Viikon 35/2015 luetuin

Outo ehdotus Ylen sisältä: ISIS:in hirmuteot sensuroitava uutisista

28.08.2015 |16:48

”Kehotan suomalaista valtamedia lopettamaan isisken hirmutekojen ja propagandan uutisoinnin. Näillä uutisilla saadaan vastakkaisen asettelun valtaväestön ja muslimien keskuudessa, ja näillä palvelemme just isista ja islamafoobikoita.”

Näin kirjoittaa Abdirahim Husu Hussein Facebook-seinällään.

husu

 

Husseinin sensuriin kannustavaa kommenttia on moitittu tuoreeltaan. Kommentoijat toteavat muun muassa:

Ei tuollaista voi vaatia.”

”Meillä Euroopassa tiedonvälitys ja uutisointi tapahtuu ilman sensuuria. Sensurointi kuuluu totalitaristisiin järjestelmiin.”

”Vapaata tiedotustako rajoittamaan? Ei todellakaan.”

”Ai että vaiettaisiin asioista?”

Hussein sai Suomen PENin sananvapauspalkinnon vuonna 2015. Hän juontaa Yle Puheessa esitettävää radio-ohjelmaa Ali ja Husu.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Jussi Halla-aho: Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua ristiin, niin kyllä se on aika ruhtinaallinen vaihtoehto

23.06.2025 |12:11
6.
Suomen uutiset logo

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit

24.06.2025 |08:19
10.
Suomen uutiset logo

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta

27.06.2025 |09:17

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää