Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Ranska varautuu uusiin levottomuuksiin – presidentti Macron syyttää tekoälyä ja ulkovaltoja mellakoiden hyödyntämisestä

23.10.2026 |14:38

Presidentti Emmanuel Macron syyttää ulkovaltojen johtajia Ranskan mellakoiden hyödyntämisestä omiin tarkoituksiinsa. Macron ei nimeä ketään, mutta sanoo valtionpäämiesten vetävän omia vaalikampanjoitaan Ranskan kustannuksella. Presidentti viittasi Qatarin Dohassa puhuessaan ”johtajiin, jotka kampanjoivat joko täällä tai Atlantin toisella puolella”.

Kommentti oli ilmeinen sivallus Israelin pääministerille Benjamin Netanyahulle, jota odottavat parlamenttivaalit ensi viikolla sekä Yhdysvaltain presidentille Donald Trumpille, jonka puolueen kannalta tärkeät kongressin välivaalit järjestetään marraskuun alussa.

”Tekoälyllä tuotettuja kuvia”

Presidentti Emmanuel Macronin mukaan anonyymeihin johtajiin olivat vaikuttaneet tekoälyllä tuotetut väärennetyt videot mellakoista.

– Jälkeenpäin informaatiota manipuloitiin ulkomailla, kyllä. Se johti monien ihmisten, myös ulkomaisten johtajien, asiattomiin ja typeriin kommentteihin, Macron sanoi.

– Näimme siis tekoälyllä tuotettuja kuvia, joissa esitettiin tapahtumia, joita ei koskaan sattunut Ranskassa. Jotkut väittivät, että maahamme oli tunkeutunut laumoittain maahanmuuttajia ja islamisteja, mikä on täysin valheellista.

Syyttää epäonnistumisistaan muita

Kuinka noloksi tämä voi enää mennä, juontaja Danica De Giorgio kysyy News24-uutiskanavalla.

– Emmanuel Macron on todellisuudesta vieraantunut poliittinen puoskari, täysin pihalla kaikesta. Ja kaiken lisäksi hän näyttää syyttävän omista epäonnistumisistaan kaikkia muita ja kaikkea mahdollista, De Giorgio sanoo.

– Mehän olemme kaikki nähneet kuvat. Olemme nähneet katujen olevan liekeissä. Onko sekin tekoälyä? Entä Palestiinan lipun heiluttaminen? Sekin tekoälyä?

– Entä kaduilla tapahtunut ryöstely? Huppupäiset miehet, jotka murskaavat kauppojen ikkunoita ja tunkeutuvat sisään? Lasinsirpaleet maassa? Kadut, joita ei enää tunnista entisiksi? Historiallisten kohteiden tuhoaminen? Historia, joka katoaa liekkeihin? Kaikki tekoälyä? toimittaja piiskaa.

”Ihmiset vihaavat kyseistä maata”

Tiistaina Benjamin Netanyahu sanoi israelilaisen i24-uutiskanavan haastattelussa, että Ranska, jossa asuu Länsi-Euroopan suurin muslimivähemmistö, on joutunut ”ääri-islamilaisen hyökkäyksen” kohteeksi.

Netanjahun mukaan hän oli varoittanut Macronia Hamasin Israeliin 7. lokakuuta 2023 tekemän hyökkäyksen jälkeen.

– Jos emme tuhoa heitä täällä, heitä tulee Pariisiin. Ja juuri näin nyt tapahtuu.

Myös Donald Trump syytti tiistaina mellakoista Ranskan laajamittaista maahanmuuttoa.

– Kun katson Ranskaa, kun katson Italiaa, kun katson kaikkea tätä sekasortoa ja vihaa, kyse ei ole kouluista. Kyse on siitä, että maihin tulee ihmisiä, jotka vihaavat kyseistä maata.

Mielenosoitukset jatkuvat lauantaina

Ranskassa varaudutaan lauantain uuteen laajaan mielenosoitusaaltoon poikkeuksellisilla turvatoimilla. Keltaliiviliike, opiskelijajärjestöt ja ammattiliitot ovat kutsuneet ihmisiä kaduille, mutta viranomaiset ovat kieltäneet osan suunnitelluista marsseista.

Pariisissa keltaliivien suunnittelema marssi kaupungin keskustan halki on kielletty, mutta ammattiliitto CGT:n marssi on sallittu. Viranomaiset pelkäävät joka tapauksessa uusia yhteenottoja, kun hallituksen kaatamiseen pyrkivä liike aikoo jatkaa protestejaan mielenosoituskielloista huolimatta.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Ranskan mellakoista jättimäinen jälkilasku: 2 400 pidätetty, lähes tuhat poliisia loukkaantunut – keltaliivit kutsuvat uuteen mielenosoitukseen

19.10.2026 |15:11
Suomen uutiset logo

Ranskan pelätty tuhotiistai päättyi yhteenottoihin – ”Islam haluaa valloittaa kerran niin suurenmoisen maan”

07.10.2026 |11:29

Viikon suosituimmat

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi