Lakivaliokunnan puheenjohtaja Juho Eerola on tyytyväinen lakivaliokunnan mietintöön.
– Kävimme vuoropuhelua eri asiantuntijoiden ja oikeusministeriön välillä. Nyt mietintö on valmis, ja eduskunta voi käsitellä nämä Suomen kannalta tärkeät kiristykset maaliin, Eerola toteaa.
Aserikollisuuden määrä räjähti Ruotsissa
Uudistuksella vastataan ennakoituun aserikollisuuden kasvuun. Viime aikoina on paljon uutisoitu Ruotsin tilanteesta, jossa aserikollisuuden määrä on räjähtänyt.
– Ruotsissa rangaistuksia aserikoksista kovennettiin huomattavasti. Nyt ammuskelut ovat vähentyneet, koska erilaiset poliittiset ja lainsäädännölliset uudistukset ovat alkaneet vaikuttaa, poliisitaustainen edustaja Rami Lehtinen kertoo.
– Aseisiin ja katujengeihin liittyvien rikosten ankaroittaminen maahanmuuttopolitiikan kiristysten kanssa ehkäisee meitä ajautumasta Ruotsin tielle jengiytymisessä ja aseväkivallassa, huomauttaa valiokunnan jäsen Joakim Vigelius.
Tärkeä uudistus suomalaisten turvallisuuden kannalta
Oikeusministeriössä valmisteltu lakiesitys perustuu hallitusohjelman kirjaukseen. Edustaja Pekka Aittakumpu pitää rangaistusten ankaroittamista tärkeänä.
– Jatkossa törkeästä ampuma-aserikoksesta joutuu pääsääntöisesti ehdottomaan vankeuteen. Tämä on tärkeä uudistus suomalaisten turvallisuuden kannalta.