Meri: Ositukselle on säädettävä vanhentumisaika

11.05.2016 |09:20

Juristikansanedustajat Leena Meri (ps) ja Antti Kurvinen (kesk) ovat laatineet hallitukselle ehdotuksen vanhentumisajan säätämisestä ositukselle.

Suomen oikeusjärjestelmässä on ollut pitkään aukko, sillä avioliittolain ositusperuste eli oikeus vaatia ositusta ja omaisuuden erottelua, ei avioliiton purkauduttua avioeroon tai puolison kuolemaan vanhene periaatteessa koskaan. Kaikki muut oikeudet vanhenevat.

– Tätä on kritisoitu jo vuosikausia, sillä se aiheuttaa ongelmia. Jos osituksesta ei ole näyttöä, ex-puoliso tai hänen oikeudenomistajansa voidaan joutua kaivelemaan useiden vuosikymmenien päästä, jotta esimerkiksi perinnönjako saadaan tehtyä, kansanedustajat toteavat.

Ongelma on ollut pitkään tiedossa, mutta asialle ei ole tehty mitään. Meri ja Kurvinen toivovat, että hallitus ryhtyy pikaisesti toimiin vanhentumisajan säätämiseksi ositukselle ja omaisuuden erottelulle.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

8.
Suomen uutiset logo

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta

27.06.2025 |09:17
9.
Suomen uutiset logo

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle

28.06.2025 |09:10
10.
Suomen uutiset logo

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta

27.06.2025 |18:17

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää