Portugalin valtiovarainministeri on eronnut

02.07.2013 |09:43

Portugalin hallituksen nettisivujen tiedotteen mukaan maan talousministeri Vítor Gaspar on eronnut. Poliittisesti kokemattoman ekonomistin tilalle on maan pääministeri Pedro Passos Coelho nimennyt valtiovarainministeri Maria Luís Albuquerquen.

Gaspar toimi ennen ministeriyttään mm. Euroopan komissiollekin neuvonantajana toimineen ajatushautomon johtajana. Hän on toiminut myös EKP:ssä tutkimusjohtajana vuosina 1998-2004.

Aiempi talousministeri Miguel Beleza kommentoi Gasparin eroa muodoin ”hyvin epätoivottu yllätys”, ja ”suuri menetys koko maalle.”

Analyytikko Nicolau Santos puolestaan kertoi, että Albuquerquen nimitys oli pääministeriltä ”epätoivoinen teko”, koska Albuquerque ”ei ollut riittävästi valmistautunut tähän pestiin.”

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
4.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21
7.
Suomen uutiset logo

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa

03.07.2025 |16:15
10.
Suomen uutiset logo

Jussi Halla-aho Suomen ja Venäjän suhteista: Mille pohjalle valtioiden suhteita voidaan rakentaa, jos sopimukset ja omat sitoumukset eivät merkitse venäläisille mitään?

01.07.2025 |09:59

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää