

Manchester Unitedin osaomistaja Jim Ratcliffen mukaan Britannia on matkalla kohti syviä poliittisia, sosiaalisia ja taloudellisia haasteita. Näistä suurin on maahanmuuton kasvu. / LEHTIKUVA
Miljardöörin mukaan Britanniasta on tullut siirtomaa – maahanmuutto maksaa liikaa ja ajaa saarivaltakunnan talousahdinkoon
Miljardööri ja Manchester Unitedin omistaja sanoo maahanmuuton maksavan liikaa ja se ajaa saarivaltakunnan talousahdinkoon. - Britannia on korkean verotuksen, korkean maahanmuuton ja korkean rikollisuuden maa, Jim Ratcliffe lataa. Työväenpuoluetta edustavan pääministerin mukaan miljardöörin kommentit ovat loukkaavia ja vääriä.
Jim Ratcliffe on eräs Britannian rikkaimmista miehistä. Hän on ajautunut myrskyn keskelle väitettyään, että maahanmuuttajat ovat ”kolonisoineet” Britannian ja siitä on tullut siten maahanmuuttajien siirtomaa.
Sir Ratcliffe esitti kommenttinsa Sky News -kanavan haastattelussa, ja ne ovat herättäneet voimakkaita reaktioita niin politiikassa kuin jalkapallomaailmassakin.
Kohti kuilun reunaa
Kemiajätti INEOSin perustaja ja Manchester Unitedin osaomistaja Ratcliffe varoitti, että Britannia on matkalla kohti syviä poliittisia, sosiaalisia ja taloudellisia haasteita. Näihin kuuluu hänen mukaansa viime vuosina nähty ennennäkemätön maahanmuuton kasvu.
– Et voi pyörittää kansantaloutta, jossa yhdeksän miljoonaa ihmistä elää etuuksilla ja samaan aikaan maahan marssii valtavat määrät maahanmuuttajia. Britannia on kolonisoitu ja se maksaa liikaa.
– Britannia on ylpeä, suvaitsevainen ja monimuotoinen maa, kommentoi pääministeri Keir Starmer ja lisäsi, että Ratcliffen tulisi pyytää anteeksi.
Turvattomuus karkottaa rikkaat
Ratcliffe siirsi pääasiallisen asuinpaikkansa veroparatiisi Monacoon vuonna 2020. Jo tuolloin hän sanoi Britannian tarvitsevan pääministerin, joka on ”valmis olemaan epäsuosittu jonkin aikaa ratkaistakseen maan suuret ongelmat”.
Britannian turvattomuus ajaa muutakin vaurasta väkeä muuttamaan muualle. Megaluokan elokuvatähti Tom Cruise luopui 48 miljoonan dollarin asunnostaan Lontoon arvostetulla Knightsbridgen alueella sen jälkeen, kun hänen asuntonsa lähellä tehtiin väkivaltainen ryöstö keskellä päivää.
Cruisen mukaan hienostoalue on alkanut rapistua ja siksi lähtö oli väistämätön. Cruise rakasti kävelylenkkejä alueella, mutta Knightsbridge vaikutti muuttuvan kaiken aikaa turvattomammaksi. Erityisesti viimeisen vuoden tai kahden aikana.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- korkea rikollisuus Tom Cruise Jim Ratcliffe korkea verotus yhteiskunnan rappio Britannian työväenpuolue Keir Starmer maahanmuuton kasvu sosiaalietuudet laittomat maahantulijat Turvattomuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Uusi oikeistopuolue Britanniaan – Restore Britain haastaa Reform UK:n kevään paikallisvaaleissa
Hallitsemattoman maahanrynnistyksen seuraukset ovat tulehduttaneet kansan mielet saarivaltakunnassa ja Nigel Faragen maahanmuuttokriittinen puolue onkin maan suosituin. Samoilla apajille pyrkii nyt uusi tulokas, joka sekin haluaa pitää kiinni kansallisista arvoista. Britannia kuuluuu kummankin puolueen mielestä briteille.

Iso-Britannia on hiljaisesti kotiuttanut Isis-morsiamia vastoin ulkoministeriön linjausta
STT:n mukaan Iso-Britannia on palauttanut useita Isisiin liittyneitä naisia ja heidän lapsiaan Syyrian leireiltä takaisin maahan, vaikka virallinen linja kieltää palaamisen.

Tutkimus: Ison-Britannian valtaeliitti on muuta kansaa vasemmistolaisempi
Laaja kyselytutkimus paljastaa, että brittiläisen yhteiskunnan virallisen koneiston sisällä vallitsee vasemmistolainen asenneilmapiiri. Erityisesti akateeminen henkilöstö, opettajat, media-alan vaikuttajat sekä virkamiehet tukevat keskimäärin sellaisia poliittisia näkemyksiä, jotka vastaavat vasemmistopuolueiden kannattajien profiilia. Tutkimus paljastaa mm. valtaeliitin jäsenten kokevan muuta kansaa herkemmin häpeää maansa historiasta. He ovat myös skeptisempiä sananvapautta kohtaan ja pitävät rasismia suurena yhteiskunnallisena ongelmana. Tutkimustulokset antavat tukea väitteille, joiden mukaan yhteiskuntaa hallitseva eliitti on vieraantunut kansasta.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.

Mitta on täysi: Massamuuton vastaiset mielenosoitukset levinneet koko Britanniaan
Viime viikkoina laittomien maahanmuuttajien asuttamien hotellien ympärille on kerääntynyt mielenosoittajia muun muassa Eppingissä, Norwichissä sekä Lontoossa. Mielenosoittajat vastustavat brittihallituksen ratkaisua sijoittaa turvapaikanhakijoita muun asutuksen keskelle. Mitta on monella nyt täysi.

Väestön muutos näkyy lasten nimissä – Muhammad on nyt yleisin pojille annettava nimi Britanniassa
Muhammad on suosituin vastasyntyneelle pojalle annettava nimi jo toista vuotta peräkkäin Britanniassa. Muslimiyhteisöjen kasvu eri puolilla saarivaltakuntaa on todennäköisin syy nimen yleistymiseen. Brittivanhemmat nimeävät vastasyntyneen mielellään perinteisesti, koska se ”antaa lapselle hyvät lähtökohdat työelämään”.

”Britannia on romahduksen partaalla” – maan suurin puolue lupaa palauttaa lain ja järjestyksen
Reformipuolue on mielipidetiedustelujen mukaan Britannian suurin ja puheenjohtaja Nigel Farage tähtää maan seuraavaksi pääministeriksi. Faragella on käsi kansakunnan pulssilla ja hän aikoo palauttaa uskon yhteiskuntaan. Ensimmäinen lupaus on puolittaa rikollisuus viiden vuoden vuoden sisällä.
Viikon suosituimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa
Ylen työntekijöiden epäasiallinen käytös työterveysvastaanotoilla on herättänyt huolta palveluntarjoajassa. Asiasta kertoo Ylen ohjelmatyöntekijöiden ammattijärjestö YOT jäsenviestissään. Järjestön mukaan tilanne voi pahimmillaan vaikuttaa työterveyslääkäreiden saatavuuteen.

Tekoäly etsi tukihuijareita – lopputulos ei miellyttänyt ja projektit lopetetaan
Ruotsin Försäksingskassanin ja Suomen Kelan käsissä paljon puhutusta tekoälystä (AI) tuli kuuma peruna. Algoritmi ohjasi epäilyt tukien väärinkäytöstä potentiaalisimpiin ihmisryhmiin. Tuloksissa olikin sitten kyse, kuinka ollakaan, syrjinnästä sukupuolen, etnisyyden, tulotason ja koulutustason perusteella.

Saksan liittokansleri haluaa eroon 80 prosentista Saksassa asuvista syyrialaisista – paha mieli purkautui välittömästi punavihreässä kuplassa
Saksan kristillisdemokraattinen liittokansleri Friedrich Merz ilmoitti maanantaina pyrkivänsä siihen, että noin 80 prosenttia Saksassa oleskelevista yli 900 000 syyrialaisista voisi palata kotimaahansa kolmen vuoden kuluessa. Merz teki ilmoituksen yhteisessä lehdistötilaisuudessa Syyrian siirtymävaiheen presidentin kanssa Berliinissä.

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ihmettelee Facebook-kirjoituksessaan Opetushallituksen harjoittamaa islamin valkopesua. Koposen mukaan Opetushallituksen tavoitteet islamin osalta sisältävät jopa suoranaisia valheita.

Nyt tuli reaktio työterveyskohuun – Ylen hyvinvoinnin päällikkö kommentoi tilannetta
Ylen osaamisen, uudistumisen ja hyvinvoinnin päällikkö Elisa Venäläinen kommentoi nyt Suomen Uutisten esille nostamaa kohua, joka kytkeytyy Ylen työntekijöiden epäasialliseen käytökseen työterveyshuollossa.

Nämä mepit äänestivät EU-parlamentissa turvapaikkaturismin kiristämistä vastaan
EU-parlamentti äänesti viime viikolla paluuasetuksesta, joka mahdollistaa kielteisen päätöksen saaneiden turvapaikanhakijoiden palauttamisen lähtö- tai kauttakulkumaan sijasta kolmanteen maahan, jonka kanssa on tehty kahdenvälinen tai EU-tason sopimus palautuskeskuksesta.

Kokoomus puolustaa järjestörälssiä – syy löytyy vallasta ja palkintoviroista
Kokoomusnaiset tyrmistyivät sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin esityksestä säätää järjestöpomoille palkkakatto. Se uhkaa horjuttaa maan tapaa, jossa poliittinen eliitti on hallinnut veronmaksajien rahoilla pyöriviä järjestöjä.

Jopa 1,57 miljardia Suomesta ulkomaille: Maahanmuuttajien rahalähetykset kasvussa, epäviralliset siirrot jäävät piiloon
Maahanmuuttajien rahalähetykset kotimaihinsa ovat kasvaneet merkittävästi viimeisen vuosikymmenen aikana. Tilastot kertovat tosin vain osan totuudesta, sillä epävirallisia kanavia pitkin kulkeva valuutta jää virallisten lukujen ulkopuolelle. Romahtaneessa valtiossa siirtorahalla voi olla ratkaiseva merkitys arjen selviämistaistelussa.

Kansanedustaja Eveliina Heinäluoma omistaa useita Hitas-asuntoja – samaan aikaan SDP vaatii omistuksille rajoituksia
Sosialidemokraattien kansanedustaja ja Helsingin kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Eveliina Heinäluoma omistaa kolme hintasäänneltyä Hitas-asuntoa Helsingissä. Samaan aikaan SDP ajaa usean Hitas-asunnon omistusrajoituksia.

Teemu Keskisarja: ”Antirasistinen teollisuus syntyi vaurastumisen myötä”
Suvaitsevaisuuden ja antirasismin edistämisestä on tullut Suomeen oma teollisuudenhaaransa, jota enimmäkseen julkinen sektori rahoittaa.
Uusimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää









