

Harva kehtaa enää Isossa-Britanniassa heilutella näitä kylttejä. / LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Irakilainen puukotti brittiopiskelijaa joutuakseen karkotetuksi maasta
Laittomasti Britanniassa oleskellut irakilaismies puukotti kadulla vastaan tullutta opiskelijaa, jotta saisi maastakarkotuksen ja ilmaisen lentolipun takaisin kotiin. Hän joutuu kuitenkin odottelemaan kotiinpaluuta hetken aikaa, sillä oikeus tuomitsi hänet kuudeksi vuodeksi vankilaan. Britannian uusi turvapaikkalaki pyrkii estämään juuri tällaiset tapaukset.
Viime joulukuussa laittomasti maassa oleva irakilaismies Mohammed, 28, lähestyi 18-vuotiasta opiskelijapoikaa puistossa Southamptonissa. Mohammed kysyi pojalta, osaako tämä potkunyrkkeillä. Sen jälkeen irakilaismies huitaisi opiskelijapoikaa takkinsa taskusta ottamallaan keittiöveitsellä.
Opiskelijapojan onnistui juosta karkuun tilanteesta, mutta hän menetti verenhukan takia tajuntansa jonkin matkan päässä. Onneksi hänen ystävänsä soitti hätänumeroon ja piti painetta haavan päällä ambulanssia odotellessa. Opiskelija vietiin sairaalaan, jossa puhjennut keuhko leikattiin. Poika selvisi hengissä.
Puukotti, koska halusi kotiin
Kumiveneellä kanaalin yli Britanniaan tullut Mohammed pidätettiin hyökkäyksen tapahtumapaikalta. Hän kertoi poliisille puukottaneensa uhria, jotta hänet lähetettäisiin takaisin Irakiin.
Irakilaismies on poliisin vanha tuttu, sillä hänelle on aiemmin annettu varoitus vahingonteosta ja pahoinpitelystä. Lisäksi viime toukokuussa hänet tuomittiin kolmeksi kuukaudeksi vankeuteen rasistisin perustein tehdystä ahdistelusta.
Kuusi vuotta vankeutta
Oikeudessa Mohammed myönsi syyllistyneensä törkeään pahoinpitelyyn ja teräaseen hallussapito. Hänelle langetettiin kuuden vuoden vankeustuomio.
Puolustusasianajaja kertoi oikeudessa, että Mohammed on ollut majoitettuna hotelliin Bournemouthissa, joka on suosittu rantalomakohde. Pitkän hiekkarantansa ansiosta kaupungista käytetään lempinimeä ”Englannin Riviera”.
Hotellimajoitus rantalomakohteessa ei riittänyt
Siitä huolimatta Mohammed ei ollut tyytyväinen olosuhteisiinsa, vaan olisi halunnut palata kotiin Irakiin. Hänellä ei kuitenkaan ollut rahaa maksaa lentolippua itse. Siksi hän oli kysynyt neuvoa ”ihmisiltä, jotka tuntevat maahanmuuttojärjestelmän”. Hänelle oli kerrottu, että jos tekee riittävän vakavan rikoksen, joutuu karkotetuksi ja saa ilmaisen lentolipun kotiin.
Mohammedin puolustusasianajaja totesi oikeudessa, että hän ei pidä asiakastaan kovinkaan älykkäänä ihmisenä. Puolustusasianajaja kuitenkin korosti, että Mohammed on kokenut rikoksensa johdosta katumusta, tai ainakin surua.
Tarjolla olisi ollut 3 000 euron kotiinpaluuraha
Jos Mohammed olisi kysynyt neuvoa sellaisilta ihmisiltä, jotka oikeasti tuntevat Britannian turvapaikkajärjestelmän, hänelle olisi kerrottu, että maasta pois päästäkseen ei tarvitse yrittää tappaa ketään.
Mohammed olisi voinut saada vapaaehtoisen paluun tukijärjestelmästä ilmaisen lentolipun kotiin. Lisäksi hän olisi voinut saada jopa kolmen tuhannen punnan avustuksen aloittaakseen uuden elämän omassa kotimaassaan.
Uusi laki pysäyttämään laitonta maahantuloa
Laittomasti Britanniaan turvapaikanhakijaksi tullut Mohammed on juuri niitä ihmisiä, joiden maahantulon pääministeri Rishi Sunakin hallitus haluaa estää. Hallituksen uuden lakiesityksen mukaan turvapaikkahakemusta ei oteta edes käsittelyyn, jos hakija on tullut maahan laittomasti. Valitusmahdollisuutta ei ole.
Kaikki laittomasti maahan tulleet aiotaan jatkossa ottaa säilöön 28 vuorokaudeksi. Tämän ajan kuluessa heidät palautetaan joko omaan kotimaahansa tai johonkin kolmanteen maahan, kuten Ruandaan. Säilöönottokeskuksina käytetään hotellien sijasta entisiä armeijan kasarmialueita.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Rishi Sunak kumivene vapaaehtoinen kotiinpaluu Englannin kanaali laiton siirtolaisuus kotiinpaluuraha Laiton maahantulo Britannia maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Demarien jäljet pelottavat Ruotsissa – nyt sosiaalityöntekijätkin pakenevat ongelmalähiöstä

Välikysymys nuoriso- ja katujengirikollisuudesta: Tämä on maahanmuuton ongelma – tekijää holhoava ja paapova ja uhrin unohtava rikospolitiikka on Suomen kansallinen ominaispiirre

Purra esitti epäluottamusta: Suomalaiset ovat kyllästyneet haittamaahanmuuton ongelmiin, mutta hallitus ei edelleenkään kehtaa myöntää nuoriso- ja katurikollisuuden juurisyitä

Ei turvapaikkaa laittomasti maahan tulleelle – Britannian uusi lakiesitys haluaa pysäyttää kumiveneet

Sijaisäiti raiskauksen takia Britanniasta karkotetulle afgaanille: ”Älä tule takaisin – täällä ei ole sinulle mitään”

Kierrätystä brittiläiseen tapaan: Sisäministeri sai potkut, hänet korvaa ulkoministeri ja ulkoministeriksi entinen pääministeri
Viikon suosituimmat

Kantaväestö muuttaa pois Itä-Helsingistä – uudet koulurajat pakottavat perheet liikkeelle
Helsingin kaupunki piirtää itäisen Helsingin koulujen oppilaaksiottoalueiden rajoja uusiksi segregaation torjumiseksi. Satojen lasten koulupolku vaihtuu tänä vuonna. Muutos herättää vanhemmissa vastustusta, ja koulushoppailu kiihtyy.

Razmyar ja Vigelius kiivaina Espanjan kriisistä – ”SDP levittää laittomille siirtolaisille punaista mattoa”
Marokosta saapui vuorokaudessa yli 60 000 siirtolaista Espanjan Ceutaan. Perussuomalaiset vaativat Espanjan sulkemista Schengen‑alueen ulkopuolelle, kun taas SDP:n Nasima Razmyar ehdottaa lähtöalueiden olojen parantamista. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius tyrmää Razmyarin puheet epärealistisina.

Kymmenet tuhannet afrikkalaiset tunkeutuivat väkisin Eurooppaan – Espanjan Ceutassa ”täysi kaaos”
Espanjan vasemmistohallituksen myötäsukainen maahanmuuttopolitiikka kärjistyy parhaillaan Ceutassa. Valtava määrä lähinnä nuoria miehiä on tunkeutunut väkisin EU:n alueelle. Espanjan hallitus on päättänyt lähettää armeijan selvittämään totaalista kaaosta ja ryöstelyä. Euroopan tulevaisuus on Ceutassa käsillä jo tänään.

Iranin vallankumouskaarti uhoaa: Näin tapamme Melanie Trumpin
Iranin pappisjohto on vannonut kostoa Yhdysvalloille siitä lähtien, kun amerikkalaisesta droonista ammuttu ohjus tappoi islamilaisen tasavallan vallankumouskaartin komentajan. Nyt vallankumouskaartia lähellä oleva uutistoimisto on julkaissut videon, jossa uhataan seikkaperäisesti Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin perhettä.

Antikainen: Espanjan raja murtui – tätäkö Lindtman haluaa Suomelle?
Torstaina laittomien maahantulijoiden massa vyöryi Espanjan Ceutaan Marokosta. Ceutan aluehallinnon johtaja Juan Jesús Vivas julisti alueelle hätätilan ja pyysi Madridilta armeijaa rajalle. Espanjan sisäministeriö kieltäytyi julistamasta kansallista hätätilaa.

Kielimuuri suojaa: Maahanmuuttajalapset eivät kelpaa ruotsinkielisiin kouluihin
Vieraskielisten oppilaiden osuus on suomenkielisissä kouluissa liki kymmenkertainen ruotsinkielisiin verrattuna. Samaan aikaan kun koulushoppailu ja oppilasalueiden pakkomuutokset mullistavat satojen suomenkielisten koulujen arkea, ruotsinkielinen koulujärjestelmä on säästynyt ilmiöltä lähes kokonaan.

Heinäluoma selittää koulushoppailun asuntopolitiikalla – tilastot kertovat toista
SDP:n Eveliina Heinäluoma selitti tällä viikolla koulushoppailun asuntopolitiikan syyksi ja nosti Myllypuron esimerkiksi onnistuneesta kehityksestä. Asuntomarkkinadata kertoo kuitenkin toista tarinaa.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Kolumni: Sokea suvaitsevaisuus islamismille tappaa
Islamistien massamittainen päästäminen Eurooppaan koituu vielä Euroopan tuhoksi. Tämä tapahtuu, kun avoimet länsimaat avaavat ovensa islamistiselle ideologialle, joka valtaan päästessään hylkää avoimuuden periaatteet ensimmäisenä, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










