
PS tyrmäisi EU:n elpymisrahaston: Suuri takauskanta on riski valtiontaloudelle
Eduskunnan EU-asioista huolehtiva suuren valiokunnan perussuomalaiset kansanedustajat kritisoivat Suomen yhteisvastuiden kasvattamista EU-sääntöjen vastaisilla mekanismeilla. Vastuut ovat jo tätä nykyä yli 60 miljardin euron suuruisia. Elpymisrahastosta lisävastuita tulisi lähes 13 miljardin euron verran, jos jokin jäsenmaa ei suoriutuisi veloistaan.
Perussuomalaisten kansanedustajien mielestä näin merkittävä rahasto vaatii jo EU:n perussopimuksen muuttamista, sillä komissiolla ei ole lupaa nostaa velkaa jäsenmaidensa nimissä.
EU:n ehdotus 750 miljardin euron elpymispakettiin tulisi kaataa muistakin syistä. Varojen jakotapa ei heijastu suoraan koronarajoitusten aiheuttamien talousvaikeuksien helpottamiseen. Rahaa on siirtymässä jo muutoinkin yli varojensa eläviin Etelä-Euroopan maihin.
Takausvastuut voivat langeta nopeasti
PS-edustajat ovat huolissaan Suomen valtiontalouden tilasta erityisesti siinä vaiheessa, jos takausvastuut lankeavat maksuun nopeasti ja laajamittaisesti.
– Suuri takauskanta on riski valtiontaloudelle, edustajat kirjoittavat eriävässä mielipiteessään.
Suomen mahdollisuudet hoitaa perustuslain mukaisista tehtävistään vaarantuisi kiistatta uusien lisävastuiden myötä.
Maksuosuus voi nousta entisestään
EU:n ajatuksena on, että elpymisrahaston lainoja maksettaisiin takaisin vuosina 2028-2058. Tuona aikana maksuosuudet voivat muuttua suoraan verrannollisesti tuon ajan talouskasvun mukaan.
Perussuomalaiset kirjoittavat, että perustuslakivaliokunta on edellyttänyt vastuiden yksiselitteistä määrää.
Perussuomalaiset kokevat myös ongelmalliseksi, jos komissio runnoo elpymisrahastonsa läpi määräenemmistöpäätöksellä siten, ettei läpimenoon olisi Suomen suostumusta.
– 30 vuoden takaisinmaksuaikana Suomen budjettivalta rajoittuisi. Yhtä lailla suvereniteettimme on vaarassa, jos komissiolle myönnetään verotusoikeuksia esimerkiksi erilaisten ympäristö- ja digiverojen muodossa.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

Unkarin vaalit puhuttavat ympäri maailmaa – onko Orbánin aika ohi?
Tisza-puolueen johtaja Péter Magyar nousi suuresta tuntemattomuudesta Euroopan politiikan polttopisteeseen kahdessa vuodessa. Tänään unkarilaiset äänestävät, onko Tiszasta Viktor Orbánin Fidesz-puolueen haastajaksi.

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Helsingin yliopiston katsaus: Ulkomaalaistaustaisten osuus raiskausrikoksista on 32 prosenttia
Helsingin yliopiston katsauksen mukaan seksuaalirikosten määrä on noussut ja korkeimmat tasot näkyvät Saharan eteläpuolisista maista kotoisin olevilla afrikkalaistaustaisilla sekä länsiaasialaistaustaisilla 18–29-vuotiailla miehillä.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.

Tynkkynen äimistyi median rimanalituksesta: Nyt TikTokin kommenttikenttä kelpaa poliittiseksi analyysiksi – mutta miksi vasemmiston hiusvärillä ei ole väliä?
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on äimistynyt suomalaisen median tuoreesta rimanalituksesta, jonka mukaan poliittisen kannan voi arvioida hiusvärin perusteella. Tynkkynen katsoo, että media on nyt onnistunut alittamaan riman tavalla, joka tuntuu jo parodialta.

Rydman kyselytunnilla: Leipäjonot täyttyvät ulkomaalaisista opiskelijahuijauksen uhreista – kiitos edellisen hallituksen
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman totesi eduskunnan kyselytunnilla, että tämän päivän Suomessa leipäjonot täyttyvät ulkomaalaistaustaisista opiskelijoista, jotka on houkuteltu Suomeen täysin epärealistisilla odotuksilla. Kiitos tästä kuuluu täysin edelliselle hallitukselle, joka mahdollisti tämän opiskelijahuijauksen.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu vaatii itärajan avaamista – Seppänen: Yhdenvertaisuusvaltuutetun maahanmuuttolinja on todellisuudesta irtautunut
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on ehdottanut itärajan avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevien turvapaikanhakijoiden oikeus hakea turvapaikkaa ei vaarantuisi. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää yhdenvertaisuusvaltuutetun maahanmuuttoa koskevaa linjaa todellisuudesta irtautuneena.















