

Outokumpulainen Sanna Antikainen hakee jatkokautta kansanedustajana. / PS ARKISTO
Perussuomalaisten Pohjois-Karjalan piiri nimesi ensimmäiset eduskuntavaaliehdokkaat
Perussuomalaisten Pohjois-Karjalan piiri vahvisti sunnuntaina kolme ensimmäistä eduskuntavaaliehdokasta vuoden 2027 vaaleihin.
Valinnat tehtiin paikallisyhdistysten esitysten pohjalta sunnuntaina 22.2.2026 järjestetyssä piirihallituksen kokouksessa. Eduskuntavaaliehdokkaiksi valittiin istuva kansanedustaja Sanna Antikainen Outokummusta, Asseri Kinnunen Joensuusta ja Henry Määttä Nurmeksesta.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Henry Määttä Pohjois-Karjalan piiri eduskuntavaalit 2027 Asseri Kinnunen Sanna Antikainen Eduskuntavaaliehdokkaat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Varsinais-Suomi julkisti seitsemän ensimmäistä eduskuntavaaliehdokasta: ”Kun pelossa eläminen loppuu, silloin talous lähtee kasvuun”
Varsinais-Suomen piirihallitus nimesi ensimmäiset seitsemä eduskuntavaaliehdokasta kevään 2027 eduskuntavaaleihin. Mukana on niin vanhoja konkareita kuin uusiakin ehdokkaita ympäri Varsinais-Suomea.

Purra johtaa Uudenmaan PS-joukkueen vaalikentille – Piisinen ja Koponen hakevat jatkokautta
Uudenmaan Perussuomalaiset on julkistanut ensimmäiset eduskuntavaaliehdokkaansa. Ehdokaslistalla on puolueen puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra, joka piti henkeä nostattavan puheen Uudenmaan Perussuomalaisten tilaisuudessa lauantaina Espoossa.

Pirkanmaan Perussuomalaiset rakentaa vaalivoittoa kokeneella ehdokasryhmällä
Pirkanmaan Perussuomalaiset ry nimesi ensimmäiset kuusi eduskuntavaaliehdokasta kevään 2027 eduskuntavaaleihin. Listan ehdokkaat ovat neljältä eri paikkakunnalta.

Purra: Perussuomalaiset tavoittelee pääministeripuolueen asemaa eduskuntavaaleissa 2027
Puheenjohtaja Riikka Purra avasi tänään perussuomalaisten suunnitelmia tulevissa eduskuntavaaleissa.
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajien haaliminen työvoimapulaan johti 300 suomalaisen potkuihin – Lehtinen: ”Pakko kysyä, mikä järki tällaisessa toiminnassa on?”
Attendo irtisanoi 300 suomalaista hoitajaa haalittuaan työvoimaa ulkomailta. - Suomessa on koko ajan pyritty ratkaisemaan ongelmia lisäämällä maahanmuuttoa. Tulos näkyy nyt karulla tapaa niin suomalaisten työntekijöiden kuin hoidettavien arjessa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen.

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?
Helsingin uimahalleissa on viime aikoina havaittu tapauksia, joissa sinivalkoista, niin sanottua käyttöoikeusranneketta on käytetty uima-asun pitämiseen pesutiloissa ja saunassa uskonnollisin perustein – vaikka Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton ohjeistus rajaa rannekkeen myöntämisen niille henkilöille, joilla on terveydellisistä syistä tarve peittää kehoa uimahallissa.

Antikainen: Naisille oma taksi – suora seuraus haittamaahanmuutosta
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan pelkästään naisille suunnatun taksipalvelun perustaminen on vakava hälytysmerkki. Kun kuljettajien seksuaalirikokset ovat taannoisen taksiuudistuksen jälkeen moninkertaistuneet ja tekijöissä korostuvat ulkomaalaistaustaiset miehet, on uskallettava tunnustaa, mistä ilmiössä on kyse.

Kolumni: Hyvinvointi lähti lapasesta eikä palaa entiselleen
Hyvinvointivaltiollamme ei ole edellytyksiä jatkaa entisellään. Suomi käyttää eniten rahaa Euroopassa ns. hyvinvointiin, muutkin menot ovat kasvussa ja talouskasvu on Venäjän kainalossa surkeaa. On karsittava valtion menoja ja purettava etuoikeuksia, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Miljardöörin mukaan Britanniasta on tullut siirtomaa – maahanmuutto maksaa liikaa ja ajaa saarivaltakunnan talousahdinkoon
Miljardööri ja Manchester Unitedin omistaja sanoo maahanmuuton maksavan liikaa ja se ajaa saarivaltakunnan talousahdinkoon. - Britannia on korkean verotuksen, korkean maahanmuuton ja korkean rikollisuuden maa, Jim Ratcliffe lataa. Työväenpuoluetta edustavan pääministerin mukaan miljardöörin kommentit ovat loukkaavia ja vääriä.















