
PS:lle mitattiin Hämeessä lähes 16 prosentin kannatus
Hämeen Sanomien tänään julkaisema kannatusmittaus arvioi perussuomalaisille 15,7 prosentin kannatusta. Tulos tarkoittaisi vaalipäivänä toteutuessaan kahta kansanedustajaa. Lehden arvion mukaan kolmaskin paikka on mahdollisuuksien rajoissa. Tulos on rohkaiseva, vaikka eduskuntavaalien 2015 tulokseen on (19,5 prosenttia) vielä jonkin verran matkaa.
PS on mitatuista puolueista kolmanneksi suosituin. Mittauksen kärjessä on SDP 26 prosentin kannatusarviolla, ja kakkosena on kokoomus 21,6 prosentissa. Keskusta kyntää alamaissa. Kannatus on pudonnut vuoden 2015 vaalien 17,8 prosentista 12,1 prosenttiin.
Vuonna 2015 perussuomalaisten riveistä Hämeestä eduskuntaan ponnistivat Jari Ronkainen, Rami Lehto ja Anne Louhelainen. Varasijalle ylsi tuolloin Lulu Ranne.
Anne Louhelaisen luopumispäätös
Kansanedustaja Anne Louhelainen loikkasi 2017 sinisiin. Siirto oli tunnetulla tavalla vähemmän menestyksekäs.
Kannatusmittauksen mukaan Hämeessä riemastutaan sinisestä tulevaisuudesta 0,6 prosenttiyksikön suuruisesti. Louhelainen ilmoittikin Uuden Suomen blogissaan jättävänsä kevään 2019 vaalit väliin.
Matemaattisen tarkastelun perusteella päätös on rationaalinen, ja säästää Louhelaisen perusteelliselta nöyryytykseltä. Konkretisoidaan asiaa seuraavalla karkealla laskelmalla.
Eduskuntavaaleissa 2015 Hämeessä äänesti noin 200 000 henkilöä. Läpipääsyyn vaadittiin tuolloin – kuten myöskin 2019 noin 12 000 suuruista vertauslukua. Vertausluku tarkoittaa puolueen ehdokkaiden yhteensä saamien äänten perusteella laskettavaa lukua. Sininen tulevaisuus olisi tämänhetkisellä 0,6 prosentin kannatuksellaan saamassa ykkösehdokkaalleen vertailuluvuksi arviolta noin 1200. Läpipääsyyn vaadittaisiin kymmenkertainen määrä.
Louhelaisen oma vertausluku 2015 oli lähes 40 000. Jos hän olisi päättänyt osallistua kevään 2019 vaaleihin, olisi odotettavissa ollut vertausluvun putoaminen noin yhteen kolmaskymmenesosaan.
Tutkimus tulee aikanaan selvittämään, löytyykö Suomen itsenäisyyden historiasta toista tilannetta, jossa kannatuspudotukset olisivat olleet yhtä hurjia kuin niillä, jotka kesällä 2017 perussuomalaisista loikkasivat.
MATIAS TURKKILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho moitti A-Talkissa EU-päättäjiä todellisuudesta vieraantuneiksi: ”Ongelmat ratkottava ihmisten takia, ei populistien takia”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Jengipomon pidätys Turkissa enteilee huumemarkkinoiden uusjakoa Pohjolassa – valtatyhjiö täytetään tavalla tai toisella
Rikollispomon pidätys Turkissa johtaa valtatyhjiöön Pohjoismaiden ja ennen kaikkea Ruotsin huumekaupassa. Myös kilpailevan jengin johtaja on maanpaossa, joten järjestäytyneen rikollisuuden mannerlaatat ovat liikkeessä. Tyhjiöillä on tapana täyttyä, tavalla tai toisella.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.

Antikainen: Hovioikeus tuomitsi HS-toimittajat maanpetosrikoksesta – mutta kuinka paljon salaisuuksia ehti vuotaa?
Helsingin Sanomien toimittajien teot eivät jättäneet tulkinnanvaraa niiden vakavuuden suhteen, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kirjoittaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää