Artikkeli kuva

SUOMEN UUTISET

Ministeri Ranne epäilee SDP:n sitoutumista julkisen talouden sopeuttamiseen: Demarit on ihan rikki – ”Eivät tiedä itsekään, mitä haluavat”

12.04.2026 |10:01

Perussuomalaisten liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne syyttää SDP:tä linjattomuudesta ja epäselvästä talouspolitiikasta. Keski-Suomen perussuomalaisten järjestämällä soppatykkikiertueella kansalaiset nostivat esiin erityisesti tuulivoiman, taksialan uudistukset ja datakeskusten turvallisuuskysymykset.

Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne arvostelee SDP:tä suorasanaisesti. Hänen mukaansa puolueen sisäinen epäselvyys näkyy niin talous- kuin turvallisuuspolitiikassa.

Lisäksi SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen kertoi Facebook-päivityksessään lauantaina, ettei hän hae jatkopaikkaa kesän puoluekokouksessa.

– Demarit on ihan rikki. Eivät ne tiedä itsekään, mitä haluavat, eikä niillä ole minkäänlaisia yhtenäisiä työkaluja siihen, miten Suomessa korjattaisiin taloutta tai turvallisuutta, Ranne sanoo.

”Lindtman on täysin tyhjä tynnyri”

Ranne epäilee SDP:n sitoutumista julkisen talouden sopeuttamiseen.

– Ei näytä siltä, että he ovat siihen sitoutuneet. Keskustelusta puuttuu selkeä linja, hän arvioi.

Myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman saa kritiikkiä.

– Lindtman on täysin tyhjä tynnyri. Eihän sieltä tule minkäänlaista konkretiaa, hän välttelee kaikkea vastuuta ja ratkaisuja, Ranne sanoo.

Torikierros keräsi väkeä ja palautetta

Ranne kommentoi SDP:tä vieraillessaan Saarijärven yleisötapahtumassa. Hän kävi lauantaina Keski-Suomen perussuomalaisten soppatykkikiertueelle myös Pihtiputaalla, Viitasaarella, Äänekoskella ja Jyväskylässä.

– On hyvä kiertää ja tavata ihmisiä. Keskustelut ovat suoria, ja moni kokee, että hallituksen toimet alkavat näkyä arjessa, Ranne sanoo.

Viitasaaren Perussuomalaisten puheenjohtaja Elina Räsänen kertoi ministerille, että paikallisesti esiin nousevat erityisesti palveluiden heikentyminen ja tuulivoiman vaikutukset.

– Ajovarman ja Traficomin palvelupisteiden vähentäminen on haitallista koko pohjoiselle Keski-Suomelle. Se vaikeuttaa esimerkiksi nuorten ajokortin suorittamista, Räsänen sanoo.

– Myös tuulivoiman vaikutuksista keskustellaan enemmän. Ihmiset ovat alkaneet selvittää sen haittavaikutuksia ympäristöön ja ihmisiin.

Säästöt näkyvät palveluverkossa

Ranne myöntää, että valtiontalouden sopeutustoimet näkyvät myös palveluissa.

– Suomen talous on vaarallisesti velkaantunut, ja säästöjä on ollut pakko tehdä. Usein vähennetään sellaisia palveluja, joita käytetään harvemmin, vaikka tiedämme, että se aiheuttaa harmia, hän sanoo.

Ministerin mukaan palveluiden saatavuutta pyritään turvaamaan muilla keinoilla.

– Autokoulut tekevät yhteistyötä, jotta ajokorttien suorittaminen ja ajokokeet voidaan järjestää jatkossakin.

Tuulivoiman sääntely kiristyy

Ranne pitää tuulivoimapolitiikan kiristyksiä perussuomalaisten saavutuksena hallituksessa.

– Ilman meitä kiristyksiä ei olisi tullut ollenkaan. Yksikään muu eduskuntapuolue ei ole näitä tosissaan ajanut, ja ne ovat olleet kovan työn takana, hän sanoo.

Hänen mukaansa muun muassa ympäristövaikutusten arviointikynnystä lasketaan puoleen nykyisestä ja etäisyysvaatimukset määritellään. Nykyisin niitä ei käytännössä ole ja myllyt rakentuvat keskimäärin 800 metrin päähän asutuksesta. Maisema-arvioinnille tulee enemmän painoarvoa ja voimaloiden purkuvastuu tiukentuu.

– Muutos on merkittävä. Tuulivoimaloiden rakentaminen on myös hidastunut, Ranne kertoo.

Taksialan uudistus etenee

Ranne nosti lauantain puheissaan esiin myös taksialan uudistuksen.

– Uudistus tuo pakolliset taksamittarit ja värilliset rekisterikilvet sekä kuljettajille pakollista koulutusta. Tavoitteena on parantaa asiakkaiden ja yrittäjien turvallisuutta. Nyt palautetaan turvalliset taksit!

Ministeri puhui myös polttoaineiden hinnoista. Ranne muistutti, että hallitus on laskenut autoilun kustannuksia ja veroja lähes 300 miljoonalla eurolla edellisen hallituksen korotusten jälkeen ja pyrkii pitämään hinnat kurissa erityisesti jakeluvelvoitetta alentamalla.

Perussuomalaiset ajaa jakeluvelvoitteen alentamista edelleen ja tästä neuvotellaan puolueen puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purran johdolla.

Lasku toisi valtiolle lisää tuloja ja vaikuttaisi selvästi pumppuhintoihin toisin kuin pienet veronkevennykset.

Datakeskukset herättävät huolta

Toreilla keskusteltiin vilkkaasti myös datakeskuksista.

– Suomeen on suunnitteilla suuri määrä datakeskuksia, eikä sähköntuotanto riitä rajattomaan kasvuun, Ranne sanoo.

Hän nostaa esiin myös turvallisuuskysymykset.

– Niihin liittyy huolia, eikä kokonaiskuva ole kaikilta osin hallinnassa. Tämä on vakava juttu.

Ranteen mukaan Suomeen tulevia hankkeita tulisi tarkastella nykyistä tarkemmin.

– Valtiolle pitäisi olla mahdollisuus pitää kokonaisuus hallussa ja kunnilla pitäisi olla velvollisuus olla yhteydessä turvallisuusviranomaisiin ja pyytää perusteelliset turvallisuusselvitykset datakeskuksista ennen kuin niiden sijoittautumisesta päätetään. Perussuomalaiset on ollut hereillä ja meidän mielestä tässä asiassa pitää painaa jarrua ja muuttaa lainsäädäntöä, Ranne katsoo.

Velaksi ei voi elää

Torikierrokselle osallistui myös perussuomalaisia eduskuntavaaliehdokkaita. Yksi heistä on Keski-Suomen aluevaltuuston ja aluehallituksen jäsen Jukka Haaparanta.

– Minulla on hyvä fiilis, kun voi tavata ihmisiä toreilla. Monet heistä ovat kertoneet alkaneensa katua, kun äänestivät demareita viime vaaleissa, Haaparanta sanoo.

Viitasaaren torilla nähtiin myös kevyempi hetki, kun Jarmo Pasanen lahjoitti ministerille linnunpöntön. Pasanen arvioi hallituksen talouslinjaa myönteisesti.

– Hallituksen toiminta näyttää hyvältä, mutta velaksi maa ei voi elää. Sopeutuksia tarvitaan, vaikka ne tuntuvatkin, hän sanoo.

PS-ministerit puhuvat suoraan

Hän kiittelee myös ministereiden viestintää.

– Perussuomalaisten ministerit ovat selväsanaisia ja puhuvat suoraan. Se on monelle tärkeää.

Pasanen nostaa esiin myös maahanmuuttopolitiikan.

– Pakolaispolitiikkaan on tullut muutoksia, ja se on hyvä. Ei me voida koko maailmaa elättää.

Perussuomalaisten Keski-Suomen piirin puheenjohtaja ja eduskuntavaaliehdokas Henri Sorvali oli tyytyväinen soppatykkikiertueeseen.

– Yleisöä oli hyvin paikalla ja puolueen kenttäväkeä osallistui hyvin kiertueen tekemiseen. Kiitos heille!

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

SDP:n häirintäselvitys valmistui – ei sanktioita useita naisia häiriköineille demariedustajille – Junnila: Onko tämä se viesti, jonka SDP haluaa naisille tasa-arvon päivänä antaa?

19.03.2026 |16:46
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25
Suomen uutiset logo

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”

15.02.2026 |18:50

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”

09.04.2026 |23:32
4.
Suomen uutiset logo

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”

06.04.2026 |10:00
6.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa

08.04.2026 |15:11
7.
Suomen uutiset logo

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja

07.04.2026 |09:31

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää