Paavi varoitti Lähi-idän kristittyjen katoamisesta

25.06.2018 |13:40

Paavi Fransiscus tapasi perjantaina 22.6. katolisen kirkon Lähi-idässä toimivia hyväntekeväisyysjärjestöjä. Hän kommentoi Lähi-idän vaikeaa tilannetta. Asiasta uutisoi Vatican News.

Paavin mukaan ongelmien taustalla on sotilaallinen vallan tavoittelu. Uhreja ovat siviilit.

Hän suomi myös suurvaltoja, jotka eivät vallanhimossaan huomioi paikallisia kulttuureja.

Paavi mainitsi myös huolensa kristitittyjen asemasta. Hän sanoi, etttä kristityt vähemmistöt ovat vaarassa kadota tietyiltä alueilta Lähi-idässä.

Mikään yksittäinen ryhmä ei hänen mukaansa ole syynä kristittyjen heikentyneeseen asemaan. Tilaisuuden lopuksi hän myös peräsi kristittyjen omaa roolia. Hän kehoitti kristittyjä tiedostamaan tilanteensa konfliktialuiellla.

Heli-Maria Wiik


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta

17.03.2025 |10:18
4.
Suomen uutiset logo

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”

13.03.2025 |19:09
7.
Suomen uutiset logo

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein

12.03.2025 |17:04
8.
Suomen uutiset logo

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”

12.03.2025 |14:34
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset Opiskelijat: “Maahanmuuttajakiintiöt eivät kuulu korkeakoulujen yhteishakuun”

12.03.2025 |18:35
10.
Suomen uutiset logo

Saksalta puuttuu sotilaita, aseita ja maanpuolustustahtoa – rämäkuntoinen armeija halutaan panna kuntoon satojen miljardien velkarahalla

13.03.2025 |20:52

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää