

MATTI MATIKAINEN
Perusteltoilla kävi kunnon kuhina: ”Perussuomalaiset osaavat keskustella ja tehdä asioita järjellä. Nyt pelataan liikaa tunteilla”
– Näytämme huomenna vielä kerran, että gallupit ovat väärässä, ulkoministeri Timo Soini sanoi tänään Helsingin Jakomäen ostoskeskuksen vaalitilaisuudessa.
Perussuomalaisten teltalla Jakomäessä oli runsaasti väkeä kuuntelemassa ehdokkaiden ajatuksia.
– Tämä on kuudes tapahtuma tänään, johon osallistun. Kyllä sen tuolla kentällä näkee, että perussuomalaisilla on vielä runsaasti kannattajia. Olemme riippumaton puolue, joka jakaa uusia näkemyksiä ja uskaltaa tehdä päätöksiä. Siksi meitä kannattaa äänestää, perussuomalaisten puheenjohtaja, ulkoministeri Timo Soini sanoi.
Huolehditaan ensisijaisesti suomalaisista
Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mari Rantanen sai Niki-koiran kainaloonsa kuvaa varten. Rantasen mielestä perussuomalaisia kannattaa äänestää sen takia, koska puolue vastavoima nykyiselle ideologialle.
– Nyt kaivataan faktoja, ja perussuomalaiset osaavat tuoda ne oikealla tavalla esille. Ensisijaisesti meidän täytyy huolehtia suomalaisista – erityisesti vanhuksista.
Rantanen myös sanoo, että perussuomalaiset ovat tavallisia ihmisiä, ja tuovat sen takia tavallisten ihmisten äänen valtuustoon kaikista tehokkaimmin. Keskeisiä teemoja valtuustossa on monia.
– Omaishoito on minulle läheinen asia, mutta olen huomannut, että nyt kansalaisia huolestuttaa erityisesti turvallisuus, Rantanen toteaa.
Heikoimmat otettava huomioon
Turvallisuus on Soinin puheessa keskeinen teema. Perjantai-aamuna tehdyt, Syyriaan kohdistuneet ohjusiskut ja Ruotsin iltapäivän terroriteko antoivat ulkoministerille paljon miettimisen aihetta.
– Kaikki terroristi-iskut ovat ehdottoman tuomittavia. Järkevä ulko- ja turvallisuuspolitiikka ovat tietenkin avainasemassa, mutta kun otamme yhteiskunnassa huomioon myös ne heikoimmat, takaamme turvallisemman tulevaisuuden.
Terroritekoja ennaltaehkäistävä
Puolustusministeri Jussi Niinistö on samaa mieltä. Ruotsin terrori-isku on pelottanut suomalaisia.
– On klisee sanoa, että pelon tunteelle ei voi antaa valtaa, mutta näin se vain on. Emme voi jäädä vain katsomaan mitä seuraavaksi tapahtuu.
Niinistön mukaan oikea tapa reagoida terrorismiin on saada tiedustelulainsäädäntöä koskevat muutosehdotukset päätökseen.
– Yksittäisiä terroristitekoja on vaikea ennaltaehkäistä, mutta jos poliisilla olisi enemmän oikeutta toimia tiedustelutehtävissä, myös ennakointi olisi helpompaa, Niinistö toteaa.
Haittamaahanmuuttoon puututtava
Muut perussuomalaisten ehdokkaat mainitsevat turvallisuuden tärkeyden, mutta paikallisetkin asiat saavat huomiota. Raimo Mattson haluaa jatkaa Malmin lentokentän ilmailumahdollisuuksia ja säilyttää Keskuspuiston.
Maahanmuuttoon liittyviin ongelmiin Mattson haluaisi myös keskittyä.
– Niin sanottuun haittamaahanmuuttoon on puututtava. Tarvitsemme maahanmuuttoa, mutta emme heitä, jotka eivät ole hyväksi Suomelle.
Realismia ja oikeita tekoja
Juhani Stranden taas toteaa, että perussuomalaiset osaavat keskustella ja tehdä asioita järjellä. Nyt pelataan liikaa tunteilla.
– Tarvitsemme realismia ja oikeita tekoja. Oma sukulaiseni oli viisi päivää syömättä, koska vanhustenhoito ei toimi. Ei tässä näin pitäisi käydä, Stranden sanoo.
VERA MIETTINEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalainen Helsinki: Lintukodon viimeiset hetket – Suomi-neito on vakavasti uhattuna

Joka iikka torille – vaalit ratkaistaan nyt! Makoisaa makkaraa käristävä puoluesihteeri Slunga-Poutsalo näyttää mallia Lohjalla

Soini: Käytä äänioikeutta – ”että Suomi voi kehittyä ja pysyä turvassa”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Mitä ihmettä? Ilta-Sanomat söhelsi arkivapaita koskevan uutisensa, ja pian ministerille toivotettiin kuolemaa

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta
Suomen Akatemian myöntämä yli 750 000 euron rahoitus Helsingin yliopiston tutkimukselle "Intiimi manikyyri: femininisoitu työ, (itse-)hoiva ja rodullistetut kohtaamiset kynsistudioissa" on hämmentänyt sosiaalisessa mediassa. Keskustelijat ovat ilmaisseet epäuskoaan julkista rahankäyttöä ja tiedepolitiikkaa kohtaan. Päivystävät kriitikoiden kriitikot kuten ekonomisti Heikki Pursiainen puolestaan piikittelivät muita keskustelijoita kuten Wille Rydmania jopa henkilökohtaisuuksiin asti. Pursiainen puhui kohututkimuksesta ylistävämpään sävyyn. Suomen Akatemian erikoiset rahoituspäätökset hämmentävät ihmisiä vuodesta toiseen. Ilmiö liittyy laajempaan keskusteluun tieteen politisoitumisesta ja tiederahoituksen kanavoitumisesta ideologisesti värittyneisiin hankkeisiin.