

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Väestön muutos näkyy lasten nimissä – Muhammad on nyt yleisin pojille annettava nimi Britanniassa
Muhammad on suosituin vastasyntyneelle pojalle annettava nimi jo toista vuotta peräkkäin Britanniassa. Muslimiyhteisöjen kasvu eri puolilla saarivaltakuntaa on todennäköisin syy nimen yleistymiseen. Brittivanhemmat nimeävät vastasyntyneen mielellään perinteisesti, koska se ”antaa lapselle hyvät lähtökohdat työelämään”.
Muhammad säilytti asemansa poikien suosituimpana nimenä Britanniassa toista vuotta peräkkäin. Myös muita kirjoitusmuotoja esiintyi listalla: Mohammed oli sijalla 21 (1 760 nimeä) ja Mohammad sijalla 53 (986 nimeä).
Toiseksi ja kolmanneksi tulivat jälleen Noah ja Oliver – aivan kuten vuonna 2023. Tyttöjen nimissä Olivia ja Amelia pitivät kärkisijat kolmatta vuotta putkeen. Isla putosi kolmannelta sijalta, ja sen korvasi Lily.
Tilaston julkaisi Ison-Britannian kansallinen tilastokeskus (ONS).
Muslimyhteisöjen kasvu näkyy lasten nimissä
Muhammad-nimi annettiin 5 721 vastasyntyneelle pojalle. Se oli ykkönen viidessä yhdeksästä Englannin alueesta ja sijoittui Walesissa sijalle 57. Muhammad nousi sadan suosituimman joukkoon ensimmäistä kertaa 1980-luvun puolivälissä ja on sen jälkeen kasvanut nopeimmin kolmesta eri versiosta.
Nimi Muhammad tarkoittaa ”kiitettävää” tai ”ylistettävää” ja juontuu arabian sanasta hamad, joka merkitsee ’ylistää’. Nimi on yhteydessä islamin perustajaan, profeetta Muhammediin.
Nimen suosion takana on muslimiyhteisöjen kasvu eri puolilla Yhdistynyttä kuningaskuntaa, maahanmuuton myötä. Myös suositut urheilijat kuten Mo Farah, Mohamed Salah tai Muhammed Ali ovat todennäköisesti vaikuttaneet nimen yleistymiseen.
“Lapselle hyvät lähtökohdat työelämään”
Brittivanhemmat ovat yhä ”perinteisiä nimen antajia”, mikä kuvastaa halua ”antaa lapselle hyvät lähtökohdat työelämään”, kertoo Baby Name Envy -kirjan kirjoittaja SJ Strum BBC:n sivuilla.
Englannissa ja Walesissa yhteensä 2 761 tyttövauvalle annettiin nimi Olivia, mikä teki siitä suosituimman nimen seitsemällä Englannin alueella sekä Walesissa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- SJ Strum muslimiyhteisöjen kasvu perinteiset nimet Muhammed Ali Mohamed Salah Mo Farah ONS muslimiyhteisöt lasten nimet Muhammad Wales Mohammed Mohammad väestönmuutos Englanti Britannia maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Irakilainen puukotti brittiopiskelijaa joutuakseen karkotetuksi maasta

”Britannia on romahduksen partaalla” – maan suurin puolue lupaa palauttaa lain ja järjestyksen
Reformipuolue on mielipidetiedustelujen mukaan Britannian suurin ja puheenjohtaja Nigel Farage tähtää maan seuraavaksi pääministeriksi. Faragella on käsi kansakunnan pulssilla ja hän aikoo palauttaa uskon yhteiskuntaan. Ensimmäinen lupaus on puolittaa rikollisuus viiden vuoden vuoden sisällä.

Iso-Britannia perustaa poliisille erikoisyksikön valvomaan somen maahanmuuttokriittistä keskustelua – sosialistijohtoinen maa ei kykene ratkaisemaan ongelmia, joten se yrittää estää niistä puhumisen
Isossa-Britanniassa eliittiryhmä poliiseja ryhtyy valvomaan sosiaalisessa mediassa leviävää maahanmuuttovastaista kirjoittelua. Taustalla on hallituksen pelko viime vuoden levottomuuksien toistumisesta. Sisäministeriön aikoo kerätä poliisivoimia ympäri maata ja keskittää heidät erityiseen tutkintayksikköön Lontooseen. Yksikön tarkoituksena on parantaa tiedusteluvalmiuksia ja auttaa poliisia varautumaan "yleisiin turvallisuusuhkiin ja -riskeihin". Oikeisto-opposition poliitikot ovat kritisoineet suunnitelmia sosiaalisen median ja maahanmuuttokeskustelun tehovalvonnasta hälyttäviksi ja sananvapautta uhkaaviksi. Britannian sananvapaustilanne on ollut huolestuttava jo pitkään, ja tapaus edustaa jälleen yhtä askelta pidemmälle kohti valvontayhteiskuntaa.

Koulu joutui pahoittelemaan lähetettyään 12-vuotiaan tytön kotiin Ison-Britannian lippua esittävän mekon takia
Brittiläiskoulu pyysi anteeksi lähetettyään 12-vuotiaan Courtney Wrightin kotiin, kun hän osallistui monimuotoisuusaiheiseen teemapäivään Ison-Britannian lippua esittävässä mekossa. Tytön tarkoitus oli juhlistaa brittiläisiä juuriaan, mutta koulussa asu oli tulkittu ongelmallisemmin. Burkiin ja niqabeihin pukeutuneet oppilaat saivat jatkaa päiväänsä normaalisti. Aluksi koulu ei suostunut kommentoimaan tapausta, ja se herätti laajaa huomiota mediassa. Wrightin isä ei hyväksynyt tyttärensä kohtelua ja vaati asioihin suurempaa muutosta. Pian koulu pahoitteli tapahtunutta ja ilmoitti ”tarkistavansa käytäntöjään”.

Britannian mediaviranomainen käynnisti tutkinnan BBC:n Gaza-dokumentista
BBC:n tuottama Gaza-dokumentti ajautui helmikuussa laajan kohun keskelle, kun paljastui, että sen päähenkilö oli Hamasin johtavan ministerin poika. Tapauksen seurauksena BBC:n sisäinen raportti toi esiin vakavia toimituksellisia laiminlyöntejä, erityisesti puutteita tiedonhankinnassa ja tuotannon valvonnassa. Heti raportin jälkeen Britannian mediaviranomainen Ofcom käynnisti oman tutkintansa selvittääkseen, onko BBC harhauttanut yleisöä dokumentin sisällöllä ja rikkoiko yhtiön puolueettomuusvaatimuksia.

Britannia pidätti kumiveneellä maahan tulleita iranilaisia terrorismirikoksen valmistelusta
Korkean turvaluokituksen tietolähteet kertovat The Sunille, että Venäjä, Iranin islamistinen hallinto sekä muut vihamieliset valtiot käyttävät siirtolaisasetta Ison-Britannian epävakauttamiseen ja rajojen ylikuormittamiseen. Britannian viranomaiset ja poliitikot pitävät tilannetta vakavana kansallisen turvallisuuden uhkana. Oppositiopoliitikot puolestaan vaativat, että rajanylitykset tulisi julistaa jo kansalliseksi turvallisuuskriisiksi.

Suomen puolustusministeriön sisäänkäynnin sotkenut Palestine Action -järjestö kielletään Britanniassa terroristijärjestönä – aktivistit tekivät perjantaina vakavan rikoksen sotilasalueella
Sama kansainvälinen aktivistiryhmä Palestine Action, joka sotki Suomen puolustusministeriön pääsisäänkäynnin Helsingissä vaaleanpunaisella maalilla kesäkuun alussa, listattiin terroristijärjestöksi Iso-Britanniassa.

Nigel Farage haluaa Britanniaan maastamuuttoministerin – monikulttuurisuuteen kannustaminen oli valtava virhe
Laittomien maahantulijoiden virta yli Englannin kanaalin jatkuu ennätystahtia. Reformipuolueen johtajan Neil Faragen mielestä asialle on viimein tehtävä jotakin. Saarivaltakuntaan pitää saada karkotuksiin erikoistunut ministeri. Maa tarvitsee yhtenäisyyttä erilaisuuden ja monikulttuurisuuden sijaan.

Elon Muskin X-kirjoitus nosti esiin taannoiset Isoa-Britanniaa ravisuttaneet lasten raiskausrikokset – viranomaiset eivät aluksi puuttuneet rikoksiin rasismileiman pelossa
Viestipalvelu X:ssä levisi keskustelu Ison-Britannian lähihistoriassa tapahtuneista lapsiin kohdistuneista järkyttävistä seksuaalirikoksista. Satoja lapsia ja teini-ikäisiä tyttöjä joutui laajamittaisen “raiskausringin” hyväksikäytön kohteeksi. Elon Muskin mainitsemista rikoksista vaaditaan nyt kansallista tutkimusta.
Viikon suosituimmat

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kiihtynyt Sofia Virta puhui päälle ja haastoi riitaa A-studiossa
Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Rydman: Ylen faktantarkastus on luokatonta – tarkastaa eri asiaa mistä puhuttiin, asiantuntijana veronmaksajien rahoittamien järjestöjen päälobbari
Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri kritisoi kovin sanoin Ylen harjoittamaa "faktantarkastusta" koskien taannoista A-studion debattia hallituksen sote-säästöistä kehysriihessä. "Faktantarkastus" on jälleen kerran tyypillisen yleläistä, sillä tarkastelun kohteeksi on otettu jotain aivan muuta kuin kehysriihessä tehdyt päätökset ja asiantuntijaksi on napattu SOSTE ry:n pääsihteeri, jonka päivätyö on lobata järjestöille lisää veronmaksajien rahaa.

Aino-jäänmurtaja rakennetaan Suomessa – ministeri Ranne: ”Ilouutinen koko Suomelle!”
Väylävirasto kertoi tänään, että Suomen uusi jäänmurtaja rakennetaan Suomessa joko Rauman tai Helsingin telakalla. Suomen omista kahdeksasta jäänmurtajasta useampi on jo käyttöikänsä päässä, ja hallitus onkin liikenne- viestintäministeriön johdolla uudistamassa vanhenevaa jäänmurtolaivastoa sekä jäänmurron järjestämistapaa.

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
KOLUMNI | Useimmat aikuiset ovat jossain kohtaa elämäänsä törmänneet siihen meluisaan ja kiusalliseen hetkeen, jolloin pieni lapsi alkaa kovaan ääneen vaatimaan kaupassa karkkia. Vanhempien järkipuhe hammaspeikoista tai kunnon ruoan syömisestä ei tehoa, makealle perso jälkeläinen vain korottaa ääntään. Vanhempien ”Ville-kulta, äidillä ei ole nyt rahaa karkkiin” ei tehoa. Ipanan mieli on lukinnut tavoitteensa – karkkia on saatava hinnalla millä hyvänsä. Jos äiti asettuu poikkiteloin, sen pahempi hänelle. Muut vanhemmat sitten seuraavat huvittuneena tahtojen taistelua.

Vigeliukselta pitkä lista STEA-järjestöavustuksia: ”Miljoonien eurojen tukia maahanmuuttajille ja monikulttuurisuuteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius vaatii kriittisempää tarkastelua sosiaali- ja terveysalan järjestöille myönnettäviin avustuksiin.

Purra Ykkösaamussa: Hyvinvointivaltio ei kestä ilman selkärankaisia päätöksiä
Valtiovarainministeri Riikka Purra avasi Ylen Ykkösaamussa hallituksen kehysriihen päätöksiä. Hän korostaa, että ilman rakenteellisia uudistuksia ja tiukempaa maahanmuuttopolitiikkaa hyvinvointivaltion ylläpitäminen tulevaisuudessa on uhattuna. Purra linjaa myös, että kilpailukykyä ei voida tuhota liian kunnianhimoisella ilmastopolitiikalla.

Saksa patoaa turvapaikanhakijoiden määrää luokittelemalla lähtömaita turvallisiksi
Talousvaikeuksissa painiskeleva Saksa hillitsee siirtolaisvirtaa listaamalla yhä useampia maita turvallisiksi. Näistä maista tulevia ei pidetä suojelun tarpeessa olevina, ja viranomaiset palauttavat heidät nopeasti. Taustalla vaikuttavat myös EU‑parlamentin päätökset.

Bergbom: Perussuomalaiset aloitti rikollisten palautusrallin
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom kiittää Facebook‑videollaan hallituksen toimia palautusten lisäämisessä ja arvostelee vasemmistoliittoa hallituksen esitysten vastustamisesta eduskunnassa. Bergbom korostaa, että tiukemmalla maahanmuuttopolitiikalla ja ennakollisella maahantulokiellolla voitaisiin rikollisten pääsy Suomeen estää kokonaan.

Päivän Pointti: Vasemmistoliitto vaatii työajan lyhentämistä – vaikka työntekijä voi sopia siitä oman työnantajansa kanssa vaikka jo tänään
Uusimmat

Iloista vappua

Talous nousuun – oppositio hyökkää välikysymyksellä

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää










