Näiden syiden vuoksi Helsingin perussuomalaiset vastustivat Vapaavuoren kaupunkistrategiaa

27.09.2017 |20:28

Puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.) kertoo Facebook-sivullaan, miksi perussuomalaisten Helsingin valtuustoryhmä päätyi esittämään pormestari Jan Vapaavuoren (kok.) johdolla tehdyn kaupunkistrategian hylkäämistä. Asiasta äänestettiin keskiviikkoiltana Helsingin valtuustossa.

– Perussuomalaiset esittivät strategian hylkäämistä, koska aiempien strategioiden tapaan siinä ei suhtauduta segregaatiokehitykseen, paperittomille tarjottaviin palveluihin ja eräisiin muihin kysymyksiin realistisesti vaan utopistisesti, Halla-aho kirjoittaa.

Perussuomalaisten lisäksi hylkäämistä kannatti ainoastaan Paavo Väyrynen (kans.). Halla-aho kiittää Väyrystä tästä, ja muistuttaa samalla, että entiset perussuomalaiset toki kannattivat Vapaavuoren strategiaa.

– Strategiaan liittyi useita ponsiesityksiä, joista myös äänestettiin. Mielenkiintoinen tapaus oli Eveliina Heinäluoman (sdp.) ponsi, jossa esitettiin vuosittaista raportointia segregaatiokehityksen etenemisestä ja kaupungin toimista sen jarruttamiseksi.

– Vain demarit ja perussuomalaiset kannattivat tätä järkevää esitystä. Pidetään silmät kiinni eikä seurata eikä raportoida, niin voidaan leikkiä, että asiat ovat hyvin, Halla-aho päättää.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
3.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
4.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
5.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29
9.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää