Oikaisu: Diakonissalaitos ei mukana suurmoskeijahankkeen suunnittelussa

19.10.2017 |22:05

Suomen Uutiset oikaisee suurmoskeijahanketta koskevaa uutista. Säätiön vastine ohessa.

Helsingin Diakonissalaitoksen säätiö (HDL) ei ole mukana moskeijahankkeen suunnittelussa, vaikka näkee tärkeänä eri uskontoryhmien vuoropuhelun.

Säätiö tarkensi jo vuonna 2015 samana vuonna tehtyä alkuperäistä päätöstä liittyen Helsinkiin suunniteltuun islamilaiseen monitoimikeskukseen ja moskeijaan. Säätiö päätti, että HDL ei osallistu moskeijahankkeen hallitustyöskentelyyn eikä lähde perustajajäseneksi hanketta varten mahdollisesti perustettavaan säätiöön.

Helsingin Diakonissalaitoksella ei ole roolia islamilaisen monitoimikeskuksen ja siihen liittyvän moskeijan suunnittelussa eikä valmistelussa. Säätiö näkee kuitenkin eri uskontoryhmien välisen vuoropuhelun tärkeänä ja antaa mielellään niiltä osin asiantuntemustaan myöhemmin keskuksen toiminnan suunnittelijoiden käyttöön.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa

06.08.2026 |10:50
6.
Suomen uutiset logo

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä

03.08.2026 |10:33
7.
Suomen uutiset logo

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi

03.08.2026 |14:33
9.
Suomen uutiset logo

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle

05.08.2026 |17:37

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää