

LEHTIKUVA
Mäntylä: Lastensuojelussa pyörii raha
– Nykyinen rahoitusmalli on siirtänyt painopisteen avohuollon tukitoimista viimesijaisiin, raskaisiin toimenpiteisiin, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Hanna Mäntylä.
Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Hanna Mäntylä vaatii hallitustasolla välitöntä puuttumista lastensuojelun tilanteeseen.
– En tiedä miten pitkälle on mentävä tai kuinka järkyttäviä asioita tapahduttava, jotta hallitus ryhtyy toimiin. Edellinen peruspalveluministeri asetti työryhmän, jota johti Aulikki Kananoja. Työryhmä teki ansiokkaan raportin, jossa tuotiin esiin lukuisia epäkohtia, joita lastensuojelussa on. Mitä sen jälkeen on tapahtunut? Ei juuri mitään. Hallitus ei kuule edes ammattilaisia, Mäntylä ihmettelee.
Esimerkiksi Lastensuojelun Keskusliitto on tuoreessa kannanotossaan vaatinut ministeriöltä vastuunottoa lastensuojelun uudistusten toimeenpanossa.
– Kaiken lähtökohtana tulisi olla kokonaisvaltainen ote koko lastensuojeluun sekä ylipäätään lapsi-, nuoriso- ja perhepolitiikkaan, sekä lastensuojelun rahoituspohjan uudistaminen. Nykyinen rahoitusmalli, eli lastensuojelukerroin, on siirtänyt painopisteen avohuollon tukitoimista viimesijaisiin, raskaisiin toimenpiteisiin. Tämä on johtanut osaltaan myös markkinoiden avautumiseen sellaisille toimijoille, joiden ainoa tavoite on tuottaa yritykselle voittoa. Aivan liian usein päädytään kodin ulkopuoliseen sijoittamiseen. Tosiasia on, että lastensuojelussa pyörii rahamassa, joka tällä menolla lähentelee pian miljardia euroa – ja ottajia löytyy, Mäntylä huomauttaa.
Ennaltaehkäisy tärkeää
Mäntylän mielestä rahoitusmalli tulisi muuttaa varhaisen puuttumisen kertoimeksi, joka palkitsisi kuntia varhaisesta puuttumisesta ja ennaltaehkäisevästä työstä.
– Tätä olen esittänyt jo vuonna 2011 ja jättänyt aiheesta toimenpidealoitteen. Toimenpidealoite lepää odottamassa aikaa parempaa. Väitän, että varhaisen puuttumisen malli olisi huomattavasti kustannuksia säästävä ja ennen kaikkea inhimillinen ja oikeudenmukainen malli. Rahojen korvamerkintä ei myöskään ole negatiivinen asia, päinvastoin sillä voitaisiin ohjata lastensuojelua ennaltaehkäisevään suuntaan.
– Yhä useampi suomalainen tuntuu pitävän lastensuojelua lasten ja perheiden vainoamisena sen sijaan, että se nähtäisiin aidosti auttamistyötä tekevänä tahona. Syitä varmasti on useita aina asenteista lähtien mutta näen, että eräs merkittävä ongelma on rahoitusmalli. Toivon todella, että hallitus kuulisi niin asiantuntijoiden kuin tavallistenkin kansalaisten äänen ja ryhtyisi viimein työhön lastensuojelun osalta. Keinoja ja ratkaisuja on jo olemassa – nyt vaaditaan enää poliittista tahtoa, Mäntylä tietää.
PS VERKKOTOIMITUS
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Maahanmuuttajien haaliminen työvoimapulaan johti 300 suomalaisen potkuihin – Lehtinen: ”Pakko kysyä, mikä järki tällaisessa toiminnassa on?”
Attendo irtisanoi 300 suomalaista hoitajaa haalittuaan työvoimaa ulkomailta. - Suomessa on koko ajan pyritty ratkaisemaan ongelmia lisäämällä maahanmuuttoa. Tulos näkyy nyt karulla tapaa niin suomalaisten työntekijöiden kuin hoidettavien arjessa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen.

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomen on uskallettava ottaa käyttöön Tanskan malli
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikan suunnanmuutoksen on saatava jatkoa. Ulkomaalaisten heikko työllisyys, kasvava riippuvuus sosiaaliturvasta ja hallitsematon työperäinen maahanmuutto kuormittavat yhteiskuntaa. Ratkaisuksi Rantanen kannattaa perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran esittämää velvoittavampaa linjaa – Tanskan mallia.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Kolumni: Vihreä siirtymä meni pois muodista
Teollisuuden hätähuudot energian kalleudesta ovat saaneet Euroopan johtajat pakittelemaan aiemmasta ilmastoinnostaan, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

















