

PS: Enemmistö jänisti pakkoruotsiäänestyksessä
Perussuomalaisten keskeinen tavoite, ruotsin kielen opiskelun vapaaehtoisuus nytkähti perjantaina pikkuisen eteenpäin eduskunnan äänestyksessä. Näin kävi siitäkin huolimatta, että puolueen kannattama kansalaisaloite ruotsin kielen valinnaisuudesta kaikilla kouluasteilla kaatui äänestyksessä.
Kansalaisaloite kaatui äänin 134 kyllä, 48 ei, yksi tyhjä ja poissa 16.
Luvut tarkoittavat, että ruotsin valinnaisuutta puolsi perussuomalaisten lisäksi vain toistakymmentä muiden puolueiden edustajaa.
Asia etenee
ensi vaalikaudella
Perussuomalaisten asiaa edisti lopulta kokoomuksen Pauli Kiurun lausumaesitys, jossa edellytettiin, että tehdään selvitys siitä, voidaanko ruotsin opiskelun valinnaisuutta kokeilla jollakin alueella.
Kiurun lausumaehdotus hyväksyttiin äänin 93-89, pois 17. Tämä tulkittiin perussuomalaisten joukossa voitoksi.
– Oli hyvä, että Kiurun lausumaehdotus meni läpi ja kokeilulle annetaan mahdollisuus. Ehdotus edellyttää, että asiasta tehdään selvitys – ja varmaan moni kunta haluaa kokeiluun mukaan. Ja varmasti opiskelijatkin katsovat ilolla, että heidänkin näkemykset on huomioitu. Vaikka aloite hylättiin, sitä ei tyrmätty, Arja Juvonen arvioi.
Sivistysvaliokunnan perussuomalainen jäsen Ritva ”Kike” Elomaa sanoi tienneensä suunnilleen heidät, jotka äänestävät kansalaisaloitteen puolesta. Alkuperäisen äänestyksen kaatuminen ei siis yllättänyt.
– Mehän kannatimme ruotsin vapaaehtoisuuden kokeilua sivistysvaliokunnassa ja hävisimme siinä äänin 9-8. Kansalaisaloitetta taas kannatimme vain me ja tyhjää äänestivät kokoomuksen Pauli Kiuru ja Sanna Lauslahti. Mutta Kiurun lausumaehdotus oli hyvä askel, joka vei meitä edes vähän eteenpäin, Elomaa aprikoi.
”Pelokkaita vellihousuja”
Vaikka kansalaisaloite kaatui melko odotetuin luvuin, toivottiin periaatteessa paljon parempaakin tulosta. Vuoden 2011 vaalikoneissa kansanedustajaehdokkaat ilmoittivat varsin laajasti kannattavansa ruotsin kielen vapaaehtoisuutta: kannattajia saattoi olla jopa yli puolet.
– Muut edustajat ovat niin pelkureita että tuuli vie heitä yhtenään. Ensin ollaan vaalikoneessa samaa mieltä, mutta tosi paikan edessä käännetään takkia surutta. Vellihousuja, Teuvo Hakkarainen (ps.) moitti.
Mika Niikko (ps.) sanoi uskoneensa, että suurempi osuus edustajista olisi pitänyt kiinni lupauksistaan, mutta rohkeus ei riittänyt.
– Mutta Kiurun lausumaehdotuksen läpimeno oli hyvä askel eteenpäin, että kokeilu saadaan aikaan: pyörä lähti nyt pyörimään, eikä sitä pysäytä mikään – meni kymmenen vuotta tai enemmän, Niikko iloitsi.
Ainoa järkähtämätön
oli perussuomalaiset
Myös Pentti Kettunen (ps.) pohti vaalikonevastauksia. Moni edustaja äänesti taas tosipaikan tullen toisin.
– Tämäkin äänestys osoitti sen, että ainut puolue, joka pysyi linjallaan, oli perussuomalaiset, Kettunen korosti.
Hän kehui Kiurun esitystä siitä, että se antaa aikanaan esimerkiksi Itä- ja Kaakkois-Suomen koululaisille mahdollisuuden valita halutessaan venäjän kielen ruotsin sijasta.
– Niin etteivät koululaiset rasittuisi liikaa, Kettunen perusteli.
Vaalit vaikuttavat
Kuinka nyt kävi näin, että kokoomus, joka yleensä kannattaa pakkoruotsia Alexander Stubbin (kok.) johdolla, auttoi näin perussuomalaisia?
– Vaalit ovat edessä, se selittää, Kettunen myhäili eduskunnan kahviossa.
Perussuomalaisten kanssa kansalaisaloitetta puolusti 15 muiden puolueiden kansanedustajaa: Muutos 2011:n James Hirvisaari, keskustan Sirkka-Liisa Anttila, Timo Kalli, Anne Kalmari, Mirja Vehkaperä, Ari Torniainen, Markku Rossi ja Eero Reijonen sekä kokoomuksen Kalle Jokinen, vasenryhmän Markus Mustajärvi, vihreiden Osmo Soininvaara sekä SDP:n Mikael Jungner, Merja Kuusisto, Suna Kymäläinen ja vasemmistoliiton Jari Myllykoski. Tyhjää äänesti keskustan Mikko Alatalo.
”Kun ei ole ehdolla,
voi olla rehellinen”
Kokoomuksen Sinuhe Wallinheimo kertoi torstain keskustelussa pohtivansa vielä äänestämistään, mutta ei kuitenkaan puoltanut aloitetta.
Kaj Turunen (ps.) arvioi Jungnerin ja Soininvaaran esitystä, että hehän luopuvat molemmat edustajuudesta tänä keväänä.
– Kun ei ole enää ehdolla vaaleissa, voi olla rehellinen, Turunen kommentoi.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Yleisradio starttasi pride-aktivismin – ja samalla politikoi murrosikää lykkäävien, kyseenalaisten hormonihoitojen aloittamista lapsille ja nuorille
Yleisradion Pride-myötäily näyttäytyy ongelmallisena, koska Yle on julkinen organisaatio, jonka toiminnan kulujen maksamiseen osallistuvat myös ne kansalaiset, jotka eivät koe omakseen Pride-liikkeen poliittisia hankkeita esimerkiksi alaikäisten hormonihoidoista tai ”kolmannesta sukupuolesta”.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit
Professori Gad Saad analysoi Bulletin-julkaisulle antamassaan haastattelussa pian julkaistavan kirjansa "Suicidal Empathy" aiheita sekä yhteiskunnan irrationaalisia eli loogisen ajattelun vastaisia uskomuksia niin sanottujen ”loisideoiden” kautta. Hän kritisoi voimakkaasti woke-ideologiaa, Greta Thunbergin asemaa länsimaisessa yhteiskunnassa sekä vasemmistolaisten ja islamistien liittoutumista.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.