Isänpäivän aikaan haluan nostaa esiin eroperheiden lasten oikeuden isäänsä ja molempien vanhempiensa läsnäoloon. Vanhempien ero ei saa tarkoittaa sitä, että lapsi menettää yhteyden toiseen vanhempaansa. Lapsella on oikeus rakastaa ja tavata kumpaakin vanhempaansa ilman syyllistämistä tai painostusta, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman.
Lasta ei saa käyttää riitojen välineenä
Strandman muistuttaa, että lapsen etu on asetettava vanhempien välisten ristiriitojen edelle.
– Lasta ei saa käyttää vanhempien riitojen välineenä. Lapsella on oikeus isäänsä ja äitiinsä. Vanhempien erimielisyydet eivät saa viedä lapselta mahdollisuutta turvalliseen ja läheiseen suhteeseen kumpaankin vanhempaansa. Liian usein yhteydenpito etävanhempaan katkeaa, ja monissa tilanteissa kyseessä on isä.
Laki velvoittaa vanhempia
Laki lapsen huollosta ja tapaamisoikeudesta velvoittaa kumpaakin vanhempaa myötävaikuttamaan tapaamisoikeuden toteutumiseen. Myös lähivanhemman vastuuta on korostettava käytännössä. Tapaamisten toteutuminen ei saa jäädä pelkästään etävanhemman aktiivisuuden varaan.
– Vieraannuttamiseen ja tapaamisten estämiseen on puututtava nykyistä tehokkaammin. Lähivanhemmalla tulee olla selkeä vastuu siitä, että lapsen yhteys toiseen vanhempaan säilyy ja sovitut tapaamiset toteutuvat. Samalla on aina arvioitava lapsen turvallisuus ja etu, Strandman painottaa.
Aikuisten kannettava vastuunsa
Strandman nostaa esiin myös lastensuojelun ja perhepalveluiden roolin. Erotilanteissa tarvitaan varhaista tukea, puolueetonta tilanteen arviointia ja toimivia keinoja ratkaista huoltoa, asumista ja tapaamisoikeutta koskevia erimielisyyksiä. Lapsen tilanne ja oma mielipide on selvitettävä hänen ikänsä ja kehitystasonsa mukaisesti. Lastensuojelun tulee tunnistaa myös tilanteet, joissa lapsen suhdetta toiseen vanhempaan pyritään perusteettomasti heikentämään.
– Ero on perheelle vaikea ja tunteita herättävä tilanne. Aikuisten on kuitenkin kannettava vastuunsa. Lapsen ei kuulu valita puolia eikä kantaa vanhempiensa riitojen seurauksia. Tarvitsemme nykyistä sujuvammat ja vaikuttavammat menettelyt, jotta lapsen etu toteutuu myös silloin, kun vanhemmat eivät pääse sopuun. Lastensuojelun viranomaisten on nähtävä ja huomioitava kokonaistilanne ja löydettävä ratkaisuja lapsen edun mukaisesti.
Isänpäiväjuhla Tampereella
Lastensuojelujärjestö Isät lasten asialla ry järjestää isänpäivänä kohtaamispaikan isille, joiden lapset eivät pääse viettämään sitä heidän kanssaan tai joille kukaan ei järjestä juhlaa. Tarjolla on vertaistukea, kakkukahvit ja jokaiselle isälle lasten askartelema isänpäiväkortti.
Missä: Vertaiskeskus, Mustanlahdenkatu 19, Tampere
Milloin: Sunnuntaina 8.11.2026 klo 12–14