

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Peruskouluun lisää panostuksia: ”Oppimisen tuen uudistus varmistaa, että eniten tukea tarvitsevat saavat tukea enemmän”
Hallitus esittää vuodelle 2026 opetus- ja kulttuuriministeriön momentteihin ratkaisuja, jotka vahvistavat peruskoulun laatua ja turvaavat oppimisen tuen siellä, missä tarve on suurin. Perussuomalaisten kansanedustajat Jaana Strandman ja Sanna Antikainen kiittävät hallituksen uudistuksia.
Peruskoulu on suomalaisen sivistyksen perusta. Nyt siihen panostetaan selkeällä linjauksella, joka näkyy arjessa opettajien työn tukena ja oppilaiden oikeutena saada apua ajoissa.
Kansanedustaja Jaana Strandman painottaa, että suunta on hallitusohjelman mukainen:
– Peruskoulu on kaiken osaamisen ja myös henkisen ja fyysisen turvallisuuden perusta. Koulujen toimintakulttuurissa kuuluu keskittyä perusasioihin tiedoissa ja taidoissa. Hallitus on jo toteuttanut kännykkäkiellon, ja vuoden 2026 aikana valmistellaan hallitusohjelmassa linjattu vähimmäisosaamistason varmistava osaamistakuu, joka tulee voimaan vuoden 2027 alussa. Kun perusta on kunnossa, jokainen nuori voi rakentaa osaamistaan eteenpäin toiselle asteelle, korkeakouluihin ja viime kädessä myös työelämään.
Painotus on perusasioissa
Hallituksen tavoitteena on varmistaa, että perusopetuksen tukirakenteita vahvistetaan ja tuki järjestetään ennakoivasti. Keskeistä on, että apu ei viivästy ja että oppilaat pääsevät etenemään opinnoissaan ilman ylisuuria esteitä. Samalla jatketaan tasa-arvoa vahvistavaa rahoitusta niihin kouluihin ja varhaiskasvatuksen yksiköihin, joissa tarve on suurin. Painotus on perusasioissa: lukeminen, kirjoittaminen ja laskeminen sekä työrauha ja turvallinen oppimisympäristö.
Oppimisen tuen uudistus etenee perusopetuksessa ja toisella asteella. Lukiokoulutuksessa opiskelijoiden oikeus tukeen on jo voimassa, ja ammatillisessa koulutuksessa uudistus tulee voimaan 1.8.2026. Näin turvataan tuen jatkumo perusopetuksesta lukioon ja ammatilliseen koulutukseen. Tavoitteena on matalan kynnyksen tuki sekä oikeus erityisopetukseen silloin, kun tarve on todennettu.
Matala kynnys erityisopetukseen
Kansanedustaja Sanna Antikainen korostaa uudistuksen ydintä:
– Oppimisen tuen uudistus varmistaa, että eniten tukea tarvitsevat saavat tukea enemmän. Näin on sekä peruskoulussa että lukiossa, ja sama tavoite ulotetaan ammatilliseen koulutukseen, jossa uudistus tulee voimaan ensi vuonna. Matalan kynnyksen tuki ja oikeus erityisopetukseen turvaavat opiskelijoiden etenemisen ja osaamistason nousun.
Perussuomalaiset edustajat näkevät hallituksen talousarvioesityksen linjaavan resursseja vaikuttavimmin juuri peruskouluun sekä tukitoimiin, jotka ehkäisevät oppimisvajeiden kasaantumista. Tämä on investointi tulevaisuuteen, osaamiseen ja työllisyyteen.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- osaamistakuu oppimisen tuen uudistus osaamistaso kirjoittaminen lukeminen Jaana Strandman perusasiat oppimisympäristö kännykkäkielto Työrauha Peruskoulu Sanna Antikainen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Miten palauttaa lasten keskittymiskyky, lukutaito ja perustaidot? Sara Seppänen ja Jaana Strandman pohtivat, miten peruskoulu palautettaisiin takaisin raiteilleen perussuomalaisilla teeseillä
Opettajat uupuvat, Pisa-tulokset laskevat. Miten palauttaa lasten keskittymiskyky, lukutaito ja perustaidot? Miltä näyttää suomalainen peruskoulu perussuomalaisesta näkökulmasta – ja mihin suuntaan opetusta pitäisi viedä?

Usko suomalaiseen peruskouluun on romahtanut – Ari Koponen: ”Hallituksen koulutusremontti osuu juuri oikeaan aikaan”
Tuoreen Elinkeinoelämän valtuuskunnan (EVA) kyselyn karu viesti ei jätä tulkinnanvaraa: kansalaisten usko suomalaiseen peruskouluun on romahtanut.

Koulutusmyönteinen hallitus uudistaa toimimattoman oppimisen tuen – sivistysvaliokunnan perussuomalaiset: ”Inkluusiovillitys on historiaa”
Perussuomalaiset ovat pitkään halunneet kouluihin oppimisrauhaa ja askelia taaksepäin ideologisesta inkluusiovillityksestä. Hallitus tekee oppimisen tuen uudistuksen, jossa kolmiportaisesta tuesta luovutaan ja tukea annetaan tarpeen mukaan.

Osaamistakuu nostaa oppimistasoa – Strandman: Jokaiselle lapselle vahvat perustaidot
Perusopetuslakia uudistetaan osaamistakuulla, jota opetus- ja kulttuuriministeriö on lähtenyt valmistelemaan. Tällä nykyisen hallitusohjelman kirjauksella halutaan nostaa lasten ja nuorten oppimisen ja osaamisen taso. Myös heikkoja Pisa-tuloksia pyritään kohentamaan, kertoo perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman.
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride ryhtyi kyttäämään kansalaisia verkossa – botti löysi vihapuhetta jo tunneissa
Fabrik Oy:n tiedotteen mukaan Helsinki Pride -yhteisö on käynnistänyt poikkeuksellisen pilotin: PrideBot-niminen tekoälybotti seuraa nyt ahkerasti suomenkielistä "seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kohdistuvaa verhoilematonta suomenkielistä vihapuhetta" X:ssä

Reijonen: Elokapinan uusin tempaus on älyttömyydessään tuomittava

Tynkkynen: Tämä päivä jää häpeätahrana suomalaisen oikeuslaitoksen historiaan
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysen mielestä laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on erittäin vaarallinen ja sitä käytetään työkaluna uusien ennakkotapausten hakemiseksi, jolloin sananvapaus kaventuu tapaus tapaukselta.

Perussuomalaiset kansanedustajat: Kirkon tulee palata ydintehtäviensä ääreen ja puolustaa rohkeasti kristittyjä ja omia arvojaan
Suomen evankelis-luterilainen kirkko uppoutuu intohimoisesti woke-ideologian, antirasismin ja identiteettipolitiikan kysymyksiin, ikään kuin sen päätehtävä olisi signaloida hyveellisyyttä modernille vasemmistolaiselle eliitille eikä enää puolustaa omaa ydinsanomaa tai kristikuntaa, moittivat perussuomalaiset kansanedustajat.

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”
Suomi on perunut niin kutsuttujen irakilaiskaksosten turvapaikan ja pysyvän oleskeluluvan heidän muodostamansa turvallisuusuhan vuoksi. Kotimaassaan etsintäkuulutettu kaksikko uhkailee suomalaisia, mutta heitä ei voida karkottaa ihmisoikeussopimuksiin liittyvän palautuskiellon vuoksi. Maahanmuuttoviraston mukaan veljeksiä voisi uhata Irakissa vaino, kidutus, kuolemanrangaistus tai muu ihmisarvoa loukkaava kohtelu.

Tekoäly etsi tukihuijareita – lopputulos ei miellyttänyt ja projektit lopetetaan
Ruotsin Försäksingskassanin ja Suomen Kelan käsissä paljon puhutusta tekoälystä (AI) tuli kuuma peruna. Algoritmi ohjasi epäilyt tukien väärinkäytöstä potentiaalisimpiin ihmisryhmiin. Tuloksissa olikin sitten kyse, kuinka ollakaan, syrjinnästä sukupuolen, etnisyyden, tulotason ja koulutustason perusteella.

Jussi Halla-aho Iltalehdelle Päivi Räsäsen tuomiosta: ”Tämä näyttää olevan ajan henki ja tilannekuva”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan eduskunnalla ei ole teoriassakaan mahdollisuuksia ryhtyä toimenpiteisiin kansanedustaja Päivi Räsäsen saaman tuomion pohjalta. - Enkä näe sitä tarpeelliseksikaan, Halla-aho sanoo Iltalehdelle.

Nämä mepit äänestivät EU-parlamentissa turvapaikkaturismin kiristämistä vastaan
EU-parlamentti äänesti viime viikolla paluuasetuksesta, joka mahdollistaa kielteisen päätöksen saaneiden turvapaikanhakijoiden palauttamisen lähtö- tai kauttakulkumaan sijasta kolmanteen maahan, jonka kanssa on tehty kahdenvälinen tai EU-tason sopimus palautuskeskuksesta.

Aittakumpu: Suomi tarvitsee vahvan herätyksen – ”On aika lopettaa suomalaisuuden ja arvojemme häpeäminen ja vähättely”
Suomalaisia on peloteltu ilmastonmuutospuheilla ja syyllistetty autoilusta, syömisestä, elämisestä ja lasten vastaanottamisesta niin, että jotkut nuoret eivät halua enää edes lisääntyä. Kuitenkin tiedämme, että suomalaisten syömisillä ja elämisellä ei ole maapallon ilmastoon minkäänlaista olennaista vaikutusta ja että Suomen päästöt maailman päästöistä ovat VAIN noin 1 promille, kirjoittaa perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu.

Laittomasti maassa oleskelevien palautusasetus eteni EU-parlamentissa – Sebastian Tynkkynen tyytyväinen, Li Andersson pettyi
Euroopan parlamentin päätös tarkoittaa sitä, että laittomasti maassa oleskelevat voidaan siirtää palautuskeskuksiin kolmansiin maihin EU:n ulkopuolelle, ja tarvittaessa ottaa säilöön, jos he ovat uhka yhteiselle turvallisuudelle. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on iloinen päätöksestä, joka edustaa selkeää tiukennusta maahanmuuttopolitiikkaan.















