Artikkeli kuva

Turvapaikkapuhuttelupöytäkirja Maahanmuuttovirastossa. Arkistokuvaa.

Maahanmuuttovirasto julkaisi päivitetyt maaraportit – eivät anna aihetta muuttaa turvapaikka-asioiden ratkaisukäytäntöä

17.01.2017 |15:15

Maahanmuuttovirasto (Migri) julkaisi tänään päivitetyt maatietoraportit. Raportit ovat puolivuosittain koottavia katsauksia turvapaikanhakijoiden lähtömaiden turvallisuus- ja ihmisoikeustilanteesesta, ja virasto ratkaisee turvapaikkahakemukset osittain niiden perusteella. Päivitetyt raportit eivät anna aihetta muuttaa nykyistä turvapaikka-asioiden ratkaisukäytäntöä.

Migri kertoi tänään päivittäneensä Afganistanin, Irakin ja Somalian turvallisuustilannetta koskevat maatietoraportit. Raportit eivät Migrin mukaan anna aihetta muuttaa nykyistä turvapaikka-asioiden ratkaisukäytäntöä, jonka yksityiskohdat ovat jo hioutuneet edellisten raporttien julkaisun jälkeen.

Virasto ratkaisee turvapaikkahakemukset ajantasaisen, ratkaisuhetken mukaisen maatiedon perusteella.

– Jos lähtömaiden tilanne muuttuu, muuttuu myös Maahanmuuttoviraston ratkaisukäytäntö. Esimerkiksi Irakin Mosulin turvallisuustilanteen huonontumiseen reagoitiin jo syksyllä, minkä jälkeen sinne ei ole käännytetty, virasto kertoo tiedotteessaan.

– Samaan tapaan Maahanmuuttovirasto muuttaa päätöksentekoaan, jos hallintotuomioistuimet tekevät uusia, linjaavia ratkaisuja. Vallitsevan oikeuskäytännön mukaan turvapaikanhakijoina Suomeen tulleita afganistanilaisia, irakilaisia ja somalialaisia voidaan palauttaa kotimaihinsa, ellei heillä ole yksilöllisiä perusteita kansainvälisen suojelun saamiselle. Suurin osa Maahanmuuttoviraston tekemistä kielteisistä päätöksistä, joista on valitettu, on pysynyt muuttumattomina hallintotuomioistuimissa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman

10.03.2025 |20:47
3.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin

07.03.2025 |08:46
9.
Suomen uutiset logo

Sisäministeri Rantanen: Maassa ei voi olla yhtä aikaa avoimet rajat ja korkea sosiaaliturva

08.03.2025 |10:38
10.
Suomen uutiset logo

Mäkelä: Ei mitään järkeä hakea ulkomailta lisää työttömiä Suomeen – ”Työvoimapulasta on puhuttu kohta jo 20 vuotta, ja kukaan ei vielä ole sitä nähnyt”

07.03.2025 |16:34

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää