaan Molenbeekin kaupunginosaan ja saivat vastaansa luoteja. Paikallisen pormestarin mukaan Bryggen kannattajat ”vihaavat Brysseliä, koska se on monikulttuurinen kaupunki”.

Iltalehti: Tuhansien pääsy terveydenhoitoon kiristyy – Purra: “…nimittäin laittomasti maassa oleskelevilta”
Iltalehti kirjoittaa hallituksen esittämistä kiristyksistä laittomasti maassa oleskelevien eli ”paperittomien” terveyspalveluihin uutisessaan, jonka se on otsikoinut provosoivasti "Tuhansien pääsy terveydenhoitoon kiristyy". Perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra tarkentaa viestipalvelu X:ssä julkaisemassaan klikinsäästäjässä kiristysten kohdistuvan nimenomaan laittomasti Suomessa oleskelevien terveyspalveluihin.

Halla-aho: On keskusteltava myös muiden kuin samanmielisten maiden kanssa
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho pitää tärkeänä, että parlamentaarisessa diplomatiassa keskustellaan myös muiden kuin samanmielisten kanssa. Halla-aho puhui kansanedustajien roolista Suomen ulkopolitiikan tukena eduskunnan kansainvälisten asioiden foorumin kokouksessa keskiviikkona.