

PS ARKISTO
Suomalaislapset maksavat kovaa hintaa epäonnistuneesta maahanmuuttopolitiikasta – Rantanen vaatii toimenpiteitä lasten väkivallan kitkemiseksi
Suomea tuntuu nyt koettelevan varsinainen ryöstöjen ja puukotusten väkivalta-aalto, jossa tekijöinä ovat alaikäiset ja lapset. Perussuomalaisten kansanedustaja Mari Rantanen vaatii hallitukselta toimenpiteitä viime päivien lasten suorittamien väkivaltaisuuksien vuoksi.
Eilen uutisoitiin Oulussa tapahtuneesta puukotustapauksesta, jossa alle 10-vuotias oli puukottanut toista alle 10-vuotiasta kasvoihin. Myös Oulussa 10 hengen nuorisojoukko ryösti kaksi alaikäistä väkivaltaisesti saaden saaliikseen pipon. Helsingin poliisi tutkii eilen Vesalan koululla kotitalouden tunnilla tapahtunutta puukotusta. Lisäksi uutisoitiin Itä-Uudenmaan poliisin saaneen valmiiksi esitutkinnan viime toukokuussa tapahtuneesta rikoksesta, jossa 13-vuotias isoveli oli puukottanut 5-vuotiasta pikkusiskoansa.
– Hallitus ei ole neljän toimintavuotensa aikana pystynyt puuttumaan lasten ja nuorten lisääntyvään ja raaistuvaan väkivaltaan. Ruotsin esimerkistä tiedämme, että puukkojen jälkeen tulevat ampuma-aseet. Lasten ja nuorten väkivaltarikollisuuteen on puututtava nyt, perussuomalaisten kansanedustaja Mari Rantanen vaatii.
Koulutyö rauhoitettava
Perussuomalaiset ovat esittäneet tänä vuonna Koulu kuntoon -teesinsä, joilla on tarkoitus rauhoittaa koulunkäynti ja palauttaa oppiminen koulun pääasialliseksi työksi. Perussuomalaisten ohjelma esittää mm. opettajan auktoriteetin vahvistamista, laitteiden poistamista oppitunneilta, inkluusion purkamista ja erityisluokkia takaisin.
– Hallituksen toimet koulutuksessa ovat vähentäneet lasten turvallisuutta ja laskeneet oppimisen tuloksia. Kuri ja järjestys on käytännössä kadonnut koulutyöstä ja niiden palauttamiseksi on työ aloitettava heti, Rantanen sanoo.
Väkivaltarikoksista oltava seuraamuksia
Lastensuojelun toimien tehostamisen lisäksi Rantanen peräänkuuluttaa myös rikosoikeudellisen vastuun toteutumista. Perussuomalaisten viime vuonna julkaisema kriminaalipoliittinen ohjelma vaatiikin rikosoikeudellisen vastuuikärajan alentamista.
– On viitteitä, että nuorta ikää on käytetty jopa hyväksi rikoksia tehdessä ja rikosoikeudellista vastuuta vältellessä. On selvää, että normaalijärjellä varustettu nuori ymmärtää, että puukottaminen on väärin ja siitä seuraa rangaistus, Rantanen kertoo.
Maahanmuuttoon puututtava
Viime vuosina erityiseksi ilmiöksi ovat muodostuneet suurten kaupunkien väkivalta- ja huumerikoksia tekevät katujengit, joiden jäsenistä jopa 95 % on maahanmuuttajataustaisia. Maahanmuuttajataustaiset lapset ja nuoret ovat korostuneessa riskissä joutua katujengeihin ja syyllistyä huumausaine-, väkivalta- ja seksuaalirikoksiin.
– Maahanmuuttopolitiikka ei voi pysyä pyhänä lehmänä, johon ei ole mahdollista koskea. Niin kaduilla kuin kouluissakin on nähtävillä, että vääränlainen maahanmuuttopolitiikka on heikentänyt suomalaisen yhteiskunnan turvallisuutta. Suomalaislapset maksavat siitä kovaa hintaa ja suunta on muutettava heti, Rantanen toteaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- opettajien auktoriteetti lasten väkivalta inkluusio katujengit väkivaltarikollisuus seksuaalirikollisuus nuorten väkivalta ryöstöt epäonnistunut maahanmuuttopolitiikka huumerikollisuus rikosoikeudellinen vastuu puukotukset Mari Rantanen koulu Väkivalta maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäenpää Suomen katujengeistä: ”Mikään ei tunnu herättävän keskustan tukemaa punaviherhallitusta unesta”

Kokoomus lisäisi integraatiota ratkaisuksi maahanmuuton ongelmiin, perussuomalaiset vaatii tunnustamaan tiettyjen maahanmuuttajaryhmien aiheuttamat ongelmat: ”Muuten emme pysty korjaamaan asioita”

HS-gallupin mukaan perussuomalaiset on ensi kertaa äänestävien ylivoimainen suosikkipuolue – ”Viestimme on mennyt perille”

Migrin ylijohtaja etsii laista porsaanreikiä maahantulosäännösten kiertämiseksi – Rantanen: Suomi ei voi olla maahanmuuttajien valintatalo

Klaaniyhteisö ja perheen kunnia voivat tehdä naisista synnytyskoneita – nyt myös vihervasemmisto on tulossa mukaan maahanmuuttajanaisten vapautusliikkeeseen

Käsittelyajat kohtuuttoman pitkiä – Mäenpää siirtäisi lastensuojeluasiat käräjäoikeuksien ratkaistaviksi

Irakilainen puukotti brittiopiskelijaa joutuakseen karkotetuksi maasta

Turkkila: Lapsellisia kysymyksiä

Maahanmuuttopolitiikan hintaa maksavat nyt lapset – ”Suomi on aikaisempaa turvattomampi ja vaarallisempi maa erityisesti lapsille ja nuorille”
Viikon suosituimmat

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Päivän pointti: Sääntöpohjainen maailmanjärjestys on vasemmistolle kuin pyhä huoneentaulu – mutta kaupan kassalla ja joukkoliikenteessä säännöistä voi joustaa

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom ihmetteli eduskunnan kyselytunnilla, miksi oppositio niin taitavasti arvostelee hallitusta mutta ei uskalla esittää omia vaihtoehtojaan ääneen kyselytunnilla. Bergbom listasi itse opposition vaihtoehdot ja kysyi pääministeri Petteri Orpolta suoraan, maistuvatko ne hallitukselle.

Yle kirjoitti Espoon ”Pikku-Kosovosta” – Grönroos: Suomalaisetkin etsivät turvaa omiensa luota
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos kommentoi Facebookissa Ylen Espoon "Pikku-Kosovosta" kirjoittamaa juttua, jossa kerrotaan kosovolaisten halusta hakeutua toistensa luo turvallisuuden, kielen ja kulttuurin vuoksi. Grönroos muistuttaa, että samalla logiikalla myös suomalaiset etsivät turvallisuutta omiensa luota, haluavat lastensa puhuvan suomea kavereidensa kanssa ja valitsevat asuinalueensa sen perusteella, missä asuu muita suomalaisia. Massamaahanmuutto ja väestön vaihtuminen tekevät tämän kuitenkin jatkuvasti vaikeammaksi.













