
Pirkanmaan Perussuomalaiset rakentaa vaalivoittoa kokeneella ehdokasryhmällä
Pirkanmaan Perussuomalaiset ry nimesi ensimmäiset kuusi eduskuntavaaliehdokasta kevään 2027 eduskuntavaaleihin. Listan ehdokkaat ovat neljältä eri paikkakunnalta.

Ministeri Ville Tavio on jälleen ehdolla eduskuntavaaleissa. / PS ARKISTO
Varsinais-Suomen piirihallitus nimesi ensimmäiset seitsemä eduskuntavaaliehdokasta kevään 2027 eduskuntavaaleihin. Mukana on niin vanhoja konkareita kuin uusiakin ehdokkaita ympäri Varsinais-Suomea.
Varsinais-Suomessa perussuomalaisilta on monesti kysytty, koska se talous lähtee kasvuun. Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piirin puheenjohtaja Jyrki Åland kertoo talouskasvun alkavan heti, kun pelossa eläminen loppuu.
– Koko Suomen yhteiskuntaa on ravistellut pitkään jatkunut taantuma ja jakovaran loppuminen jo aikaa sitten. Me maailman onnellisempana kansana vellomme omassa melankoliassamme ja odotamme, että joku nostaisi meidät ylös. Se ”joku” olemme me itse eikä kukaan muu. Sinun pitää vain olla rohkea suomalainen ja uskaltaa elää, Åland sanoo.
– Meillä on luottamusta siihen, että huominen voi olla parempi, ja se on, jos me niin itse päätämme. Huomisen tulevaisuus rakentuu tämän päivän päätöksille.
Varsinais-Suomen Perussuomalaisten listalla on yksi ministeri ja yksi kansanedustaja: Ville Tavio (lakimies ja ministeri Naantalista), Mikko Lundén (kauppias ja kansanedustaja Salosta), Juha Anttila (vanhempi konstaapeli Turusta), Satu Söderström (toiminnanjohtaja ja yrittäjä Kemiönsaaresta), Sini Laine (sairaanhoitaja Raisiosta), Toni Kaijanen (rakennusinsinööri ja projektipäällikkö Kaarinasta) ja Mikko Taavitsainen (yksikönjohtaja Nousiaisista).
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piiri tulee täydentämään ehdokaslistaa vielä lisää kevään aikana.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Pirkanmaan Perussuomalaiset ry nimesi ensimmäiset kuusi eduskuntavaaliehdokasta kevään 2027 eduskuntavaaleihin. Listan ehdokkaat ovat neljältä eri paikkakunnalta.

Turun kaupunginhallitus päätti raitiotieyhtiön lisärahoituksesta kahdella miljoonalla eurolla varsin köykäisin perustein. Lisälistalle ilmestyi yllättäen esitys, joka perusteli lisärahoitustarvetta venyneellä päätösaikataululla. Hanketta kritisoivat perussuomalaiset pitävät rahankäyttöä raitiotiehankkeen ympärillä leväperäisenä.

Uudenmaan Perussuomalaiset on julkistanut ensimmäiset eduskuntavaaliehdokkaansa. Ehdokaslistalla on puolueen puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra, joka piti henkeä nostattavan puheen Uudenmaan Perussuomalaisten tilaisuudessa lauantaina Espoossa.

Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Tytti Tuppuraista siitä, että tämä hänen mukaansa yritti laajentaa demariryhmän kiusaamiskulttuurin koko eduskuntaa koskevaksi. Antikainen moittii myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania tämän hiljaisuudesta ja katsoo, että tapaus paljastaa vakavia johtamisongelmia oppositiopuolueen sisällä.

Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen on yllättynyt siitä, että oleminen samassa hallituksessa perussuomalaisten kanssa vaikuttaa Iltalehden kyselyn perusteella olevan keskustalaisille vastenmielinen ajatus. Mieluisimmaksi hallituskumppanikseen keskusta ilmoittaa sosiaalidemokraatit.

Perussuomalaisten kansanedustaja ja talousvaliokunnan puheenjohtaja Vilhelm Junnila lyttää keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkosen puuttumisen jätteenpolttoon. Kaikkonen kritisoi tuontijätettä, vaikka sitä käytetään kotimaisen kaukolämmön ja sähkön tuotannossa. Junnilan mukaan Kaikkonen ei ymmärrä avauksensa vaikutuksia tavalliselle kansalaiselle.

Saarivaltakunnan sähköautojen ja ladattavien hybridien omistajat joutuvat tulevaisuudessa maksamaan ajoneuvoveroa ajettujen kilometrien perusteella. Britannian hallitus perustelee uudistusta verotulojen turvaamisella, koska polttoaineveron tuotto vähenee sähköautojen yleistyessä. Uusi järjestelmä on parhaillaan lausuntokierroksella ja sen on määrä tulla voimaan keväällä 2028.

Politiikka on periaatteessa yhteisten ja oman viiteryhmän asioiden ajamista. Kun valtakunta on taloudellisestikin kriisissä, näkökulma voisi perustellusti olla laajempi. Suomen keskusta yrittää pikkupolitikoinnilla pelastaa ydinalueidensa lukioita ja ääniä mutta ajaa samalla valtakuntaa yhä syvemmälle suohon.
Viikon suosituimmat

Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Opetus- ja kulttuuriministeriön nuorisojärjestöille jakamat tuet paljastavat yli kymmenen vuotta kestäneen rakenteellisen epäsuhdan, jolla pönkitetään vanhojen valtapuolueiden asemaa Suomessa.

Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne lupaa taksialalle kauan kaivattua kunnianpalautusta. Pahamaineinen Bernerin taksiuudistus romutti arvostetun toimialan, mutta nyt sen tilalle tulee tiukempi koulutus, valvonta ja vihreät rekisterikilvet.

Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii sosiaaliturvaministeri Karoliina Partasta (kok.) jatkamaan ulkomaalaisten sosiaaliturvan ehtojen kiristämistä. Antikainen on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen sosiaaliturvaministerin vastattavaksi.

AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä. Molemmat saivat ennakkotuloksen perusteella huomattavasti enemmän ääniä kuin edellisvaaleissa. Liittokansleripuolueelle CDU:lle tuli kummassakin vaalissa historiallinen tappio.

Iltalehti kertoo Kelan tuoreiden tilastojen perusteella hurjia tietoja perustoimeentulon saajista. Vieraskielisten osuus tuensaajista on noussut 37,6 prosenttiin. Pääkaupunkiseudulla yliedustus on vielä selvästi voimakkaampaa: Espoossa ja Vantaalla yli 60 prosenttia tuensaajista on vieraskielisiä, vaikka heidän osuutensa väestöstä on alle 30 prosenttia.

Valtiovarainministeri Riikka Purra moittii Oulun seudun lehteä Kalevaa valheellisista väitteistä perussuomalaisten vaalilupauksista. Purra sanoo, että lehti toistaa keskustan levittämää tarinaa euron bensasta, jota perussuomalaiset eivät ole koskaan luvanneet.

Ulkomaalaisten vankien määrä on kasvanut 76 prosenttia kymmenessä vuodessa, kertoo oikeusministeriö. Ulkomaalaisten vankien määrän kasvu selittää koko vankimäärän kasvusta jopa neljä viidesosaa. Suomen 3 900 vangista nyt 950 eli joka neljäs on ulkomaalainen.

Kokoomus ja RKP ovat hallituksessa tyrmänneet uudistuksen, jolla opetus- ja kulttuuriministeriö ministeri Mika Poutalan johdolla olisi muuttanut nuorisojärjestöille maksettavaa tukea oikeudenmukaisemmaksi. Nykyinen aikansa elänyt järjestelmä suosii pitkän historian omaavia järjestöjä valtavilla tukisummilla, vaikka niiden jäsenmäärä ja toiminnan taso eivät enää vastaisi tuen tasoa.

Lue lisää

Lue lisää

Lue lisää