Viikon 32/2013 luetuin

Elokuu 2013 luetuin

Lipponen: SDP:llä ei intoa hallitukseen perussuomalaisten kanssa

06.08.2013 |14:16

SDP:n pohjalukemat Ylen gallupissa nostavat roiskeita muihinkin suuntiin. Kansanedustaja Päivi Lipponen (sd.) yrittää kääntää huomiota perussuomalaisten suuntaan, joka on vienyt työväestön äänet entiseltä hegemoniapuolueelta.

Lipponen väittää, ettei Timo Soinin tuoreissa talouspoliittisissa ohjeissa ole mitään uutta ja omaperäistä. Soini kun esitti elvytystä ja laajaa tupoa, mihin pyrkivät muutkin.
– Soini vain odottaa, että hallitus tekisi kaikki hankalat päätökset, jotta voisi itse istua vaalien jälkeen valmiiseen pöytään, Lipponen toteaa tiedotteessaan, josta kertoi kokoomuksen Verkkouutiset.
– Ylipäätään Soini on jo pidemmän aikaa keskittynyt kertomaan, mitä muiden rauhaan kuuluu. Näennäisaktiivisuudellaan hän yrittää peittää perussuomalaisten vastuuttomuuden jäljet, Lipponen syyttää.
Takavuosina juuri SDP tunnettiin puolueena, joka pillastuu, jos toinen puolue esitti SDP:n linjasta poikkeavia näkemyksiä.
Lipponen arvelee, ettei SDP:llä ole intoa hallitukseen perussuomalaisten kanssa.
– Viime vaalien jälkeen Soini ei tullut mukaan hallitusyhteistyöhön, vaan vei joukkonsa käpykaartiin. Nyt hän odottaa, että hänet nostettaisiin seuraavaan hallitukseen. Sosialidemokraateilla tuskin on intoa ryhtyä hänen aisankannattajikseen, Lipponen arvelee.

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21
8.
Suomen uutiset logo

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”

08.07.2025 |16:20
9.
Suomen uutiset logo

Iranilaisjohtaja käynnisti varainkeruun Trumpin ja Netanjahun salamurhaa varten: ”Tätä tehdään Euroopassa 10–20 miljoonalla dollarilla”

04.07.2025 |08:38
10.
Suomen uutiset logo

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi

09.07.2025 |13:11

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää