Naton F-35-hävittäjästä kallis pannukakku

25.02.2013 |15:27

Suomeenkin Hornetin seuraajaksi kaavaillusta F-35-hävittäjästä on tulossa niin kallis pannukakku, ettei siitä ole varaa luopua teknisistä ongelmista huolimatta, uutistoimisto Bloomberg kirjoittaa kokoomuksen Verkkouutisten mukaan.

Koneesta piti tulla kustannustehokas korvaaja useimmille läntisen liittouman hävittäjä- ja rynnäkkökonejärjestelmille, mutta se on myöhästynyt aikataulustaan jo 7 vuotta. Hanke on maksanut jo 400 miljardia dollaria, mikä on nostanut sen Yhdysvaltain historian kalleimmaksi asejärjestelmäksi.

Asiantuntijoiden mukaan F-35 koneesta on muodostunut taloudellisesti ja yhteiskunnallisesti niin suuri urakka, ettei siitä voida enää luopua.

Norja, Kanada, Britannia, Australia, Turkki, Italia, Hollanti ja Tanska sitoutuivat jo vuonna 2006 osallistumaan koneiden kehittämiseen ja rakentamiseen. Myöhemmin myös Japani ja Israel sopivat ostavansa koneita ja osallistuvansa niiden valmistusprosessiin.

Alun perin neljäsosaa koneista kaavailtiin vientiin. Tyyppi on nyt ainoa Yhdysvaltain hävittäjäilmailun vientiprojekti. Konetta on tilattu ulkomaille yli 700 kappaletta.

F-35 projektilla on kansantaloudellisesti valtava merkitys. Kaiken kaikkiaan koneiden kehittämiseen ja valmistamiseen osallistuu 1 300 tavarantoimittajaa ja liki 135 000 työntekijää ympäri Yhdysvaltoja.

Epäonnista hävittäjää pidetään malliesimerkkinä siitä, kuinka yhteiskunnallisesti merkittävä sotilaallinen projekti voi Yhdysvalloissa valua hitaasti eteenpäin siitä huolimatta, että sen tarpeellisuus on kyseenalaistettu jo kauan sitten ja kaikki aikataulut ja budjetit ylitetty roimasti.

Norja valitsi F-35:n hävittäjäkseen hiljattain ruotsalaisen JAS Gripen NG:n sijasta.

Presidentti Dwight Eisenhower varoitti sotilasteollisen kompleksin vahingollisesta vaikutusvallasta Yhdysvaltoihin jo vuonna 1959.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
3.
Suomen uutiset logo

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat

06.06.2025 |09:55
4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
5.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
8.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09
9.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”

06.06.2025 |11:28
10.
Suomen uutiset logo

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”

11.06.2025 |09:19

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää