Metropolihallinnosta toivotaan pelastusta asumiskuluihin

30.08.2013 |12:53

Hallitus päätti rakenneuudistuspakettinsa yhteydessä määrätä pääkaupunkiseudulle ylikunnallisen metropolihallinnon. Yle Uutisten haastattelema Pellervon taloustutkimus PTT:n toimitusjohtaja Pasi Holm toivoo yhteisestä päätöksenteosta apua poskettomiin hintoihin ja aluetta vaivaavaan asuntopulaan.

– Toivottavasti nämä toimenpiteet auttavat, että saadaan hintoja alaspäin ja lisää asuntoja ihmisille.

Holmin mukaan metropolihallinto yksin ei pysty ratkaisemaan pääkaupunkiseudun ongelmia, vaan myös kuntaliitoksia tarvitaan.

 

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
4.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21
7.
Suomen uutiset logo

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa

03.07.2025 |16:15
10.
Suomen uutiset logo

Iranilaisjohtaja käynnisti varainkeruun Trumpin ja Netanjahun salamurhaa varten: ”Tätä tehdään Euroopassa 10–20 miljoonalla dollarilla”

04.07.2025 |08:38

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää