Mäenpää: Nollalinja ei kelpaa

07.03.2013 |11:58

STTK:n puheenjohtaja Mikko Mäenpää (sd.) hylkää jyrkästi EK:n esittämän nollalinjan parhaillaan käytävissä tupo-tunnusteluissa. Mäenpää ilmoitti SDP:n Demokraatille ennen keskiviikon neuvonpitoa olevansa tuloksen suhteen kyyninen ja varovainen.

– EK ilmeisesti luulee, että jatkamme vanhaa sopimusta tuosta vain ilman mitään muutoksia ja nollalinjalla. Me haemme kunnon sopimusta, jossa on mukana ansiotasoa ja laadullisia kysymyksiä, Mäenpää linjasi.

– Emmehän me voi tehdä sopimusta, josta jäsenliitot vuoden päästä sanovat, että huijasitte. Ja vielä nousukauden kynnyksellä. Kyllä me haemme hyvää sopimusta jäsenistölle, Mäenpää painottaa.

SAK:n puheenjohtaja Lauri Lyly (sd.) puolestaan toivoi Demokraatille, että perjantaiksi saataisiin aikaiseksi hahmotus, onko sopimusta mahdollista ylipäätään saada aikaan. SAK:n hallitus kokoontuu maanantaina arvioimaan tilannetta.

Mäenpää kertoi keskiviikkoaamuna Ylen Ykkösaamussa, että ensin neuvotellaan vuoden lopussa päättyvien työehtosopimusten pidentämisestä ensi vuodelle. Vuoden 2015 palkoista neuvoteltaisiin vuoden 2014 lopussa.

Mäenpään mukaan aikataulu on erittäin kireä ja edellyttää pitkiä neuvotteluja hallituksen maaliskuun lopussa olevaan kehysriiheen saakka.


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
4.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21
7.
Suomen uutiset logo

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa

03.07.2025 |16:15
10.
Suomen uutiset logo

Iranilaisjohtaja käynnisti varainkeruun Trumpin ja Netanjahun salamurhaa varten: ”Tätä tehdään Euroopassa 10–20 miljoonalla dollarilla”

04.07.2025 |08:38

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää