Eduskunnan torstain kyselytunnilla keskusteltiin muun muassa maahanmuuton vaikutuksesta köyhyyden lisääntymiseen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Anne Rintamäki muistutti pitämässään puheenvuorossa, että Marinin-Saarikon hallituksen päätös helpottaa kansainvälisten opiskelijoiden ja heidän perheenjäsentensä pääsyä Suomeen viime vaalikaudella on lisännyt köyhien määrää Suomessa.
– Edellinen vasemmistohallitus halusi maahan ulkomaalaisia opiskelijoita, mutta tosiasiassa se loi tällä päätöksellä maahan uuden köyhälistön, joka kasvattaa tällä hetkellä lähinnä leipäjonoja.
Nykyhallituksen syyttäminen vaatii pokkaa
Perussuomalaiset toteaa, että opposition kritiikki siitä, että hallitus olisi lisännyt suomalaisten köyhyyttä on tekopyhää ja perusteetonta. Oppositio pyrkii ulostuloillaan häivyttämään omaa vastuutaan tilanteen todellisesta syntymisestä.
– Nyt tämän päätöksen tehneillä puolueilla on pokkaa syyttää nykyhallitusta köyhyyden lisääntymisestä, vaikka ovat itse syyllisiä tilanteeseen, Rintamäki painotti.
Rintamäki huomautti, että hallitus on lukuisilla täsmätoimilla pyrkinyt korjaamaan edellisen hallituksen tekemiä virheitä.
– Hallitus päätti viime vuoden lopulla, että kansainvälisten opiskelijoiden toimeentuloedellytyksiä tullaan selkeyttämään, kielitaitovaatimusta kiristämään ja perheenyhdistämiselle asetetaan odotusaika.
Hallitus on tehnyt lukuisia toimia Suomen taloudelle ja yhteiskunnalle haitallisen maahanmuuton vähentämiseksi. Ulkomaalaisten opiskelijoiden maahantulon kiristykset on tarkoitus antaa eduskunnalle kesän jälkeen.