

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset: Lukiolain uudistamisessa käytännön vaikutusten oltava keskiössä
Hallitus antaa kevään aikana eduskunnalle esityksen uudeksi lukiolaiksi. Perussuomalaiset kansanedustajat ja sivistysvaliokunnan jäsenet Ritva ”Kike” Elomaa ja Sami Savio katsovat lakiluonnoksen sisältävän myönteistä kehitystä, mutta vaativat siihen lisää konkretiaa.
Henkilökohtaisempi ohjaus hyvä asia
Uudessa lukiolaissa kiinnitetään aiempaa enemmän huomiota muun muassa opintojen keskeyttämiseen johtavien syiden ehkäisyyn. Lukio-opiskelijalla olisi oikeus saada säännöllisesti tarpeidensa mukaista henkilökohtaista sekä muuta opinto- ja jatko-opintoihin hakeutumiseen liittyvää ohjausta.
Oppilaitoksen opetushenkilöstön tulisi tukea opiskelijaa opintosuunnitelman laatimisessa.
– Henkilökohtaisen opintosuunnitelman kirjaaminen lakiin on myönteistä. Tuki on tarpeen, koska harvalla nuorella on vielä kristallin kirkasta visiota omasta tulevaisuudestaan. Oikein toteutettuna lisääntynyt ohjaus voi vähentää koulupudokkuutta merkittävästi, Elomaa toteaa.
– Tavoite on kannatettava, mutta sen saavuttaminen edellyttää lisäresursseja opintoneuvonnan laadukkaaseen toteuttamiseen. Perussuomalaiset vaativat oppilaanohjaukseen panostamista jo viime syksyn vaihtoehtobudjetissaan. Tuloksellinen oppilaanohjaus voi pienentää yhteiskunnalle opintojen keskeytymisestä aiheutuvia kustannuksia tuntuvasti erityisesti pidemmällä aikavälillä, saavutettavista inhimillisistä hyödyistä puhumattakaan, Savio jatkaa.
Kiusaamiseen puuttuminen aivan liian lepsua
Myös oppilaitosten arjessa jatkuvasti näkyvä häiriökäyttäytyminen on huomioitu lakiluonnoksessa. Perussuomalaiset pitävät tätä oikeansuuntaisena signaalina.
– On tärkeää, että opetuksen järjestäjää velvoitetaan huomioimaan mahdollinen kiusaaminen, väkivalta ja häirintä. Kiusaamiseen puuttuminen on nykyisin aivan liian lepsua ja hataraa. Tämän hetken toimintatavat ovat täysin riittämättömiä, eikä uusi lukiolakikaan ongelmia kokonaan poista. Tarvitaan lisää konkreettisia toimia ongelman ratkaisemiseksi, Elomaa vaatii.
Yhteistyötä elinkeinoelämän kanssa
Uudessa lukiolaissa korostetaan sekä oppilaitosten keskinäistä että lukioiden ja elinkeinoelämän välistä yhteistyötä. Perussuomalaisten mielestä tiivistyvä yhteistoiminta on paikallaan, mutta se tulee tehdä opiskelijoiden tarpeita vastaavalla tavalla.
– Yleissivistävän koulutuksen lisäksi lukioiden on hyvä tarjota opiskelijoille realistisia näkymiä tulevaan työelämään. Oppilaitosten ja elinkeinoelämän välisen yhteistyön edellytykset vaihtelevat rajusti eri puolilla Suomea. Suurissa kaupungeissa yhteistyömahdollisuuksia on tarjolla selvästi pikkupaikkakuntia runsaammin. Kullakin lukiopaikkakunnalla kannattaa keskittyä paikallisten vahvuuksien hyödyntämiseen opiskelijoiden toiveita kuunnellen, Savio toteaa.
Pääsykokeiden tuloksia painotettava myös tulevaisuudessa
Julkisuudessa on jo pitkään käyty keskustelua korkeakoulujen pääsykoejärjestelmän uudistamisesta ja ylioppilaskokeen merkityksen korostamisesta opiskelijavalinnoissa.
Elomaa ja Savio haluavat silti säilyttää pääsykokeet merkittävänä sisäänpääsyväylänä yliopistoihin ja korkeakouluihin.
– Ymmärrämme tavoitteen jatko-opintoihin pääsyn nopeuttamisesta. Jo tällä hetkellä tuoreet ylioppilaat saavat lisäpisteitä pyrkiessään yliopistoihin ja korkeakouluihin, mikä parantaa heidän mahdollisuuksiaan tulla valituksi. Tämä on hyvä asia, mutta uramahdollisuudet eivät saa kuitenkaan kadota heikomman lukiomenestyksen myötä. Monikaan alle parikymppinen ei vielä tiedä, mille alalle haluaisi jatkossa suuntautua, Elomaa ja Savio huomauttavat.
– Jopa opiskelijan perhetausta vaikuttaa opiskelumenestykseen enemmän nuorempana. Pääsykokeet tarjoavat myöhemmälläkin iällä oivan keinon osoittaa kiinnostusta ja motivaatiota opiskelua kohtaan, kansanedustajat toteavat.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Elomaa: Ammatillisen koulutuksen urheilijanuoret jätetty paitsioon

Köyhien perheiden lapset eivät pääse kouluun – vanhempien tulot vaikuttavat taas lasten kouluttautumiseen

Kiusaamispalautteen määrä yllätti kansanedustaja Elomaan: ”Kiusaaminen on saatava loppumaan ja sillä selvä”
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat
Polarisaatio ei enää tarkoita vain poliittisten näkemysten nurkkakuntaistumista. Vastakkainasettelu on entistä juurtuneempaa jo henkiselle tasolle – kyvyttömyyteen kokea empatiaa vastakkaisen poliittisen laidan edustajia kohtaan. Tieteelliset tutkimukset osoittavat, että poliittisten ryhmien edustajien keskuudessa empatia on valikoivaa. Vielä hämmästyttävämpi löydös on se, että tämä empatian puolueellisuus on epäsymmetristä oikeistolaisten ja vasemmistolaisten keskuudessa. Oikeistolaiset osoittivat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan. Tutkimuksen mukaan oikeistolaisilla on siis suotuisammat mielipiteet vasemmistolaisista kuin vasemmistolaisilla oikeistolaisista.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman pitää blogissaan EU:n vaatimusta sukupuolettomista ammattinimikkeistä järjettömänä. Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee Rydmanin mielestä maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa, mutta suomen kielestä tällainen sensurointiyritys tekee köyhemmän, historiattomamman ja vähemmän ilmaisuvoimaisen.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Aittakumpu: Elokapina tarvitsee putkaakin enemmän lakkauttamista
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu vaatii rikollisjärjestöksi kutsumansa Elokapinan pikaista lakkauttamista. Myös Elokapinaa rahoittavan Elonvaalijat ry:n toiminta on Aittakummun mielestä kiellettävä.