Artikkeli kuva

Ylempänä Ilta-Sanomien ensin julkaisema uutisingressi, josta jää helposti käsitykseen, että Riikka Purra olisi ehdottanut arkipyhien poistoa. Alempana oikaistu versio ingressistä. / IS, Twitter

Mitä ihmettä? Ilta-Sanomat söhelsi arkivapaita koskevan uutisensa, ja pian ministerille toivotettiin kuolemaa

24.06.2025 |22:59

Suomen Yrittäjien Mikael Pentikäinen esitti tänään arkipyhien vähentämistä. Ilta-Sanomat uutisoi asiasta tavalla, joka oli omiaan kohdistamaan vähentämissyytökset valtiovarainministeri Riikka Purraan, jolla ei ollut asian kanssa mitään tekemistä. Hän, kuten perussuomalaiset muutenkin, haluaa säilyttää arkipyhät.

Purra avaa itse asiaa :

Jossain vaiheessa päivää aloin saada useita kiukkuisia viestejä, joissa sanottiin, että arkipyhiä ei saa viedä ja että nyt näpit irti niistä ja paska Purra hyppää järveen ja kuole.

Ihmettelin mielessäni asiaa, kunnes sain tietooni, että IS on muiden lehtien tavoin julkaissut Suomen Yrittäjien ehdotuksen karsia arkipyhiä säästötoimena, mutta liittänyt MINUT jostain syystä juttuun ja erityisesti ingressiin, ks. kuva 1.

En liity ehdotukseen mitenkään. Perussuomalaiset ei liity siihen. Perussuomalaiset ei todellakaan kannata arkipyhien poistamista. Hallitus ei aja tällaista. Valtiovarainministeri ei kannata moista.

Kun nimeni esiintyy tämänlaisissa otsikoissa/ingresseissä, se epäilemättä lisää klikkejä ja kiukkua. Monet eivät jaksa lukea juttuja, puhumattakaan perehtyä lainkaan. Mielikuva riittää, ja klikkihaukat saivat haluamansa. Vastaavaa tapahtuu hyvin säännöllisesti.

Asiavirhettä ei ole. Oikaistavaa ei tullut. On vain väärä mielikuva, joka on luotu karkeasti ja tahallisesti. Sitä lisää klikkiotsikosta pois jätetty ehdotuksen esittäjän nimi.

Kaikilla muilla lehdillä otsikossa oli joko ”Suomen Yrittäjät” tai ”Pentikäinen”, kuten asianmukaista on.

Yli seitsemän tuntia IS:n jutun julkaisun jälkeen ingressiin lisättiin: ”Suomen Yrittäjät esitti nyt oman ehdotuksensa.” (kuva 2)

Kannattaisiko niistä klikkiotsikoista (ja -ingresseistä) luopua siellä lasitalossa Hesaria laajemminkin?”

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Arno Kotro kertoo, miten pedagoginen muoti-idiotismi kouluissa romutti erään nuoren koululaisen oppimiskokemukset

08.08.2025 |21:56
6.
Suomen uutiset logo

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”

13.08.2025 |10:57
7.
Suomen uutiset logo

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille

12.08.2025 |12:52
9.
Suomen uutiset logo

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle

12.08.2025 |19:17

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää