

Matti Torvinen eduskunnassa. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA
Oikeusoppinut kommentoi UV-kansanedustajan eriskummallisia puheita: ”Kuin lapsen esittämiä”
KOMMENTTI | Perussuomalaisten jäsenrekisterin laillisuuden kyseenalaistaneen Matti Torvisen (uv.) puheet ovat lennokkaita, mutta pohjaa vailla.
UV-ryhmään kuuluva kansanedustaja Matti Torvinen esitteli tiistain Helsingin Sanomissa eriskummallisia näkemyksiä perussuomalaisten henkilörekisterin laillisuudesta. Torvinen katsoi näkemyksenään, että ”..kaikki perussuomalaisten jäsenrekisterit ovat henkilörekisterilain vastaisia”.
Aikuisiällä varatuomariksi opiskellut Torvinen perusteli näkemystään seuraavasti: ”He tosin väittävät, että jäseniä olisi yli 500, mutta jäsenrekisteri on täynnä höttöä: moni ei ole maksanut jäsenmaksuja vuosiin, eivätkä he edes tiedä olevansa rekisterissä”.
Torvisen kommentti on hyvin erikoinen. Yhdistyslaki ja perussuomalaisten omat säännöt antavat toki mahdollisuuden erottaa jäsenmaksunsa laiminlyöneet jäsenet, mutta mitään pakkoa tällaiseen ei ole. Väite siitä, että jäsenrekisteriin olisi lisätty henkilöitä vasten näiden tahtoa on erittäin kummallinen. Perussuomalaisten jäseneksi haetaan omakätisesti allekirjoitetulla hakemuksella.
Suomen Uutiset tiedusteli HS:n jutun tehneeltä toimittajalta, oliko haastattelun aikana tullut ilmi jotain raskauttavaa. Vastaus oli kieltävä. Toimittaja luotti asiassa Torvisen sanaan.
On harmi, ettei perussuomalaisilta kysytty asiasta ennen jutun julkaisua. Jos olisi kysytty, olisi puoluetoimistolta vastattu seuraavasti:
– Ensinnäkään laki johon Torvinen viittaa, ei ole enää voimassa. Henkilörekisterilaki on kumottu.
– Toisekseen, perussuomalaisilla on vain yksi jäsenrekisteri, ei montaa niin kuin Torvinen väittää.
– Kolmanneksi, Matti Torvinen on piirin puheenjohtajana aiemmin toimiessaan ollut itse vastuussa rekisteristä Lapin tietojen osalta. PS:n jäsenrekisterin rekisteriselosteessa todetaan: ”Puolueen piirien puheenjohtajat toimivat vastuuhenkilönä omissa piireissään.” Mikäli ongelmia olisi ollut, Torvisella itsellään olisi ollut vastuu niiden korjaamisesta.
Suomen Uutiset kysyi oikeustieteen tohtori Kari Uotilta näkemystä asiasta. Puhelimella tavoitetun Uotin äänestä paistoi epäusko hänen tutustuessaan Torvisen ulostuloon.
– Kuin lapsen esittämiä väitteitä, Uoti puuskahti.
Hän hämmästeli varatuomari Torvisen yhdistysjuridiikan sekä perussuomalaisten sääntöjen hataraa tuntemusta ja ihmetteli, voiko tällainen henkilö todella olla vastuussa mahdollisesti perustettavan uuden puolueen sääntöuudistuksesta.
Suomen Uutiset hämmästelee samaa asiaa, mutta toivottaa silti Torviselle kohtuullista menestystä sääntörupeaman kanssa. Toimitus kehottaa tarkkuuteen myös raha-asioissa. Matti Torvinen näet kertoi HS-henkilökuvansa lopussa: ”Palkka putoaa kansanedustajana puolella, mutta eduskunta on henkinen hillotolppani”.
Jos tämä pitää paikkansa, niin minkä takia Torvinen ilmoitti vuoden 2017 alkupuolella käytyjen kuntavaalien yhteydessä vuosituloikseen 30 000 – 50 000 euroa? Samat luvut hän ilmoitti 2015.
Kun IL selvitti kansanedustajien ansioita 2016, ei joukosta löytynyt ainoatakaan alle 50 000 euroa tienaavaa. Yli sadan tonnin vesseleitä oli sitäkin enemmän. Kansanedustajan taulukkopalkka on 6 407 euroa kuukaudessa, kahdelletoista kuukaudelle kilahtelee säästöpossuun 76 884 euroa.
Eli hän on lasketellut palturia joko HS:lle tai vaalikoneille. Moinen ei ole kunniaksi henkilölle, joka HS.n jutun mukaan haluaa profiloitua ”sosiaalisesti heikoilla olevien tukijana.”
MATIAS TURKKILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Entinen PS-kansanedustaja: ellei Torvinen olisi sitoutunut Uuteen vaihtoehtoon, Hanna Mäntylä ei olisi päässyt Strasbourgiin
Viikon suosituimmat

Jussi Halla-aho: Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua ristiin, niin kyllä se on aika ruhtinaallinen vaihtoehto
Ruotsi on yhteiskunnallinen laboratiorio, joka kertoo millaista Suomessa on parinkymmenen vuoden kuluttua. Kannustimet kotoutumiseen puuttuvat, kun valtio toteuttaa kotoutumisen tulijan puolesta. Jussi Halla-aho kehottaa kaikkia pohtimaan asioita maahanmuuttajan näkökulmasta. Suomi on kaukomailla todellisessa puutteessa elävän näkökulmasta uskomaton onnela.

Teemu Keskisarjan kolumni: Käykää valtamedian kimppuun aktivismin asein

Mitä ihmettä? Ilta-Sanomat söhelsi arkivapaita koskevan uutisensa, ja pian ministerille toivotettiin kuolemaa

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Yleisradio starttasi pride-aktivismin – ja samalla politikoi murrosikää lykkäävien, kyseenalaisten hormonihoitojen aloittamista lapsille ja nuorille
Yleisradion Pride-myötäily näyttäytyy ongelmallisena, koska Yle on julkinen organisaatio, jonka toiminnan kulujen maksamiseen osallistuvat myös ne kansalaiset, jotka eivät koe omakseen Pride-liikkeen poliittisia hankkeita esimerkiksi alaikäisten hormonihoidoista tai ”kolmannesta sukupuolesta”.

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit
Professori Gad Saad analysoi Bulletin-julkaisulle antamassaan haastattelussa pian julkaistavan kirjansa "Suicidal Empathy" aiheita sekä yhteiskunnan irrationaalisia eli loogisen ajattelun vastaisia uskomuksia niin sanottujen ”loisideoiden” kautta. Hän kritisoi voimakkaasti woke-ideologiaa, Greta Thunbergin asemaa länsimaisessa yhteiskunnassa sekä vasemmistolaisten ja islamistien liittoutumista.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

Suomen puolustusministeriön sisäänkäynnin sotkenut Palestine Action -järjestö kielletään Britanniassa terroristijärjestönä – aktivistit tekivät perjantaina vakavan rikoksen sotilasalueella
Sama kansainvälinen aktivistiryhmä Palestine Action, joka sotki Suomen puolustusministeriön pääsisäänkäynnin Helsingissä vaaleanpunaisella maalilla kesäkuun alussa, listattiin terroristijärjestöksi Iso-Britanniassa.

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.